Çocuğuna "anneciğim" demek

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:06:00

takamamk mümkün mü füsun? bir arkadaşımın başına geldi, babanenein amacı da zaten kendisine anne dedirtebilmekti.
bence  düzeltilmei ve babaneyi de kırmadan uyarmalı.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:13:00

Geçen gün bu konuyu gördüğümde ,kendimi dışardan izledim ve annecim lafını kullandığımı fark ettim.Dışardan bakınca hoşlanmadım bu hitap şeklinden ama doğal olarak dilime yerleşmiş.Nasıl olduğunun farkında olmadan.Bu kelimeye kentli,modern anne olma çabasıdır şeklinde bir anlam yüklemekse işin abartılmış bir yorumu gibi yine de.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:20:00

Ben bu konunun çok abartıldığını düşünüyorum, kahve falı bakmak gibi oldu, bir annecimden neler türedi...

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:34:00

ne yonden abartma? tamamen su an yasadiklarimi yaziyorum mesela ben. cocuk buyudukce o sana ister istemez dusundurtuyor. soruyor ve yonlendiriyor cunku. yasa ve cocugun karakterine gore daha dikkat gerektirebiliyor. "anne sana kurban olsun" gibi bir cumleyi mesela ben su anda asla kuramam ona. sorar sorar en sonunda cumlemi yedirtir bana.. buyuyunce, kelimelere karsi rahatlayinca biz de rahatlariz yine belki.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:35:00

kucukken ben de rahattim bu arada.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:52:00

Annecim'in gayet masum olduğunu düşünüyorum ben pamukelma, anne sana kurban olsun'la alakam yok, yahut küfürlü konuşalım, hayata hazırlayalım vs değil derdim. Annecim bunların içinde çok çok çok normal geliyor bana. Çocuğum ileride bundan rahatsızlık duyuyordur, başka cim'li birşey bulurum. Annem/annecim diye hitap ediyorum diye çocukların psikolojisiyle ilgili bir sıkıntı olacağını hiç zannetmiyorum.

Arkadaşım oğluna annecim diyor, o da annesine anne oğlun geldi, annem canım aşkım diye sesleniyor. Ekimde 4 yaşına girecek bu velet, rahat bir senedir bu şekilde konuşuyor.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 13:54:00

hm o zaman bizimki bir gecis ve gercekten cocuguna gore degisiyor.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 14:02:00

Evet işte, her çocuk farklı, maşallah seninkinin kelimelerle arası çok iyi, farkındalığı yüksek. Bizimki amaca yönelik çalışıyor, sarelleli ekmeğini alabiliyor mu annecim aşkım benim diyerek derdi o:) Çocuk yetiştirirken kesinliği olan kurallar muhakkak ki vardır lakin benim açımdan annecim diye seslenmek hiç dert değil. 

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/09/2010 20:32:00

etrafta  psikolojilerini etkileyecek o kadar  unsur varken,annem,annecim demekten psikolojisi bozulacaksa çocuğumun hayata karşı direnci nasıl olucak çok merak ediyorum:)

yiğenlerime halacım,teyzecim diye sesleniyorum...nasip ederse prensesim doğduğumdada ona annecimmmmmmmmm,annemmmmmmm, kuzummmmmm  diyicem :) benim  için hiç bir sakıncası yok.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/12/2010 10:14:00

Pamukelma benim abartılı bulmam Çiğdem'in gönderdiği linkteki(Radikal) yazıda 'annecim' li konuşmanın,  modern,kentli 'anne' nin özentili durumu olarak ele alınmasıyla ilgiliydi.

Yoksa konuşmalarımıza dikkat etmek,çocuğumuzun olumsuz etkilenmemesini sağlamak tabii ki gerekli ama doğal olarak içimizden gelen kelimeleri de frenlemek pek mümkün olmuyor.'annecim' demek gibi.İçeriğini ve etkilerini çok dışardan baktığında inceleyebilirsin ama yaşantı sırasında içinden geleni engelleyemezsin. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...