13 Ağustos haftası - Gattaca

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:14:00

Aslinda su anda da belli bir seviyede yapiliyor. Tup bebek yaparken bazi hastaliklari eleyecek sekilde seciyorlar embriyoyu, ya da hamilelikte yapilan testlerde bir hastaliga rastlanirsa kurtaja karsi degilsek o cocugu dogurmuyoruz. İsrail'de 4 sayfalik falan bir genetik hastalik listesi uzeinden istediklerin icin test yapiliyor hamilelikte, riski gormek icin. Bu su anki tibbin izin verdigi. Yani sadece teknoloji daha ilerideydi, mantik cok farkli degildi sanki.

Yalniz ben alttan alttan bu duruma elestiri, kusurlu da olsa dogal olana ovgu var gibi hissettim. Siz ne dersiniz?

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:14:00

Evet deniz..hatta bu aktiviteler, bebek einstein setleri falan gibi meselelerde de bu sorular ortaya çıkıyor..Herkes çocuğunu daha akıllı/motor becerisini daha iyi yapmaya çalışırken sen bir şey yapmayınca çocuğuna haksızlık ediyor olur musun? Bunu - kim olduğunu anımsamıyorum - bir arkadaş söylemişti. Böyle anneleri gördükçe çocuğumun geleceği için endişeleniyorum diye..Mesela genel trend okul öncesinde okuma yazma öğretmek olsa sen de öğretir miydin, yoksa oluruna mı bırakırdın? falan filan..

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:17:00

Mukemmeller daha mutsuzdu filmde sanki. En insani olanlar ask bebekleriydi. Bir yerde 'tanri yapimi' ya da ona benzer birsey desi uma thurman vincent'a. Biri tanri biri insan urunu.

Tantanasizlik, bir yandan baska seyleri hightechbyaoacagiz diye kastirmamasi guzeldi filmin. Hatta esim soyleyince dikkatimi cekti, birak hightech i 50ler tarzindaydi hersey. Ofis, kiyafetler, arabalar...

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:18:00

Evet. Üstelik bazı genetik özelliklere diğerlerinden fazla değer biçiliyor. Renkli göz, uzun boy. Sürekli karşılaştırmalar. Kilo, boy, özellikler, yetenekler. İnsanlar strese giriyor. Normallik dayatması, üstünlük dayatması. Filmde gösterilen bir konu. Mesela Ethan Hawk, genetik olarak mükemmel değil ve bunu bilerek büyümüş. Eğer o da tasarlanmış olsa herkes gibi olacaktı. Bazen kusur, eksiklik dediğimizin, insanı büyütebilen, değiştirebilen, acı verse de farklı kılabilen şeyler olduğunu unutuyoruz. 

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:18:00

Banu katılıyorum. İnsanın kusurlarıyla ve güçlü yanlarıyla bir bütün olduğuna vurgu vardı. Genetik olarak kusurlu kabul edilen vincent zihinsel olarak güçlüydü mesela..Azimliydi, zekiydi..


Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:26:00

Peki su an o teknoloji olsa, kullanir miydiniz?

A- herkes kullaniyorsa

B- sadece cok az kisi biliyor ve kullaniyorsa

Benim icin a ve b farketmez, kritik hastaliklarin elenmesini her halukarda mutlaka isterim. Geri kalanina takilmam diye dusunuyorum gunumuz sartlarinda olusmus dusunce yapimla.

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:28:00

şimdi bile bir teknoloji aşığı olarak kesinlikle kullanırdım banu ;) ama duygusal yanımıda canlı tutarak tamamen bırakmadan

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:29:00

Şu an kullanmazdım gibi geliyor ama herkes kullanırken çocuğumu mutsuzluğa mı sevk ediyorum diye düşünürüm gibi. Acılar kaçınılmaz ama insan bilerek çocuğunun acı çekebileceği ihtimalini kabullenemiyor. Teoride kabulleniyorsun, acılar olgulaştırır, daha güçlü olur vb. Kendin için düşünüyorsun ama iş çocuğa gelince. Herkes hızlı koşarken geride kalacağını, herkes takır takır ilerlerken, aynı hızda ilerleyemeyebileceğini vb düşünmek korkutucu. Düşünmek lazım. 

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:31:00

Ben okuduğum tüm alıştırmaları yaptırmaya da çalıştım. Herkes okuma yazma öğretse bilmem öğretir miydim? Öğrenme başka. Ama okuduğumuz aktiviteleri elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Zaten o da feci eğleniyordu, biraz da onun etkisi. Ama ilginç. düşüneceğim bunu.

Ynt: 13 Ağustos haftası - Gattaca

09/04/2012 18:31:00

ben temelde şuna inanıyorum, ölümcül bir hastalığın bile bir nedeni var, biz anlayamıyoruz o nedeni çünkü bizden çok daha karmaşık bir sistem bu, hem ilahi hem de evrensel bazda..ama elbette çocuğumun ölümcül bir hastalığa yakalanmayacağını garanti eden bir gen eliminasyonunu kullanmadan edemem. yani prensipte karşı olduğum bir şeyi yapmış olurum..ama bu yol açılırsa biliyorum ki göz rengini, boyunu, ten rengini de seçmek isteyecek milyonlarca insan olacak..hatta meryem'in güncellemede konuşuyorduk az önce, annelerin kıyaslama meraklarını, iri bebeğin ne kadar övülen bir şey olduğunu falan..imkan olsa bu şekilde düşünen insanların bebeklerinin genetik özelliklerini belirleyeceği gün gibi aşikar..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...