Çocuğuna "anneciğim" demek

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/12/2010 17:30:00

Biraz geç yetiştim ama Radikal'deki yazı da bana biraz fazla "halktan uzak" gelmişti. Annem taşralı, annecim şehirli diye düşünmek nasıl olmuş da olmuş? Eğer biri "annem" diyorsa genelde "annecim" de diyor, buyrun okuyun bütün yorumları siz de görürsünüz bunun böyle olduğunu. Sosyolojiyi o kadar sevmeme rağmen bazen bu akademik kafaların bizlere uzaydan baktıklarını düşünmemek mümkün değil.

"Annen sana kurban olsun" iyi bir örnek olmuş. Bu da dile yapışan garip sözlerden biri. Annem oğluma söylüyor, hem ona yakıştıramıyorum hem de bana hastalıklı bir bakış açısı gibi geliyor, "annecim"ler masum kalıyor yani!

AA'ya bomba gibi bir yazı hazırladım sayenizde, psikolog görüşü destekli tabii!
:))

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/12/2010 17:54:00

"Annen kurban olsun sana"nın aslında tam söylenişi "Annen kurban olsun seni veren Allah'a" dır. Bir çeşit şükür cümlesidir. Ben çok kullanırım. Benim, özellikle vaktinde doğan sağlıklı çocuklarım için şükredecek çok şeyim var. Çocuklara baktığımda, hele de kendimden geçerek baktığımda özellikle söylerim. Bana değil "taşralı, köylü";  mağara insanı da dense çok severek kullanıyorum, kullanacağım :)

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/14/2010 08:28:00

radikal'deki yazı bana pek bir şey ifade etmedi. zorlama bir yazı. taşralı, şehirli çıkarımları...

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/14/2010 09:42:00

Önemli olan şekil değil iceriktir, iletişimin niteliği, ana cocuk iliskisi kimin kime nasıl hitap ettigiyle olculemez. Annanem öyle bir ananenkurban olsun sana der di ki sevgiyle o duygu tarif edilemez. Cocuklar duyguyu kelimelerden daha iyi anlıyor. Keske yanımda olsaydı da deseydi yine... Kızkardeşim bazen teyzen kurbağa olsun sana der. Yine aynı sevgiyle ses tonunda. Aslolan sicakliktir , yAkinliktir, samimiyettir.

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/14/2010 13:38:00

Anneannem 8çocuğunu, torunlarını ve torun çocuklarını hep  kuzummm diye sever, bu kuzummm da öyle bir sevgi vardır ki, en derinlerinde hissedersin. Benim bilinçaltıma da o işlemiş galiba, ben de kızıma hep kuzum ve kuzucum diye seslenirim. Annem veya annecim demiyorum ama bir keresinde 3,5yaşındaki zeka küpü yeğenime teyzecim dedim. Sen benim teyzemsin ben senin değilim ki! dedi, dumur oldum:-) Pamukelma senin cimcime de bu modelden galiba:-)

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek

07/14/2010 17:02:00

Yorumlarınızı yarın sabah www.alternatifanne.com'da çıkacak "http://www.alternatifanne.com/wp-admin/post.php?action=edit&post=762">Annem, babam, halam, amcam, her şeyim!" yazısına saklayın isterseniz!
:))

Ynt: Çocuğuna "anneciğim" demek


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...