Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

06/14/2011 07:07:00


Bebeklerimizin her türlü maddi ihtiyacını doğmadan evvel gözetiyoruz. Fakat işin bir de manevi boyutu var. Bir insan yetiştirmeye hazır mıyız, bir insanın büyümesine eşlik edecek donanıma sahip miyiz? Bir süredir kendime bu soruları soruyorum. Çevremdeki insanları, anne adaylarını inceliyorum.  Bir çoğu heyecanlı, sevgi dolu ama yeterli bilgi sahibi değil. Çocuk yetiştirmenin ne derece önemli bir sorumluluk olduğunu idrak edememiş. Bir kısmı da belli bir yaşa gelmiş çocuklarının neden bazı konularda yanlış davrandığını sorguluyor ve yardım almaya koşuyor. Mesleğim gereği bunlarla çok sık karşılaşıyorum.

Bir süredir bu konuya kafa yoruyorum,bebek sahibi olmaya hazır olduğum gibi onu yetiştirmeye de hazır olmalıyım diye düşünüyorum. Çocuk psikolojisi ile ilgili bilgilerimi güncelliyorum. Bebek Bakımı Sorunlarına Mucize Çözümler kitabını okudum. Çok faydalandım. Başka kitaplar da edineceğim, buraya yazarım.

Sizler bu konu ile ilgili neler yapmayı planlıyorsunuz? Bebek ve çocuk eğitimi konusunda herhangi bir kitap-kaynak tavsiyeniz var mı? Bu konu ile ilgili öğrendiklerimizi burada paylaşalım.

Bir de, internette çok fazla bilgi var çok fazla yorum var ama bence çocuk eğitimi konusu internetten ve yorumlardan öğrenilecek kadar basit bir konu değil. Elimizin altında sağlam kaynaklar olmalı, açıp tekrar tekrar bakmalıyız. Bizim milletimizin okumak yerine sormak gibi bir huyu var. Bilgiye kendi gayreti ile ulaşacağına hemen sorarak öğrenmeyi tercih ediyor, ama o zaman da eksik kalıyor öğrendiklerimiz.

Ynt: Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

06/14/2011 07:39:00


Okuduğum kitaptan çıkardığım ana fikirleri yazmak istiyorum:

1. Bebeğimize yetişkin bir bireymiş gibi davranacağız, isteklerini ve duygularını dikkate alacağız ve saygı göstereceğiz, fakat ondan bir yetişkin davranışı beklemeyeceğiz.

2. Her bebek birbirinden farklı. Doğumundan itibaren onu gözlemleyip nasıl bir birey olduğunu keşfetmeye çalışmak gerekiyor. Kitapta Melek, Kitap, Nazlı, Huysuz ve Hareketli olarak 5 kategoride bebekleri incelemiş Tracy Hogg. Böylece onun karakterine göre davranışımızı ve beklentilerimizi düzenleyeceğiz.

3. Anne baba olmak demek sabır taşına dönüşmek demektir :) Sabrımızın zorlanacağı düşüncesine hazır olmak gerekir. Yaşanan problemler karşısında sabırsızca kısa vadeli çözümlere başvurmak ilerde bize daha büyük sıkıntılar olarak dönebilir. Bir sistem içerisinde tutarlı davranarak ilerlemek gerekiyor. 

4. Bebeğin davranışlarının yalnızca kendisinin şekillendirdiğini düşünmek çok yanlış. Bebek belli bir karakter altyapısı ile dünyaya gelse de onun davranışlarını şekilllendirmek de bizim elimizde. Bu sorumluluğa sahip çıkmak gerekiyor. Kitaptan çok beğendiğim bir söz: Mizacınız kaderiniz olmasın. Kimi bebek daha huysuz, kimisi daha hassas, daha zor veya daha çekingen, daha bağımlıdır. Ama bu öyle kalmaları gerektiği anlamına gelmiyor. Çocuğun karakterine göre bir eğitim planı düzenlemek gerekiyor.

5.Bebeğiniz sizden çok farklı karakterde bir birey olabilir. Siz girişken ve sosyalken, o çekingen ve içedönüktür mesela. Beklentilerimizin çocuklar üzerinde baskı oluşturmasına izin vermemek gerekiyor. Onun karakterine saygı duymalı, zayıf yönlerini güçlendirecek yönde davranmalı ve en önemlisi ondan çok şey beklememeliyiz. Bebeğin güçlü taraflarını keşfetmeli ve o yönleri desteklemeliyiz. Yani hiç bir zaman sizin kadar sosyal olmayabilir, ama belki de çok yetenekli bir yazar olacak kadar gözlem yeteneğine sahiptir ve geniş bir düş gücü vardır.

6. Ve en önemlisi hiç bir çocuk okula başlayınca birdenbire kendine güvenli bir birey olmaz, hiç bir ergen birdenbire daha sosyal bir hale gelmez, karakter ilk yıllarda şekillenir ve sonradan şekillendirmek gitgide zorlaşır. Bir çocuğun 5 yıl boyunca bir dediği iki edilmediyse, bu yanlış davranışın meydana getirdiği sonuçların düzeltilmesi için de bir  5 yıl gerekli demektir. O yüzden en iyisi temelleri düzgün atmak.

7. Elbette anna babalar da hata yaparlar, mutlaka yanlışlarımız olacak, önemli olan özeleştiri yapabilmek, hatalarda ısrarcı olmamak ve vahim hatalardan mümkün olduğunca kaçınmak.

Umarım faydalı bilgiler olmuştur.

Ynt: Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

06/15/2011 00:06:00

Cok tesekkurler AneMona, cok faydali bir baslik acmissin.
Elimde Pregnancy, childbirth and the new born diye bir kitap var ama daha tenik bir kitap, malesef egitim konulari yok :(( Cocuk yetistirme ve egitimle ilgili herhangi bir bilgi edinirsem veya kitap okursam bu basliktan paylasirim.

Ynt: Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

07/26/2011 10:18:00

 Bebek Bakımı Sorunlarına Mucize Çözümler  kitabını aldım hemen başlıycam:)

Ynt: Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

08/26/2011 07:50:00


"Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler" diye bir kitap daha varmış, okuyanlar hep tavsiye ediyor, onu da aldım ben. Daha elime geçmedi okuyunca yorumlarım.

Ynt: Bebeğinizin Eğitimi İle İlgili Konulara Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

09/05/2011 09:18:00

mucize çözümlere başladım ama pek hoşuma gittiğini söyleyemem.fazla uzatıyor gibi geldi çok fazla tekrar var ve bence çokta sistematik ilerlemiyor.yinede okuyup faydalanmaya çalışıcam tabii .tekrarlamış gibi olucam ama merhaba bebek kitabını tek geçiyorum.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ekim 2011 de doğum yapacak anne adayları...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...