cocuklari farkli sevmek

<12345>
05/18/2011 21:40:00

Bir gün, bir arkadasin bir güncellemesinde, cocuklari farkli sevmek  denmis, gece olmus, asna gelmis, demis...

(güncellemeden derlemedir)

Ben 6 cocuklu bir ailenin tekne kazintisiyim :)

18 yil aradan sonra olmusum, babam o vakit dedeymis :) Acikca da söylerler, cocuk sevgisini sende tattik diye. Digerlerinin bir kiskanma durumu felan olmamis tabi yas itibari ile, ama annem her evladi icin gözünü kirpmadan canini verebilecek bir kadin. Asiri fedakar. Kendini hasta edecek, hatta kendine zarar verecek derecede. Su an ciddi rahatsizliklari var, bu halinden yadigar. Evlat ömür törpüsü der, baska demez :)

Bana gelince... Hersey cok ani oldu, henüz bilemiyorum :) Saka bir yana, elbet her cok cocuklu anne gibi en cok endise duydugum mevzu adaletli davranamamak, caba sarfediyorum ama en cok dua ediyorum. Cocuklarimla alakali hic bir beklentim yok, onlari sevdigimi bilsinler yeter.

Bizde durum cok farkli tabii, plansiz gelmeleri, kisa araliklarla gelmeleri :) Nahide'de doguma giderken Asude'yi bir arkadasim gelip almisti, camdan arkasindan bakip 'kizim gitti' diye aglamistim. Dogum yaptim, hemen aradim, nasil, ne yapiyor, uyudu mu, yedi mi, icti mi?... diye :)

Halide'de dogum gece olsun diye cok dua ettim cünkü Nahide yabanci ortamlarda beni cok ariyordu o zamanlar, gece oldu. 8-9 cm aciklikla Asude'yi tuvalete kaldirdim, Nahide'nin üzerini örttüm, öyle ciktim evden. Dogum yaptim, hemen aradim: 'Uyuyorlar mi, hersey yolunda mi?' diye :)

Birini alip ciksam (hic olmadi galiba:) hadi diyelim ikisini alip ciksam, aklim kalanda.

Lakin Asude cok derinlerimdedir, yürek yaramdir. Ne bebekligini bildi ne cocuklugunu. Herseyi cok erken yapti, erken yürüdü, erken konustu, erken olgunlastirildi ‘bekle' ve 'sabret' kelimlerinin ne manaya geldigini mini minnakken özümsedi... Onu Nahide'den, Halide'den daha cok sevmiyorum, ama baska seviyorum. O beni anne yapanim.

Nahide, deli cos kizim. Cok güzel bir bebekti, cok güzel bir cocuk oldu. Enteresandir, 'Nahide'nin manalarindan biri de 'güzel kiz'dir :) Cok cetin bi fitrat! Hic tadmadigim seyler tattirdi bana, bir cocuga sarilarak yatabilmeyi, döverek severken (:-p) kikirdemeyi, ama en cok kardesligi ögretti bana! Ben tatmadim kardesligi, tek cocuk gibi büyüdüm.

Nahide paylasilabilen cinsten ne gecerse eline, yarisini böler, ablasina götürür. Cogu zaman bi de azar isitir. 'Git nanis, istemiyorum!' diye :) Ablasi tuvalete gider, hemen iki kitap getirir, birini Asude'ye verir, birini kendi alir, karsisindaki lazimliga oturur, karsilikli okurlar :) O ilgiyi paylasmak zorunda kaldigi bir dünyaya dogdu, ona göre yasam becerileri gelistirdi. Kendini saatlerce oyalayabilen, her isini kendi gören bir cocuk.Ccok güzel gülüyor. Hic bilmedigim seyler ögretti bana. Nahide'yi cok seviyorum. O beni iki cocuk annesi yapanim.

