Yeme&İçme

Ynt: Yeme&İçme

07/14/2011 06:44:00

bizim doktor organik dediği için ben en azından 1-2 ay organik almaya çalışıcam çok ufacık diye sonra zaten mümkün değil. eğer imkan varsa sizde öyle yapın derim.

Ynt: Yeme&İçme

07/14/2011 11:36:00

organiklerede güvenemiyorum gerçekten organikmi??!! birde geçenlerde organik diye bir şey yokmuş diye duydum hepten kafam karıştı...

Ynt: Yeme&İçme

07/14/2011 11:46:00

Ankara'da Ayranci organik pazari var. Getirenler Cankaya belediyesi kontrolundeler ve sertifikalari yaninda.
Biz ODTU Guneskoy'den aliyoruz. Tohumundan yetistirme tarzina kadar kontrollu. Oldukca eminiz...
Organik kelimesi insani yaniltiyor. Aslinda GDO'suz, dogru tarim yontemleri ile yetistirilmis, kimyasallarin kullanilmadigi tarim bicimi. Organik diye ne yok anlamadim?

Ynt: Yeme&İçme

07/14/2011 12:43:00

organik ürün yokmuş mutlaka hormon kimyasal v.s bir şekilde kullanılıyormuş, tabi bende duyduğumu söylüyorum ne kadar doğru ya da yanlış bilmiyorum..


Ynt: Yeme&İçme

07/14/2011 12:57:00

ODTU Güneşköy'den bende alabilirmyim? Nerede? Nasıl? Bu arada annem istanbul ikea'dan ben hamileyken bebek için bi sürü çatal kaşık tabak almıştı şimdi sırası gelincede elime geldi ama güvenli olup olmadığını bilemedim. Derken netten biraz baktım ikeanın sitesine orada bu serinin polipropilen olduğu dışında bir bilgiye rastlamadım. Ve ekli yazıyı okudum. Derken içim rahat etmedi ve ikea müşteri hizmetlerini aradım. BPA içermediğini ve güvenle kullanabileceğimizi ilettiler. Bu durumda kullanmayı düşünüyorum. Sizce sterilize makinasına koymamada sakınca varmıdır? Fikirlerinizi bekliyorum :))

Plastik tanımlarında bahsettiğimiz üzere bazı plastikler BPA içermez. Kısaca PP olarak adlandırılan Polipropilen den imal edilme biberonlar, ürünler kullanılabilir. Cam biberonlar tercih etmek de BPA’dan korunmak için bir çözüm olabilir.

Bebeklerimizi BPA’nın zararlı etkilerinden korumak için neler yapabiliriz:

Plastiklerdeki tanımlar
Paketleme uygulamalarında kullanılan 7 sınıf bulunmaktadır. 7. tip "diğer" sınıfı olarak adlandırılmakta ve polikarbonat ve epoksi gibi malzemeleri içermektedir ki bunlar bisfenol A momonerinden yapılmıştır. Bu plastiklere sıcağa maruz kaldığında, bisfenol A normal koşullarda ise 32 ng/saat hızı ile salınırken, normal bir durumdakinden 55 kat daha hızlı bir şekilde salınmaktadır. Tip 3 (PVC) de bisfenol A içerebilmektedir. Tip 1 (PET), Tip 2 (HDPE), Tip 4 (LDPE), Tip 5 (polipropilen=PP) ve 6 (polisitren) polimerizasyon ya da paketleme formunda bisfenol içermezler, dolayısıyla gıda ve içeceklere bisfenol salınmaz

TDI değeri, bir maddenin, vücut ağırlığı baz alınarak ifade edilen ve tüm yaşam boyunca herhangi bir risk olmadan her gün tüketilebilir olan miktarıdır.Tolere edilebilir günlük alım miktarı (TDI) ne kadardır? .


6 kg civarında ağırlıktaki, 3 aylık bir bebeğin, TDI değerine ulaşabilmesi için, biberonların formülasyonundaki değerden 4 kat daha fazla BPA alması gerekmektedir. Herhangi bir zarar oluşturmadan tüketilebilecek miktar nedir?


BPA, hormon sisteminde etkilere neden olabilen kimyasallardan biridir. 1930'lardan itibaren BPA'nın östrojen hormonunu etkilediği bilinmektedir.  BPA hakkında neden uyarılar bulunmaktadır?


Isının BPA salınımını arttırdığı tespit edilmiştir. Yani bir biberon içine konan sıcak bebek maması, biberonun sterilizasyon için ısıya maruz bırakılması, biberonun bulaşık makinesinde yıkanması gibi etkenler biberondaki BPA salınımını arttıracağı gibi bebeklerimizin sağlığını tehdit edecektir.

BPA gıdalarımıza nasıl bulaşabilmektedir? Az miktarlarda BPA, polikarbonat plastikler ya da epoksi malzemeler aracılığı ile gıda ve içeceklere bulaşabilmektedir. Aynı zamanda plastiklerin zarar görmesi ile de gıdalara geçiş söz konusu olabilmektedir.

BPA, Avrupa Birliği'nde gıda ile temasında Commission Directive 2002/72/EC of 6 August 2002 isimli direktifle kullanımına izin verilmiştir. Bunun yanı sıra ABD ve Japonya gibi ülkelerde de gıda ile temas halindeki malzemelerde kullanılabilmektedir. 

BPA(Bisfenol A)Şeffaf ve katı bir plastik olan polikarbonat yapımında kullanılmaktadır. Polikarbonat, içecek şişeleri, biberon, saklama kapları gibi gıda kaplarının yapımında kullanılmaktadır. BPA ise, epokside bulunan ve gıda ve içecek kapları için koruyucu ve kaplayıcı görev yapmaktadır.  , diğer kimyasallarla kombine olarak uzun yıllardır plastik yapımında kullanılan bir kimyasaldır.

