iş, annelik, akıl

04/20/2012 08:33:00

Sevgili anneler,

Mayıs başı itibariyle ortalama 1 senedir ayrı olduğum işe geri dönmek zorundayım. baldan adam 10 aylık olacak başladığımda babannesi bakacak, 2 ay boyunca öğlenleri süt iznimi kullanarak yanında olacağım, sabah 8 akşam 7 arası yokum, baldan baldan adam süt içerek uykuya dalmakta. biberon henüz kullanmadı, emzik almadı, yinede sütümü sağıp bırakacağım. Lafı fazla uzatmadan anlatmak istediğim bundan sonra neler yapmalı neler yapmamalıyım, nasıl davranmalıyım, onun gelişimini etkileyecek yanlış hareketler, izlenimler bırakmak istemiyorum her anne gibi canımın içi o benim :) akıl verirseniz sevinir.

Örn, bir bebek psikoloğu mutlaka sizden bir şey bırakın giderken diyor atlet, toka, vs, bunu anlayacak kadar büyük değil ama deneyeceğim, misal siz işe giderken görsün kaçmadan gidin diyor arkanızdan ağlar ama alışacak diyor başka bir dr... Bunun gibi akıllar verirseniz sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: iş, annelik, akıl

04/20/2012 09:05:00

kesinlikle kaçmadan gidin, benim bebiş henüz 6  aylık ama kapıda vedalaşıyoruz onunla..

Ynt: iş, annelik, akıl

04/20/2012 09:28:00

bende kapıda vedalaşıyorum ve geldiğimde pencere önünde bekliyo oluyo beni :) biberona alıştırdık ama bizim uykumuz sallamayla olduğu için çok sıkıntı olmadı inşallah seninde olmaz ya alışcaklar artık başka çaresi yok bide sürekli konuşuyorum öğle arası gittiğimde bak oğlum ben şimdi işe gidicem sen uslu dur babaneeyi üzme seni çok seviyorum hemen gelicem hiç merak etme ... fln diye :) allah kolaylık vers,in sanada cnm :)

Ynt: iş, annelik, akıl

04/20/2012 09:40:00

Dramatıze etmeden kendı gerceklerınızı cocugunuzun bilmesini saglamalısınız.


Belkı bıraz katı olacak fakat hayatınızdakı degısen temel oge cocugunuzun varlıgı ama ıse gıtme zorunlulugu hala mevcut, bu durumu sızın net ıfadelerınızle cocugunuzun idrak etmesı gerekıyor.

Yanı-tamamen sahsı fıkrım-vedalasma faslı mumkun oldugunca kısa tutmak ama sızın muhakkak ve en kısa zamanda gerı donecegınıze ve bunu yapmak zorunda oldugunuza onu sevgıyle ıkna etmenız lazım.

Inanın sadece cocugum bana cok baglanmasın dıye ıznımı o daha fazal bılınclenmemısken, 4. ayın sonunda sonlandırmıstım.

Belkı de bu sayede herhangı bır ayrılık sendromu yasamadık. Hele kı sıze yakın sevdıgı bırısı bakacaksa ona, sız yokken sıze karsı gelıstırebılecegı duyguları ona yonlendırır ve sızın de ıcınız rahat eder.


Ynt: iş, annelik, akıl

04/21/2012 05:55:00

evin kapısında vedalaşmayın diyor Sabiha Paktuna.o oyun oynarken vs. vedalaşın diyor.kapıda vedalaşmak bakan kişiyi sizin gidişinizden sorumlu tutmasına sebep olurmuş.bak bana babanem bakıyor,o yüzden annem gitti.kötü babane diye düşünürlermiş...

