Kitap okumak...

01/28/2010 10:26:00

Kızıma neredeyse en başından itibaren kitap okuduk. Özellikle kaplumbağa kitabını ezberledik neredeyse. Daha sonra, yolculuklarda sıkıldığı zaman, sabah erken kalktığı zaman, gece uyku öncesi sakinleşmek için, bir süre kucağımda durması için, ayrıca gerçekten eğlenceli olduğu için bol bol okumaya, resimlerine bakmaya başladık. İyi ki yapmışım, yapıyorum.


Hem eğlenceli, hem öğretici, hem sakinleştirici etkisi var, tavsiye ederim. Anlamaz demeyin. Okumak için ahengi olan kitaplar seçin. 

Ynt: Kitap okumak...

02/02/2010 09:20:00

Kesinlikle katılıyorum ozguranne. Anlamaz dememek lazım. Çocuklarımıza henüz bebekliklerinde kitap sevgisini vermeye çalışmak lazım.

Biz de Ada'ya neredeyse doğduğundan beri kitap okuyoruz. İlk günden itibaren ana kucağına oyuncaklı/aynalı bez kitaplardan astık, yatağının pusetinin kenarına koyduk. Uzanıp nesneleri tutabildiği zaman bu kitaplarla hışır hışır oynamaya başlamıştı. 4 ay civarında Net Yayınlarının yumuşak kitaplarından vermeye başladık eline. Destekli oturabildiği zamandan itibarense kitapları direkt olarak önüne koymaya başladık. Kitapları başlangıçta sadece kemirip, çoğu zaman diş kaşıyıcı olarak kullansa da geçen zamanla resimleri takip etmeye bizi dinlemeye ve sayfa çevirmeye başladı. Biz de her fırsatta kucağımızda okumaya çalıştık, gece yatmadan önce beslenirken uyuyakalmayı bıraktığı andan itibarense uyku düzenimize kitap okumayı ekledik.

Dokun-Hisset ve İlk sözcükler tarzı kitaplar ile başladık. Ada'nın gerçek resimlere çizimlerden daha çok ilgi gösterdiğini farkettiğimizde seçimlerimizi bu yönde  genişleterek devam ettik. Henüz çok erken olsa da yaşı ne kadar erken o kadar iyi düşüncesiyle,  1 yaş civarında çocuklar için süreli yayınları takip etmeye başladık. (NationalG. Kids, Meraklı Minik, Tübitak Bilim Çocuk). Benim çocukluğumda tam bir Milliyet Çocuk fanı olmamın etkisi de yok diyemem:) Bunların yanısıra, anne-bebek dergileri, mağaza katalogları, gazete ekleri, market broşürleri dahil  ona uygun her türlü metaryali okumaya başladık. Son bir aydır uyku öncesi okuma seanslarımızdaki kitapların resimlerine bakma şeklindeki okumalarımızı ise masal okuma ile değiştirdik.

Henüz gözlerini dahi odaklayamıyorken "Adacım bak bu kuş, bu arı" şeklinde başlayan maceramız, tek bir resim üzerinden hikayeler yazmaya, ezberden okumaya kadar ilerledi :) Ada şu anda tam bir kitap ve dergi delisi. Ev dışında yanımızda muhakkak en az bir kitap bulunduruyoruz. Restoranda, ev gezmesinde, tatilde deniz kıyısında, uçakta, arabada her yerde okumayı seviyor. Pek tabii çok uzun zamandır aslında o okuyor, biz sadece eşlik ediyoruz :)

Ynt: Kitap okumak...

02/10/2010 21:40:00

Esraözlem,

Yazıların çok güzel.. Bence sen de blog oluşturabilirsin.. ne dersin:))?

Ynt: Kitap okumak...

02/18/2010 08:48:00

okanumut, çok teşekkürler. Bu tip yorumlar alınca daha çok yazmak istiyorum :)

Blog fikrini zaman zaman ben de düşünüyorum ama bu iş disiplin ve zaman istiyor bana göre. Şu an için maalesef zaman yönetimi konusunda çok başarılı değilim. Yoğun iş ve çalışma koşulları üzerine annelikle beraber kendime dahi vakit ayıramadığım bir süreçten geçiyorum. Şimdilik nurturia üzerinde yazmaya devam edeceğim sanırım :)

Ynt: Kitap okumak...

02/18/2010 09:20:00

Kesinlikle katılıyorum çok güzel yazdığına ve Nurturia üzerinde yazmandan ayrıca memnunuz :)

Blog fikrini de her zaman destekliyoruz ayrıca.

Ynt: Kitap okumak...

02/19/2010 21:11:00

Daha buradaki minikler için erken olabilir ama Tudem'in  Filozof Çocuk Serisine bir göz atın derim. Günışığı Kitaplığının "Çıtır Çıtır Felsefe" serisinden daha çok ilgisini çekti Eliz'in.

Bir de yine erken olabilir ama birazcık daha büyüdüklerinde "Kumkurdu", "Daha Fazla Kumkurdu", "Daha da FAzla Kumkurdu" (şimdi üçleme halinde de varlar)  mutlaka okuyun diyebileceğim kitaplar.


Aslında böyle bölük pörçük yazacağıma Eliz'in küçüklüğünden bu yana beğenerek okuduklarımızı bir düzenleyebilsem, yardımcı olabilir belki de bir türlü yapamadım. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
keşke yapmasaydım, iyi ki yapmışım..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...