ABD’de Harvard School of Public Health(HSPH) kurumsal sitesinde 21 Mayıs 2009 günü “Acil Duyuru” notu ile “Plastiklerin Yapımında Kullanılan BPA Kimyasalının Polikarbonat İçecek Şişelerinden İnsanların Vücuduna Geçtiği Tesbit edildi.” Başlıklı bir yazı yayınlanmıştır.

BPA(Bisfenol A) Maddesi Hakkında Merak Ettikleriniz ve Bebeklerimizi BPA’dan koruma

18.01.2011 11:37:00
BPA (Bisfenol A) Maddesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Ynt: Yeme&İçme

07/15/2011 10:08:00

ben 4. ayda meyve suyu ve yoğurtla başladım şuan kıyma ve tavuk eti dahi (kurubaklagiller hariç) herşeyi veriyorum bebeğim emmedi hep sağıp verdim şuanda süt kalmadı ve gece ve günde 1 defa mama alıyor yoğurtu kendm yapıyorum günde 1 defa meyve püresi çorba tabiki hepsini kendimiz için yaptıklarımdan veriyorum ilk başlarda ayrı yaptım yemedi doktorumuz 6,5 dan sonra bizim yediklerimizden yiyebileceğini söyledi çok şükür yiyor herşeyden tattırıyorum muhallebiye gelince haftada 2 kere veriyorum oda milupanın kavanoz mamalarından sütlaç falan...demir damlamız günde 2 defa 20 damla veriyorum kahvaltısındada 2 adet cicbebenin ekmeğinden tuzsuz peynir yumurta sarısı domates suyu ve pekmezi karıştırıyorum Allahıma binlerce kez şimdilik bir sorun yok bundan sonrada olmaz inş...

Ynt: Yeme&İçme

07/15/2011 10:16:00

biz 4 ay bittiğinde tadımlık 1er 2şer kaşık meyve püresi ve yoğurtla başlamıştık,5 bitip 6ya girdiğimizde de meyve püreleri ve yoğurtları öğün olarak vermeye başladım ve bunlara ek olarak çorbaya başlattı doktorumuz(sebze ve yayla çorbasıyla).öğün aralarında da hoşaf ya da meyve suyu verebilirsin demişti,ben günde bir kez hoşaf veriorum,hatta hoşafın meyvelerini de atmadan yoğurdunun içine rendeliyorum,kuru meyvelerin çok faydalı olduğunu söylemişti doktorumuz.
öykünün 1 günlük menüsü şu an için şöyle;
sabah 7gibi (çalışıyorum,işe gitmeden önce emziriyorum mecburen)anne sütü
9-9.30 arası hoşaf
12-12.30 gibi çorba (bu onun ana öğünü oluyor)
15.30-16.00 yoğurt ya da meyve püresi(1 çay bardağı)
ben eve 15.30da dönmüş oluyorum ondan sonra da hep anne sütü,o da 18.30 ve 21.30da olmak üzere iki kez oluyor genelde ve sonra uyuyor,gece de artık kaç kere uyanırsa emziriyorum:))
yarın dr kontrolümüz var bakalım 6yı bitirdik yeni öğünler eklenicek sanırım menümüze,doktordan sonra onları da paylaşırım:)
bu arada tabi hergün 8 damla demir vitamini ve 3 damla d vitamini veriyoruz..
Öykü şimdilik ek gıdaya geçiş sürecinde bizi pek zorlamıyor,ne versek yedi şimdiye kadar,umarım böyle devam eder,darısı tüm ek gıda sürecini yaşayacak olan annelere diyorum:)

Ynt: Yeme&İçme

07/15/2011 14:14:00

kafam  o kadar karışıkki beslenme ileilgili.şu an sabahları önce anne sütü sonra domates rendesi+pekmez vwerioyorum .ilerleyen saatlerde anne sütü sona sebze çorbası  veriyorum.sonra gene anne sütü yoğurt+meyve rendesi weriyorum.tabiiki kase kase yemiyor  .üstelik anne sütünü içmek istemiyor ağlaya ağlaya meme emiyor 2 dakika bazen sağyorummmm biberonla veriyorum.ama süürekli su weriyorum hava çok sıcak die.anlayacagınız beslenme benim için kabus gibigdiyor.yorumlarınızı bekliyorum.gazamız mübarek olsun

Ynt: Yeme&İçme

07/15/2011 15:35:00

Merhabalar:egeninannesi bence abartmiyormusun?yada sutun mu yetmiyor'kafanin karisikligi gibi egenin miydesinide karistirmissin eger sutun bebegine dolo dolu yetiyorsa su anlamsiz cunku siskinlik yapar ben bir ay oldu ek besinlere baslayali ama hala yemiyor yinede tatimlik veriyorum su da veriyorum ama kendi icebildigi kadar iciyor benim sana tavsiyem azar azar ver daha yeni doktordan geldim 6 aya kadar ek besinlerin gereksiz oldugunu soyledi cunku hazmetmeleri kolay olmuyor bebislerin demem o ki sakin ol azar azar alistira alistira bi de sicak diye su fazlaverme seni emiyor zaten sutun varsa gerisini takma bence

Ynt: Yeme&İçme

07/15/2011 17:22:00

Su konusunda ben de annekalbine katılıyorum,bizim doktorumuz da gecen ay hala suya gerek yok,1-2 tatlı kasığı versen yeter demişti,ben de kendimiz gibi düşünüp çorba icinde susamaz mı ne kdr veriyim diye bilhassa sormuştum,1-2 tatlı kasığı yeter demişti,bakalım yrn ne dicek,payLasirim yine;)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ocak2011 Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...