Endokardit Hakkında Neler Biliyoruz?

11/22/2010 18:58:00

Özellikle doğumsal kalp hastalığı olan kişilerde ameliyat, diş çekimi, anjiyo, herhangi bir kanamalı operasyon neticesinde ortaya çıkan ateşli ve tedavi süresi uzun olan bir o kadar da riskleri olan bir hastalığı (enfeksiyonu) sizlerle paylaşmak istedim.
Ben şant ameliyatından uzun bir süre sonra endokardit teşhisiyle 45 gün hastanede yatarak ağır bir antibiyotik tedavisinden geçtim. Bununla tekrar karşılaşmam için her kanamalı operasyon öncesinde antibiyotik kullanmam gerekiyor (kardiyolog refakatinde). Gruptaki arkadaşlara katkım olur umarım. Bu rahatsızlıkla ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Kalp kapakçıklarının iltihabına endokardit denir. Çeşitli mikroorganizma­lar, streptokokus viridans, stafilokokus aureus, pnömokok, menengokok, gonokok ve bazı funguslar kalp kapakçılarına yer­leşerek bu hastalığa sebep olurlar. Endokardit sağlam kimselerde görüldüğü gibi, çocuklukta ateşli romatizma geçirmiş veya doğuştan kalp afeti bulunan kimse­lerde birden ateşli bir hastalık olarak baş­lar. Akut endokardit denilen bu hastalıkta genel durum birden bozulur, ateş tek be­lirti olarak bulunur. Bazen hastalık daha yavaş ve uzun sürer. Dinlemeyle kalp ka­paklarında üfürüm (sufl) vardır. Haftalar geçtikçe dalak büyür, parmak uçları Hippokrat parmağı denilen çomak şeklini alır, deride kırmızı, ağrılı şişlikler yani Osler nodülleri belirir. Çeşitli organlarda küçük embolilere bağlı belirtiler görülür. Glome-rulcnefrit denilen böbrek iltihabı sık rast­lanan bir komplikasyondur ve buna bağlı olarak idrarda kan yani hematüri tespit edilir. Hastalığın bu şekilde uzun süren ti­pine endokarditis lenta adı verilir.Kalp ameliyatı geçirmiş olanlarda, özellik­le suni kapak yani prostetik valv takılmış kimselerde de endokardit çok görülmek­tedir.Teşhis için hemokültür yapılır. Yani has­tadan kan alınır ve etken olan mikrop üre­tilmeye çalışılır.Tedaviye yüksek doz antibiyotik (penisilin) ile başlanır. Ateşin ve sedimantasyonun düşmesi teşhisi doğrular.

bunun için her diş çekiminden önce 1000 mg lık antibiyotiği dişçi kontrolünde ve kardiyoloğa danışarak kullanıyorum muhtemelen bu mg çocuk hastalarda daha düşüktür.Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
FALLOT TETRALOJİSİ & PULMONER ATREZİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...