Deneyimsel Oyun Terapisi

01/22/2010 12:44:00

"Deneyimsel Oyun Terapisi" öncelikli olarak, çocukların kendilerine özgü bakış açılarını dikkate alır ve çocuğu farklı, kendine has bir birey olarak değerlendirir.


Çocuklar, Deneyimsel Oyun Terapisi sırasında, terapist desteği içinde ancak terapisti kendisinin yönlendirdiği bir süreçte, duygusal deneyimleri üzerinde çalışmaktadır. Deneysel oyun terapisinin diğer oyun terapilerinden en önemli farkı, oyun sırasında çocuğa bir yönlendirme yapılmamasıdır. Bu terapinin temeli, çocuğun kendi hayatında ne sorun var ise, onu kendisinin sergileyeceği düşüncesinden gelir. Çocuk oyun ile ona acı getiren sorunları ortaya koyup çözüme de kendisi gidecektir. Pozitif benlik yönelimine sahip, büyüme ve olgunluk için istekli olan çocuklar, terapiyi en çok ihtiyaç duydukları alanda kullanırlar, deneyimlerini kendi zamanlarında ve kendilerini özgü yollarla işlerler.

Deneyimsel Oyun Terapisi sırasında deneyimlerinin ustalığını kazanırken çocuklar, keşif, korunma için deneme, güvenilirlik, teröpatik büyüme ve sonlandırma aşamalarından geçer.

Konuyla ilgili görüş ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Ynt: Deneyimsel Oyun Terapisi

01/29/2010 20:27:00

Bahsettiğiniz Filial terapi mi acaba?

Ynt: Deneyimsel Oyun Terapisi

02/02/2010 14:00:00


Filial terapi çocuk merkezli oyun terapisinin, anne-babalara dönük olarak gerçekleştirilen eğitimsel bir bölümüdür.
Deneyimsel oyun terapisi, filial terapiden daha kapsamlı olarak, direkt terapistle yürütülen bir iyileştirme sürecidir.
Süreç içinde anne-baba eğitimi, oyunu yorumlama ve çocukla birlikte etkin ve iyileştirici oyun oynama becerilerini edindirme de dahildir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Psikoloji İstanbul Çocuk ve Ergen Bölümü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...