meyve püreleri

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 09:48:00

çok teşekkür ederim cevaplar için, bir arkadaşım da kivi verme dedi ama ben çoktan suyunu c vitamini olsun diye sıkıp tattırmıştım. Allah'tan allerji yapmadı, şanslıymışım sanırım. elma, armut, muz, havuç, salatalık, kavun, karpuz, yoğurt verdim şimdiye kadar ama bir gün yese bir gün yemiyor. şimdiden yoğurtta marka seçiyor. her yoğurdu yemiyor. çok zormuş, çok...

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 09:58:00

yoğurt olarak ne veriyorsunuz? birde kavun karpuz korkunç gaz yapmıştı bizde,ayağına ip bağlasam balon diye uçacaktı :)),ek gıda dönemi zormuş bendede var
aynı dertler

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 14:10:00

elifçiğdem yoğurtta marka seçiyor demişsiniz.hazır yoğurt mu yediriyorsunuz?
ben bi kaç saat önce arzum makinede yoğurt mayaladım.bakalım nasıl olacak? bi de şunu deneyimli bir anneden öğrendim.yoğurdu saatlerce tutma dedi 4-5 saatte mayalanır.sonrasında buzdolabına koy.orda katılaşır.son evre buzdolabında olmalı dedi.yoksa ekşi olabilir ve pişik yapabilir dedi..bakalım saat 22:00 de dolaba koyacağım yarın da yedireceğim.

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 14:36:00

Yoğurdu kendin mayaliyiyorum.5-6 saat makinede kalıyor.( ya da sıcak tutacak bez) sonrasında bir yarım saat soğumasını bekleyip ondan sonra dolaba atıyorum.dolapta soğumasını bekliyorum

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 18:15:00

Arkadaşlar mayaladığım yoğurt bir güzel  olmuş....kalıp gibi inanamıyorum.aslında nette okumuştum makinede illaki tutuyor diye ...ama ilk denememdi. sevindim birden ...inşallah sever yarın yicek .

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 18:37:00

kayınvalidem yuoğurdu mayalıyor ama biraz ekşi oluyor. biz de denedik ve oğluşumun reflüsünü artırıp kusmasına sebep oldu. Sadece AOÇ'nin yoğurdunu çok rahat yedi, meyve sebze katmadan sade veriyorum, kaşık kaşık yemek istiyor, elinden zor alıyorum :))))

dediğiniz gibi oğlum da boğa burcu ayrıca yükseleni de aslan... çok fenayız çok... şimdi ben de yoğurdu kendim mayalamaya başlayacağım, günlük sütlerle yapabilirsin dediler. bakalım, tutturabilir miyim bilmiyorum.

oğlumun kabızlık sıkıntısı oluyor, özellikle o günlerde kavun, karpuz, kırmızı erik ve armut vermeye gayret ettim. gaz problemi zaten doğduğundan beri var, sanırım baş etmeyi öğrendik (o da ben de :)))) ) o yüzden çok sıkıntı yaşamadım. zaten artık karpuz mevsimini de geçirdik, mevsimindeyken tatsın istediğim için vermiştim. demir damlası da oğluma yaramadı. muz, şeftali de pek veremedim. hepsi kabızlık yaptı. ben de daha lifli gıdalara yöneldim.

bu arada irmikli hiçbir şeyi yediremiyorum, ne hazır bebek çorbalarından ne kendi yaptığım çorba ve muhallebilerden hiçbirini yediremedim. meyve pürelerini yiyor, illa blenderdan geçirmem gerekmiyor ama irmiği nasıl olup da anlıyor daha çözemedim. yemiyor.

birşey daha sormak istiyorum. bebeğine pekmez veren var mı? nasıl veriyorsunuz ve hangi marka pekmez kullanıyorsunuz? ben meyveli ve pekmezli muhallebi vermeyi düşünüyorum ama kimisi muhallebiyi, yoğurdu pekmezle vermeyin, demiri bağlıyor diyor. sizin görüşleriniz benim için önemli, paylaşırsanız çok sevinirim. hepinize iyi geceler.

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 18:52:00

merhaba sadece yoğurdu,yada muhallebiyi değil tüm süt ürünleri pekmez yada ıspanak,kan üzümü gibi demir içeriği olan gıdalarla verilmez ,çünkü demirin emilimini azaltır,c vitamini demir emilimini hızlandırdığı için meyvelerle verilebilir demişti doktorumuz,dut ve üzüm pekmezleri için evde babaannenin yaptıklarını verdim ben ,şu an keçiboynuzu yiyoruz onunda markası koska

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 19:10:00

var var,çokda lezzetliymiş de ben baska bi markanın çokokrem kıvamında olanını gördüm gözüm onda kaldı

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 19:13:00

ne kadar veriyosun günde?

Ynt: meyve püreleri

10/19/2011 19:35:00

oğlum bir iki gün sonra 6 aylık olacak ama 5 aylıkken 8-9 aylık bebeklerin boy ve kilosuna sahipti, doktorumuz da ek gıdaya hazır olduğunu söyledi. 5 ay 10 günlüktü, biz ne zaman sofraya otursak ağzı sulanıyo gibi gelir olmuştu bana da :))) ben de diş kaşıyıcı niyetine (şu anda bir dişimiz var) salatalık soyup verdim, bayıldı ve biz ne zaman sofraya otursak birşey bekler ve ister oldu.

her anne en iyi kendi çocuğunu tanır ve her bebek de birbirinden farklıdır, değil mi. oğlum ne zaman isterse emziriyorum ve gelişim olarak hala akranlarının %90'ından daha ileride. onun için en iyi olanı hepimiz gibi ben de yapmak için gayret gösteriyorum ama "anneler ne kadar erken davranmış" demeyi çok da doğru bulmuyorum.

henüz kahvaltıya geçmedim, sadece püre, yoğurt ve muhallebi denedim, ki bu söylediklerim günde 1-2 tatlı kaşığını asla geçmez. zaten çocuğun kapasitesi de belli. fazlasını yemez, tükürür ki istemediği birşey olduğu anda ağzını kilitleyiveriyor :))))

kahvaltıda bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi veriliyormuş sanırım. kahvaltıya geçtiğimizde deneyeceğim. tüm cevaplara tekrar teşekkür ederim. tüm annelere ve biricik yavrulara sevgiler...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Her Güne Bir Menü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...