Öfke krizleri

<12>
03/04/2010 07:36:00

Merhabalar, 

2-3 haftadır kızım çeşitli sebeplerle çok sık olarak öfke krizlerine giriyor. En korktuğum şeydi eskiden beri öfke krizlerine girip tamamen iletişime kapalı hale gelen çocuklar. Kriz anında yere atıp dövünüyor hatta kafasını yere vuruyor. Ben mümkün olduğunca sakin kalıp krizinin geçmesini bekliyorum ama her ne yapıyorsam ya da yapmıyorsam pek işe yaramıyor. Bu tür kriz anlarıyla karşılaşıyor musunuz ve karşılaşınca nasıl davranıyorsunuz?

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 08:16:00

slm nilaycım,
öfke krizleri  zaman zaman bizde de oluyor,genelde ters köprü kuruyor:)
bizdeki genelde inat kaynaklı ve özellikle diş çıkarma döneminde yemek yemek istemediği için yapıyor.
burda yarattığı krizden çok sanırım nedeni önemli,çeşitli sebepler demişsin,mesela genelde hangi durumlarda bunu yapıyor?

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 08:49:00

Genelde bir şey istediğinde ve ben yapmadığımda, bazen de ne istediğini anlamadığım için yapmadığımda bu krizler ortaya çıkabiliyor. Örneğin kullanmadığımız eski bir klavye ortalıkta onun oynaması için duruyor. Ama kullanım halinde olan bilgisayarın klavyesini ona vermiyorum. Bu bir krize neden oluyor. Ya da mutfağa bir şey almak için gittiğimde 2sn için bile olsa yalnız kaldığı için krize girebiliyor, ya da evin dış zilini her eve geldiğimizde çalmasına izin veriyorum. Zille oynamaya devam etmek istediği için eve girmek istemiyor. Onu bir şekilde ikna edememişsem (ve inan bana ikna etmek için çok uğraşıyorum) içeri onu kendi rızası dışında alırsam yine krize giriyor. Bu ve bunlar gibi gün içerisinde bir sürü kriz sebebi olabiliyor. Krize girdikten sonra hiç bir zaman sözümden dönüp vermeyi kabul etmediğim şeyi sussun diye vermedim. Ağlayarak bir şey elde edemeyeceğini öğrenmesini bekliyorum ama bu süreçte çok fazla ağlaması da pek doğru gelmiyor bana...

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 09:04:00

cnm dönemsel sebeplerin içerisinde saydıkların, tabi bizimkilerin yapısında biraz da inat var sanırım tüm bunlara ilaveten...
büyüme atakları yaşıyorlar,
2 yaş sendromu öncesi bir evredeyiz,yani kendilerini kanıtlama çabaları var. şu süreçte eğer olmaması gereken bir şeyi onlar sussun diye yaparsak davranış olarak kalabilir ve hep bunu bekleyip ağlamayı sürdüreceklerdir.
saydıkların bizde de çok ve sıkça yaşanıyor, bende senin gibi dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyorum.bazen işe yarıyor bazen yaramıyor.
bende onun ulaşabileceği alanlara oynayabileceği şeyleri bunlar oyuncak ve ev eşyası(ona zarar vermeyecek olanları) koydum ve onlara olan ilgisi tutturduğu şeyleri unutmasında çok işe yarıyor.

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 12:17:00

Nilaycım;aynı sorunu bizde yaşıyoruz şu ara.Sanırım birçoğumuzun bebişinde aynı şeyleri gözlemleyebiliriz.Çünkü bu bi dönem.oldukçada zor.bu minik sıpalar her dedikleri olsun istiyorlar iş inada bindimi bi alev bi alev sorma...Aslında çokta hassas bi dönem sırf sussun diye her dediğini yaparsak önüne geçemeyiz valla.çok dikkatli davranmak lazım

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 17:14:00

Arkadaslar biz de durum sizinkilerden biraz daha vahim sanirim. Kizim eger istedigi yapilmazsa inatlasiyor ve ben israrla "hayir" dersemde aglamaya baslayarak katiliyor. Ilk katilmasi 4-5 aylikken yine bir aglama sonrasi olmustu.  O zaman doktora goturdugumde demir eksikligi oldugunu ve boyle aglama krizlerinde demir eksikliginin "katilmayi" tetikledigini soylemisti . O zamandan beridir demir damlasi kullaniyoruz. Fakat 1 ay once yine boyle bir olay yasadik. Ben lavabodayken icerde yalniz kaldi diye aglamaya basladi. 2-3 sn sonra disari ciktigimda kolunun ustune dusmus, gozleri havaya dikilmis, surati kipkirmizi ve yerde titrer durumdaydi. Ters cevirip, sirtina vurunca nefes alabildi ve hicbirsey yokmus gibi odada dolanmaya basladi. Bu olayi yasadiktan sonra tekrar tum kontroller yapildi.( Amerikali doktorlar bu konuda cok pimpirikli ). Yazik cocugum delik desik oldu fakat tum sonuclar temizdi ( Allaha sukur ) Doktor aglatmamaya ozen gostermemizi ama bunda asiriya kacarsak cocugun bunu kullabilecegini soyledi ki sanirim biraz da oyle oldu. Simdi nasil davranacagimi bilmez bir vaziyette orta yolu bulmaya calisiyorum ama oldukca zorlaniyorum acikcasi. Insallah en yakin zamanda su inatlasma huyu gecerde ben de biraz rahatlarim.