Ynt: iş, annelik, akıl

04/21/2012 05:58:00

Sevgili Yasemin """Hele kı sıze yakın sevdıgı bırısı bakacaksa ona, sız yokken sıze karsı gelıstırebılecegı duyguları ona yonlendırır ve sızın de ıcınız rahat eder.""" bu yazdığın beni o kadar düşündürdüki dünden beri bunu düşünüyorum.Nasıl bir ince düşüncedir bu arkadaşım :)

Ynt: iş, annelik, akıl

04/23/2012 20:53:00

Ben 1 yaşına kadar anne ile bebeğin birlikte olmasından yanayım.Şartlar uygunsa tabiii.Bu konuda YAsemina ya maalesef katılmıyorum.Ben kızımın 1 yaşına 2 hafta kala işe başlayacağım yani bu cuma :) MAddi sıkıntıları göze alarak 6 ay ücretsiz izin aldım.Ve kızımın emekleyişini, ilk beslenmesini, hatta taytay ayakta duruşlarını ... vs gördüm yanındaydım.Bence bu dönem anne ve bebek için en güzel dönem .Tabi ki yine imkanlar dahilinde yapabilen mutlaka yapmalı.

İşe başlayınca peren in dediği gibi kızıma bir parça ( mendil,toka,battaniye gibi bir şey bırakacağım ben gelene kadar bunu sakla diyeceğim.Bu çocuk için annesiyle kendisi arasında özel bir bağ demekmiş uzmanlara göre.Bakıcımız gecen hafta başladı ve ben 1 -2 -3 saat aralıklarla zamanı yavaşça artırarak dışarı çıkıyorum.Şimdilik herşey yolunda .Umarım ayrılık sürecini kolay atlatırız.

Ynt: iş, annelik, akıl

04/24/2012 13:09:00

sevgili peren. ben de nisan başında işe dönmek zorunda kaldım. küçük kuzucuğum 6 aylık. hep derdim ki "bir bebeğim olunca en az 1 yıılımı onunla birlikte geçireceğim" ama şartlar uymayınca uymuyor maalesef. :) benim de bir akrabam bakıyor şu an Doğama. sabahları Süreyya Teyzemize bırakırken kendisine gülücükler atıyoruz. "annecim teyzemizi üzmeyelim. anne öğlen gelip seni görecek." diyoruz. alıştı sanırım. bewnim geliş saatlerime göre de kapıya bakıyormuş. yasemina'nın da dediği gibi dramatize etmemek gerek. olağan bir durum olduğunu hissettirmek en doğrusu. şimdilerde alıştık.
yemek durumuna gelince... mecburen alışıyorlar. benimki de meme haricinde, emzik dahil hiç birşey almıyordu. ama şimdi ben yokken mecburen biberon alıyor. başlangıçta zor oldu tabii. ama ilgilenen kişinin sabırlı olması ve pes etmemesi gerekiyor. çok ısrarcı olmamlı. aç kalınca paşa paşa içiyor biberondan :) bu arada bebek annedeyken biberona alışmıyor.
ir önerim de sütünü şimdiden depolaman. çünkü sonrasında zor oluyor. ben mesela makina da aldım ama işyerinde vakit bulup sağamıyorum. devam sütüne başladık.
şimdilik sorun yok bakalım zaman ne gösterecek. :)

Ynt: iş, annelik, akıl

04/24/2012 16:51:00

"""Hele kı sıze yakın sevdıgı bırısı bakacaksa ona, sız yokken sıze karsı gelıstırebılecegı duyguları ona yonlendırır ve sızın de ıcınız rahat eder.""" katılmıyorum çünkü her zaman 1. anne olmalı bebeğin hayatında 1. güven anneye 2. güvendiği kişi bakıcı yada baba olmalı, anne hep 1. sırada olmalı, çünkü eş dost bile olsa bakıcı şartlar uymayınca gider hele paralı bakıcıysa 50 lira fazlaya öyle basar giderki :)) anneden yani 1. güven duyduğu kişiden ayrılan bebeklerde ise geridönüşü zor psikolojik problemler çıkar (nurtidede böyle örnekleri  birinci ağızdan yazanlar mevcut)... olayı dramatize etmemeye ise katılıyorum..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...