anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

06/24/2012 21:19:00

yaklaşık 1,5-2 ay oldu kızım bez bağlatmak istemiyordu artık.hatta bezini bağlamayınca çişini hatta kakasını bile haber vermişti.ama ben çok tedirgindim.bu bir rastlantı olabilir, ya dışarı çıkınca ne olacak ...,hadi görmediğim bi yerlere yaparsa kaka + çişini bögh filan...kardeşle ilgilenmem gerektiğinde çiş +kakası geldiğinde nasıl yetişicem... aslında kızım bezi hayatından çıkarmak istemişti ama ben sanki bezi hayatımızdan çıkarmak istemiyordum.bez bana rahatlık gibi geliyordu.

evet daha kakanın +çişin tam manasıyla ne olduğunu bile bilmeyen ,farkında olmayan kızım ister siz buna yaradılışı gereği yada içgüdüsel olarak deyin bezi ve vücudunun çiş+kakaya bulanmasını istemiyordu.ama ben onun bu isteğine uyabilecekmiydim bilmiyordum ve bezsizlik ilk etap beni korkutmuştu.haber verip yaptığında çok sevinsem de bu korkuyu da hissediyordum.

önce 1-1.5 ay çiş + kaka ayrımını görmesine, öğrenmesine ayırdık.o dönemler bezi gene bağlıyorduk.ilk zamanlar benim tuvalet ihtiyacım olduğunda '-kızım annenin çişi +(kaka )geldi.tuvalete gidecek.'dedim o da benle geldi.çünkü merak ediyordu.bu şekilde çiş +kakayı gösterdim.kendi de tuvalete her yapışında merakla izledi ne yaptığını.ilk başlar kakasını yaptığında kuzucuğum tuvaletle oynama aşkından ne yaptığının farkına bile varmıyordu.sonraları kaka yaptığını görünce ilk etap korkup kaçtı.ben de meryem kaka yaptı ,meryem ne güzel kaka yaptı,cici kaka cici kaka diye sevdim kakasını .gene de tuvalete her yapışında korkup kaçsa da uzaktan cici cici diyordu.bu korkmalar bayağı sürdü.en son kakayı meryem in cici kakası muck muck bay bay deyip deliğe atınca korkmalar gitti,kaka muck muck bay baylar geldi.bu arada kızım ne klozet ne de adaptör kullandı,korkuyordu.alaturka kuvalete,çömelerek yaptı.bezi tam çıkarmadığımız için (buda benim beze bay bay diyemememden kaynaklanıyor)kazalarımız çok oluyordu ama kaka +çiş farkındalığı kazandığı için hemen haber veriyordu.önceden kaka yaptığını asla belli etmez ve bezini değiştirmeme asla müsade etmezdi.saatlerce öylece durmasına izin versem dururdu belki de.

nihayat bezi attık.iki hafta oldu.şimdi diyorum.ilk bezi istemediği gün cesaret edip de bezi tamamen çıkarsaymışım.orda benim hatam oldu.çünki hem bezli hem bezsiz çocuk için de anne( tuvalet eğitimini veren)için de çok yıpratıcı.biz çiş de kazalarımız olsa da sıkıntı pek yaşamadık .şuana kadar .genel de haber veriyor.bazen suyu ard arda çok içerse yada oyuna dalarsa ya da ben iş yapıyorsam kaçırabiliyor.ki buda gayet normal.ama kaka da sorun denirse buna da yaşıyoruz.kakasını gene çişş olarak söylüyordu ilk günler götürüp yapıyordu.şimdilerde tam yaparken söylüyor kaka diye götürüyorum tuvalette devam ediyor.bazen yapmadan birikimin verdiği rahatsızlıktan söylüyor ama sanki yanında bulunmamdan çekiniyorda yapmıyor.yalnız bırakıyorum suyu açıp o arada yapsın diye .bu kez de yapmadan yanıma geliyor ve evin herhangi bi yerine yapıyor ve kaka diye elimden tutup yaptığı yere götürüp gösteriyor.

