ÇOCUĞUNUZUN ZEKİ OLMASI İÇİN

03/02/2011 09:47:00

 

Her anne ve babanın en çok istediği şeylerden biri dünyaya gelecek çocuklarının zeki, başarılı ve parmakla gösterilen bir çocuk olmasıdır. Peki çocuğunuzun daha zeki olması için daha gebe kalmadan önce hem annenin hem de babanın gebeliğe hazırlık yapması gerektiğini ve bebek dünyaya geldiğinde dikkat edilmesi gereken noktaların olduğunu biliyor muydunuz?

            Gebelik planlayan çiftlerin en az üç ay önceden kan tetkiklerinin yapılması, eksikliği tespit edilen besin öğelerinin takviye edilmesi, gebeliğe sağlam adımlarla ulaşılması, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeklerde sinir sistemi ve beyin gelişimi gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayarak doğumdan sonra 1 yaşına kadar hızlı bir ilerleme gösterir. Annenin gebeliğinin ilk başlarında demir, B12 vitamini, folik asit gibi minerallerden ve vitaminlerden yoksun olması bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bunun için yani dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin entelektüel gelişimi için daha gebe kalmadan önce çalışmalara başlanmalıdır.

            Yeterli ve dengeli beslenilen, stresten uzak kalınan bir gebelik döneminden sonra bebeğiniz dünyaya geldiğinde işiniz bitmiş sayılmaz. Yine aynı özen hem beslenme konusunda hem de çocuk bakımı konusunda devam ettirilmelidir. Bebeğin beyin gelişimini desteklemek için mümkün olduğu müddetçe anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü; uzun zincirli yağ asitleri, kaliteli protein içeriği, vücutta kullanılabilirliği yüksek olan vitamin ve mineral içeriği sayesinde bebeklerin beyin gelişimini desteklemektedir.

            Erken çocukluk döneminde beyin gelişimi için elzem olan mineral demir, vitamin de B12 vitaminidir. Yapılan çalışmalarda yaşamın ilk 1 yılında demir ve B12 vitamini yetersizliği olduğunda gerçekleşen beyin hasarının 1 yıl sonrasında supleman tedavisi yapılsa bile tam olarak düzeltilemediği söylenmektedir. Bir diğer mineral olan iyotun da zeka gelişimi üzerine olan etkinliği tartışılmaz bir gerçektir. Anneler gebelik ve emziklilik dönemleri boyunca iyotlu tuz kullanmalıdır.

            Balık yağı diye bilinen omega-3 yağ asitlerinin bebeklerde beyin gelişimi üzerine etkinliği kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar gebelik döneminde haftada 2 kutu konserve ton balığı tüketen annelerin bebeklerinin bilişsel kabiliyetlerinin arttığını göstermektedir. Hem gebelikte hem de emziklilik döneminde haftada 2 porsiyon yani 400-600g arası tüketilecek balık eti bebeğinizin zeka gelişimini destekleyecektir. Gebelik ve emziklilik döneminde kullanılan alkol da bebeğin beyin gelişimini direkt olarak olumsuz etkileyen diğer bir önemli noktadır.

            Çocuğunuzda var olan potansiyel zekayı korumak ve daha üzerine çıkarabilmek için dikkat etmeniz gereken noktaları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

·        Anne ve baba adayı beraberce gebeliğe hazırlanın ve gebeliği planlayın.

·        Gebelik ve emziklilik döneminde demir yetersizliğine karşı korunun.

·        Gebeliğiniz ve emziklilik dönemi boyunca haftada 2 defa balık yiyin.

·        Gebelik ve emziklik döneminizde iyotlu tuz kullanın.

·        Gebeliğiniz boyunca stresten uzak durun.

·        Gebeliğiniz boyunca sigara ve alkol kullanmayın.

·        Emzirin.

·        Emzirirken göz teması kurun.

·        Bebeğinize çay / kahve içirmeyin.

·        Zamanında tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapın.

·        Onunla ilgilenirken konuşun.

·        Sorularına sabırla cevap verin.

·        Onunla oyun oynayın.

 

 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...