Halide! Ah Halide Halide! Halide'ye hamile oldugumu ögrendigimde cok agladim. Cok korktum. Yetememekten. Asude'ye daha da fazla yüklenmekten. Nahide'yi arada birakmaktan. Gönlüme sigdiramamaktan. Sonra bir kanamam oldu. Hic korkmadigim kadar korktum! Halide'yi kaybetmekten! Sonra doguma kadar kanamam oldu iyi mi? :-p Dogdugundan beri zor bir bebek. Cok spiritüel, uykusuz yasiyor :) Onun bu asiri alaka isteme durumu Asude ile Nahide'yi birbirine kenetledi. 3.ü geldi, kavga bitti :)

Asude düzenli olarak 'anne benim büssürü kardesim olsun' deyip duruyor :) Esim diyor ki, biz yeni aile olduk. Kendisi de 3 cocuklu bir evin 3.cü cocugu :) 3 erkek :) Kv cok kiz istemis, bizimkini kiz olacak niyet ile yapmis, oglan oldu diye de cok aglamis :)

Halide bana icimdeki enerjiyi gösterdi, yüregimin zannetigim kadar kücük olmladigni bildirdi, adalet duygumu gelistirdi, iki kolla üc cocuk tutulabilecegini ögretti, sevginin hakikaten paylastikca cogaldigni hissettirdi, ona cok mütesekkirim. Canim kazandibim.

Ben cocuklarimin 'gönderildigine' inaniyorum - zira gelmemeleri icin tüm tedbirler mevcuttu. Onlari gönderen, onlara sahip de cikacaktir elbette. Dilerim 30 yil sonra her biri ayri ayri 'annem en cok beni seviyordu' der. Cünkü hepsini en cok seviyorum. Baska baska, ama cok.

Adim hidir, elimden gelen budur :)


Mart 2011

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/18/2011 21:59:00

Muhteşemsin.. Bu yazıyı her okuduğumda çok içleniyorum, çok duygulanıyorum..

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/18/2011 22:03:00

asna kimdir? asna annedir. hemde en düşüncelisinden....ancak böyle anlatır bir anne hem kaygısını hem mutluluğunu...

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/18/2011 22:10:00

offf gece vakti... doğallığın son noktası gibi geliyorsun bana. gelip öpebilir miyim seni asna? 

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/18/2011 23:10:00

İki elle 3 çocuk tutabilmek dedin ya... yaşlar duruyorlardı zaten, dayanamadılar aktılar.

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 02:32:00

offf.. hep düşünüyorum asna 3 çocukla nasıl başa çıkıyor diye.. emzirmesi/yemeği, çişi/bezi, yürümesi/emeklemesi, uyuması/uyumaması... ben bilmiyorum henüz 2. ya da 3. nasıl başka sevilir.. demek böyle sevilir, böyle başa çıkılırmış.. şimdi gidip tek çocuğuma, ağlayayım azıcık..

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 04:51:00

ben bu yazıyı daha önce bugulogda okumuştum..hatta yazan arkadaşın asna dan diye belirtmesini dikkate almamışım ona mesaj attım..o kadar etkilendim ki tekrar tekrar okudum...Gerçekten gönderilidklerine inanıyorum demişsin ya bence de öyle Allah sende o gücü kudreti şefkati gördüğü için seni layık görmüş 3 çocuk anneliğine..sevgiyle kal..


Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 05:02:00

Oyyy sırf ağlamak için bu yazıyı daha önce okuduğum halde hiç okumamışım gibi okudum..

Rabbim yavrularınla beraber sana ve eşine  hayırlı,uzun ömürler versin Asnacığım..

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 05:17:00

Sabah sabah oglum tam da mizlamanin max indayken gunumu aydinlattin asna.. Hep saglikli ol. Guzellerine ve bize lazimsin.

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 05:37:00

Bu yazıyı her okuduğumda içim titriyor,gözlerim doluyor..bizde bir söz vardır üç kız doğuran cennetlik diye:)))asude,nahide,halide hepinizi ayrı ayrı ve annenizi kocaman optum..

Ynt: cocuklari farkli sevmek

05/19/2011 06:03:00

"Eğer herkes bir annenin yavrusuna duyduğu sıcaklığı taşıyabilseydi, merhametin ne olduğunu bilir, insan olabilmenin aşağısına inmezdi ve böylece hiç bir çocuk derin hüzünlere hapsedilmezdi."

<12345>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Asna Anne Fan Club

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...