yani henüz kaka yapma işimiz hala karışık ve hanginoktadayız bilmiyorum.her şeyi normal karşılıyorum.kakasını tuvalete yaptığında mucklar atıp bay bay yapıyoruz.temizliğini kendi yapıyor,tuvalet kağ. siliniyor ve onu çöp kutusuna atıyor.ödüllerimiz oluyor.en çok da suyla oynamaya bayılıyor.ara ara tuvalette yalnız kalmasına izin veriyorum.yanında kalmamı isterse yanında bekliyorum.sen de yap derse yapıyorum.bazen yanında yapmamı istemiyor :) git diyor -geri gel diyor.ama kakayı söyleyipte tuvaletde yanımda değilde salonda biyerlerde yapmasını anlayamıyorum.bu da bi geçiş dönemi diyorum.yoksa bi hatam mı oldu diye sorgulamadan da edemiyorum kendimi.

geceleri de bezi çıkardık.aslında bezi tamamen çıkardık.arkadaşçevreme gittiğimde bez takmış ve eve kuru gelmiştik.bi kaç gündür yürüyüş ,park için çıktığımız da bezsiz gidiyoruz.aslında o bezsizliğe benden daha iyi alıştı diyebilirim.ben bezsizlikten çok korkuyorum özellikle dışarda.

bezsiz maceramız devam ediyor.tuvalet eğitimi bambaşkaymış.öyleki kızımın kakasını eliyle incelemek istemesine bile hoş baktım.daha neler neler.. kakalar çişler onun bi parçası, ama şunu anladım.zaten fıtraten  ya da içgüdüsel (hangisini tercih ederseniz) olarak kakanın çişin vücuduna değmesini istemiyor.hemen suyla temizlemeye kalkıyor.ayrıca şunu da gözlemledim.bi başkasının kendisini temizlemesini de istemiyor.kendi temizlenmek istiyor.anlayacağınız sadece biz ona hafif yön veriyoruz .bu da acemi annenin gözlemleri,yaşadıkları.tuvalet maceramızı paylaşmaya çalışıcam nacizane.bu da benim için bi ilk:)

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

06/25/2012 04:49:00

merhaba ;) öncelikle TEBRİKLER kızınız ve size.dediğiniz gibi bencede tuvalet eğitimine sadece çocuğun değil anneninde hazır olması gerekli.ilk sinyalleri çocuk veriyor ama anne kararlı bir şekilde devamını getirmez üstüne düşmezse gerisi gelmeyebiliyor.bizde küçük kızımla bu eğlenceli ama birazda sabır isteyen süreci yeni bitirdik.darısı size olsun ve kolay gelsin diyorum ;))

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

06/25/2012 06:14:00

potette plus alın yanınızda tasıyın bence

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

06/25/2012 06:27:00tutg2cheege çok teşekkür ederim.umarım bizde hayırlısıyla bitiririz.

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

07/06/2012 20:14:00

bezsiz hayatımıza neredeyse(5 gün sonra)1 ay olacak.
arada kazalarımız oluyor çok tabii. geceleri çoğu zaman kuru kalkıyoruz.ama 2 gündür ben sormazsam çişni yaptıktan sonra söylüyor.kaka da biraz daha düzelme var.yapmadan söylüyor yada azcık kaçırdıktan sonra söyeyip tuvalete yapıyor.ama 2 gündür beraber aktivite yapmadık. hep teyzesiyle oynadılar.ilgi değişimini tuvalete yansıtıyor.

tuvaleti geldiğinde kendisiyle başka ilgilenen biri olduğunda ona da söylemesini istiyordum.bu 2 günlük dönem de teyzesine söyledi ama kaza çok oldu.sanırım temizlik konusunda biraz fazla ısrar etmiş.o yüzden olabilir diyorum.başka bi yere yapmak rahat gelmiş olabilir:)

ayrıca çişini çok uzun zaman tutuyor ve bazen bu nedenle de kaçırıyor.ilk başladığımız günlere dönecek olursak şuan çok daha iyi çişini tutuyor ama yne de çişin sadece tuvalete yapılması gerektiğini bilmiyor.ben de zorlamıyorum.ama başkasına bıraktığımda baba yada teyze durum pek iyi olmuyor.' .kızım neden altına yaptın' tuvalete yapmalısın gibi tepkiler gelebiliyor babamızdan.ya da kızım onun yüz ifadesinden anlayabiliyor ve yüzü düşüyor hemen.galiba tuvalet eğitimine annenin hazır olması gerektiği gibi bir de yardımcı elaman seçip onu da eğitmek lazım.her zaman kızım için hazır olamıyorum. kardeşle ilgilenmem gereken durumlar olabiliyor.bi yardımcı eğitmek lazım


Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

07/07/2012 14:39:00

anne_ss bizde yaklasik 3 haftadir cogu zaman bezsiz arada yemek falan yapacagim zaman takarak bu zamana geldik aynen. Senin dedigin gibi kazalar var oturdugu zaman cisini tuvalete yapiyor ama bazend ehic oturmak istemiyor bile:( umarim en kisa surede kurtuluruz ama biraz daha zaman var onumuzdee sanki birde dedigin gibi yrdimci elemanlarida egitmek sart alti acikken gozden kacirmamak gerekiyor :))

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

09/11/2012 21:05:00

bezsiz hayatımıza tam 3 ay oldu.hayatımı geriye sardığımda ne süreçlerden geçmişiz diyorum.kendime şaşıyorum.üstüme en ufak bir pisliğin değmesinden rahatsız olan ben anne olunca aldırmaz olmuştum kıyafetlerime bulaşan yemek artıklarına.. eee korktuğum başıma da gelmişti tuvalet eğitimi. evimin, üstüm- başımın çiş kaka olmasına da razı gösterir olmuştum.tabi bunlar bebeğim içindi.

arada kazalarımız devam ediyor. ya oyununu bırakmak istemediğinden ya da gece uykusunu bölüp tuvalete gitmek istemediğinden dolayı kazalarımız oluyordu.ama kabullendim artık evimin her hangi bir köşesinin çiş-kaka olmasını:) yeterki bu işi kızımla alnımızın akıyla başarabilelim.zaman zaman tıkandım,ümidim kırıldı,ne yapacağımı nasıl davranacağımı kestiremedim. zaten bu her durum için öyle değil mi?

rahatlıkla söleyebilirim hala çok tecrübesizim ama olayı akışına bırakmak ve o küçük insana uymak çok çok rahatlatıyormuş anne babayı.

bu eğitime ilk başladığımız günle şuana bakıyorum.ben sadece kızıma uyup bezini çıkarmıştım.başka da bişey yapmadım.tek yaptığım kızım evin heryerine çiş-kaka yaptı ben sessizce ve de ümitsizce temizledim.ümitsizliğimi içimde tutarak kızımı alkışladım yaptığı şeylerden dolayı.hep böyle mi olacaktı demeden de edemiyordum. ama bugüne bakıyorum öyle olmadı.kızım bu işi başardı.olayın ve de vücudunun ve ondan çıkanların farkına vararak başardı.ben sadece yapması gereken yeri gösterdim.bu zaman süresinde tuvalet oyun mevkimiz olmuştu.

bu konuda anlatacak çok şey var.zaten bir anne çocuğunun herşeyini anlatsa bitiremez.

tuvalet hikayemizi yazmak istedim.umarım annelerime ışık tutar.ayrıca çok da mutluyum.:))
şuan çok duygulandım.imla kurallarından bi-haber olan bu annenin yazısını sıkılmadan okur belki faydalanırsınız diye umuyorum.herkese kolay gelsin bu annelk mektebinde:)

Ynt: anne bez istemiyorummm. tuvalet eğitimi vermeni istiyorumm

05/11/2013 16:23:00

Sumeyye, anlattiklarindan cok faydalandim cok tesekkur ederim. Ben de bu ara niyetlendim bu ise. Kizim cok yeni kaka yapinca soylemeye basladi, ben de zaten bu ise baslamak icin firsat kolluyordum. 3 gundur evde bezsiz dolasiyoruz  ve tuvalet adaptorune oturuyoruz. henuz hic tuvalete yapmadi ama umursamiyorum. henuz 16 aylik, senin hikayeni okuyunca cok umutlandim, yavas da olsa olur insallah...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...