BEBEKLERDE GAZ PROBLEMİ

02/25/2011 06:31:00

 

Hangi anne bebeğinin gaz problemi yaşamamasını istemez ki. Ya da saatler süren ağlama krizlerinin bir an önce bitmesini... Aslında basit gibi görünen fakat anne ve babanın hayatını kabusa çeviren gaz probleminin yapılan birkaç ufak müdahale ile azaltılabilmesi ise mümkün. Bebeğin ve annenin beslenmesinde kilit noktaları bilmek sorunu çözmemize yardımcı olacaktır.

 Yaşamın ilk 6 ayında gaz problemi birçok bebekte görülen normal bir durumdur. Genellikle mama yedikten ya da meme emdikten sonra gerçekleşen kramp şeklinde ağrının bebeği ağlatması anne ve babaları tedirgin etmektedir. Bu ağlamalar kimi zaman hemen geçmekte kimi zaman da gece boyunca sürmektedir. Peki bebeklerde gaz oluşumunu ve kramp şeklinde ağrıları engelleyebilir miyiz?

Bebekler dünyaya geldiklerinde daha sindirim sistemleri tam olarak olgunlaşmamıştır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve düzenli olarak dışkılama işlevinin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için yeterli beslenmeleri gereklidir. Bebeğin uygun olmayan mama ile beslenmesi kabız olmasına ya da ishal olmasına neden olabilir. Aynı zamanda yanlış mama seçimi karın kramplarının gerçekleşmesinin de bir nedenidir. Ama genelde bebeklerde görülen karın kramplarının nedeni çıkarılamayan gazdır.

Bebek beslenmesinde sıklıkla başvurulan biberonlar çoğu kez yanlış kullanılmaktadır. Bebek beslenirken biberonun emzik kısmına mamanın tamamen gelmesi istenir. Aksi halde, emzik tamamen mama ile dolmazsa bebek fazladan hava yutacaktır. Anne sütü alan bebeklerde biberonla beslenenlere oranla gaz problemi daha az görülür. Ancak burada da gaz oluşumunu engellemek adına dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bebek memeyi emerken burun delikleri kapanmamalıdır. Emerken burun deliği kapanan bebek ağzından nefes almak isteyecek ve bu sırada emme-yutma refleksi uyarıldığı için fazladan hava yutacaktır. Ayrıca bebek memeyi emerken fazla cuk cuk diye ses çıkarıyorsa yine hava yutuyor demektir.

Bildiğimiz gibi hem hamilelikte hem de emziklilik döneminde anne ile bebek aynı tabaktan yemek yiyor gibidir. Normal hayatta anneye gaz yapan yiyecekler, emziklilik döneminde sütüne geçerek bebekte de gaz yapabilir. Anne kendi diyetini ve bebeğinin tepkilerini iyi bir şekilde gözlemlemeli, takip etmelidir. Örneğin her mercimek çorbası içişinden 4-6 saat sonra bebekte saatlerce ağlama oluyor ise annenin bir müddet mercimek çorbasını diyetten çıkarması faydalı olabilir.

Gaz oluşumu normal bir durumdur. Yetişkin insanlarda gaz sıkıntısı yaşanmamasının bir numaralı nedeni sindirim sisteminin gelişmiş ve tam olarak fonksiyonlarını yerine getiriyor olmasıdır. Halbuki bebekler dünyaya sindirim sistemleri tam gelişmeden gelir. Bunun için gaz oluştuğu zaman çıkarmaları sorun yaratabilir. Çoğu bebek gazını kendisi çıkarabilir ancak bazen yardımcı olmak gerekebilir.  Bunun içinde temelde kullanılan üç yöntem vardır;

1.        Bebeğinizi kucağınıza alıp omzunuza dayayın. Bir elinizle sırtına hafif masaj yapın. Kürek kemiklerinin arasına avucunuzu dışarı çıkarmadan nazikçe minik vuruşlar yaparak rahatlatın.

2.       Bebeğinizin yüzü yere bakacak şekilde yere paralel olarak kolunuza yatırın. Elinizle kafasına ve boynuna destek yapın. Sırtına periyodik hareketlerle masaj yapın. Bu esnada bebeği tutan kolunuz göbeğine basınç yapacak ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

3.       Bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüzü yere bakacak şekilde yatırın. Sırtına hafif dokunuşlarla periyodik hareketlerle masaj yapın.

4.       Eğer biraz daha eğlenceli bir yöntem istiyorsanız bebeğinizi arabanızda kendi koltuğuna oturtun ve paket taş döşeli, arnavut kaldırımlı bir yola girin. Arabanın hafif takır takır titreşimi bebeğinizin gazının çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bütün bunları denedikten sonra; bebeğiniz hala uzun süreli ve durmadan ağlıyorsa bunun gaz sancısı olmadığından şüphelenme vakti gelmiştir. Yakın bir zamanda bir çocuk doktoruna görünmeniz rahat bir nefes almak için iyi bir seçenek olacaktır.

Yenidoğan bebeklerde doğumdan sonra yaklaşık 2. - 3. haftalarda başlayan ve genelde 3. ayda sonlanan gaz sancısı çoğu bebeğin yaşadığı bir durumdur. Bu sancıları en aza indirmek için de alınacak ufak birkaç önlem yararlı olacaktır. Tüm annelere ve bebeklerine gazsız ve ağrısız günler dileriz...

Dyt. Başak Demirhan


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...