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 17:36:00

Bizde de aynen istediği olmayınca ağlama durumu var. 

Genelde 
  • kısıtlandığı zaman, 
  • elinden bir şeyi almak istediğimizde , 
  • gitmek istediği yere gidemediğinde
ortalığı yıkıyor. 

O nedenle, ortamı düzenleyip gitmesini istemediğimiz yerlere engeller koyma, elinden almak zorunda kalacağımız şeyleri görmesini ve ulaşmasını engelleme gibi şeyler yapmaya çalışıyoruz.  Eğer ağlarsa banyoya gidip musluk açma, balkona gitme, eline başka bir şey verme gibi dikkat dağıtıcı şeyler yapıyoruz. Doğru mu yapıyoruz ama bilmiyorum. Doktora soracağım.

ÖzgeAcıkcan, Allah kolaylık versin. Ne kadar endişelenmiş olabileceğini tahmin ediyorum:( Her dönem gibi geçecek mutlaka.. 

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 17:43:00

özge gerçekten önemli ve hassas bir konu allah kolaylık versin,inş. atlatırlar bu dönemi.

özgüranne ewet aynen bizde de saydığın maddeler kriz sebebi.

elinden birşey vermiyor ama bunu ben oyuna çevirdim oyuncaklarıyla oynarken sürekli al ve ver şeklinde diyaloga giriyorum.şimdi elinden alınca ağlıyor ewet ama verirmisin diyince hemen veriyor.sonrada teşekkür ediyorum:))dolayısıyla alma lüksümüz yok rica ediyoruz veriyor:))

ama ortamı düzenlemek çok önemli bencede çünkü zaten ona zarar verebilecek şeyler yüksekte, bizde de

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 18:01:00

Bu arada sanki çok başarabiliyormuşuz gibi yazmışım:) Yani öyle yapmaya çalışıyoruz da olmuyor her zaman. Sonra yere oturup dövünür gibi hareketler yapıyor. Hem komik, hem insanın canı sıkılıyor.

Ynt: Öfke krizleri

03/04/2010 18:03:00

bizde de istediği şey olmadığında gösterdiği şey verilmediğinde kriz çıkıyor genelde şu sıralar, kendini koltuğa kapaklıyor yada minderine:(

Ynt: Öfke krizleri

03/05/2010 06:30:00

Herkesin benzer sorunlar yaşadığını duymak içimi rahatlattı. İnsan anne olunca sürekli olarak kendini sorguluyor. Bir şeyi eksik mi yapıyorum, yanlış mı yapıyorum da bu çocuk böyle davranıyor diye.


Ben de elimden geldiğince almak isteyip veremeyeceğim şeyleri gözden uzak tutmaya çalışıyorum ya da ağladığında dikkatini dağıtmak için türlü şebeklikler yapıyorum ama her zaman işe yaramıyor ne yazık ki.

OzgeAcıkcan, Bizde katılma gibi bir durum olmadı ama küçüklüğünde aynı şekilde katılarak ağlayan bir kuzenim var. Katıldığı zaman ağzı açık ama nefes almadan kalır, yüzü tamamen morarırdı. O dönemler çok çok zordu anne babası için. Doktorlar da hep psikolojik olduğunu ve istediğini yaptırmak için bu durumu kullandığını söylediler. Nitekim haklı çıktılar. İçini rahatlatır mı bilmem ama isteklerini konuşarak anlatmaya başlayınca düzeldi ve şimdi çok çok tatlı bir genç kız. Bence bu durumla karşı karşıya kaldığında ne kadar paniklesen de bunu kızına belli etme ve çok sakin bir şekilde düzelmesini sağladıktan sonra normal davranmaya devam et. Çocuk paniklediğini anlarsa bir süre sonra bunu silah olarak kullanmayı öğreniyor... Umarım en kısa zamanda atlatırsınız bu dönemi...

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2008 aralık annelerinin paylaşım alanı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...