ANNELERDEN SORULAR: 5 SORUDA BEBEK BESLENMESİ

02/21/2011 07:17:00

 

1.      Ben emziren bir anneyim ve sütümün bebeğime yetip yetmediğini anlayamıyorum. Sütümün yeterli olduğunu nasıl anlayabilirim?

 

Anne sütü ile beslenen bebek annelerinin sıklıkla sordukları soru “acaba sütüm bebeğime yetiyor mu” sorusudur. İlk haftalarda, göğüsten akan süt anne tarafından oldukça şiddetli bir şekilde hissedilirken ilerleyen aylarda bu akış hissedilmez ya da az hissedilir. Bu hissin azalması süt üretiminin azaldığı şüphesini akıllara getirir. Anne sütünün bebeğe yetip yetmediğinin tek ölçütü bebeğin haftalık ve aylık kilo alımlarıdır. İlk altı ayda bebeğiniz haftada 200g kadar, 6. aydan 12. aya kadar da haftada 100g alıyorsa sütünüz bebeğinize yetiyordur ve bebeğiniz beslenebiliyordur demektir.

 

2.      Bebeğim altı aylık ve kilo alımları çok iyi. Sadece anne sütü ile besliyorum. Ek besinlere geçmesem, sadece anne sütü ile beslemeye devam etsem herhangi bir sakıncası olur mu?

Anne sütü yaşamın ilk altı ayında tek başına verildiğinde bebeğin bütün enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ancak altıncı aydan sonra bebeğin kilosunun artması günlük toplam enerji ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Artık eskisi gibi 700-800 ml salgılanan anne sütü bebeğin hem enerji hem de vitamin, mineral ihtiyaçlarını tek başına karşılayamamaktadır. Eğer bebek altıncı aydan sonra da sadece anne sütü ile beslendiğinde kilo almaya devam ediyorsa anne sütünün yeterli olduğunun göstergesidir. Ancak anne sütü yeterli olsa bile, bebeğin ağız içi gelişimini desteklemek, katı kıvamda besinlere geçişini sağlamak, çiğnemeyi öğretmek ve kan şekerini dengeleyebilmek için 6. aydan sonra yavaş yavaş tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapılması gerekir. 

3.       Bebeğime bir yaşına kadar vermemen gereken besinler var mı?

Bebeklerin olgunlaşmamış böbreklerini korumak amaçlı sodyum içeriği yüksek besinler bir yaşına kadar verilmemelidir. Salamura besinler, tuz, zeytin, tuzlu peynirler bunlara örnektir. Ayrıca alerjenitesi yüksek olan ve tip 2 diyabete yatkınlığı artırabilecek olan inek sütü, baklada bulunan divisin maddesinin favizm hastalığına yakalanma riskini artırmasından dolayı bakla, içeriğindeki colostridium botulinum sporlarından dolayı zehirleme yapabileceğinden dolayı bal bebeğe ilk 1 yaşına kadar verilmemelidir.

4.       Bebeğimi saat tutarak mı beslemeliyim yoksa her ağladığında mama mı vermeliyim?

Yeni doğan bebekler isteklerini, şikayetlerini annelerine ağlayarak anlatırlar. Bunun için bebeğin her ağlayışı bize bir şeyler ifade eder. Altının pislendiğini, canının acıdığını, acıktığını, uykusu geldiğini ya da sıkıldığını ağlayarak söylerler. Bunun için yenidoğan döneminde bebeğin her ağladığında acıkmış olma ihtimalinin fazla olmasından dolayı emzirilmelidir. İlerleyen aylara doğru ise bebeğin düzenli bir beslenme saatinin olmasını bekliyoruz. İlk altı ayda ortalama üç saatte bir emmek isteyen bebekler kurulu saat gibidirler. Mide kapasitelerinin küçük olmasından dolayı üç saatte bir acıkmaları beklenir. Eğer bir önceki emmesinin üzerinden 3 saat geçti ve bebeğiniz ağlamıyorsa, uyumaya devam ediyorsa özellikle ilk 6 ayda muhakkak uyandırılmalı ve emzirilmelidirler. Eğer bebek emzirilmezse kan şekeri düşecek ve uyanması daha güç bir hal alacaktır.

5.       Bebeğim altı aylık oldu ve tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapmamız gerekiyor. Fakat tamamlayıcı beslenmeye nasıl başlayacağımı bilmiyorum. İlk hangi besinle başlamalıyım ve nasıl devam etmeliyim?

Bebeklerde ilk başlanmasını istediğimiz besin, kaliteli protein içeriğinden ve probiyotik özellikte olmasından dolayı yoğurttur. İlk başlanacak gün, öğlen öğününde bebeğin aç olduğu bir saatte 2 tatlı kaşığı kadar evde günlük olarak yapılmış yoğurt verilmelidir. O gün boyunca bebekte kaşıntı, döküntü, kızarıklık, ishal ya da kabızlığın olmadığına dikkat edilmelidir. Bu sayılan bulgulardan birine bile rastlanılsa o ek besin bebeğe verilmemelidir. Bebekte herhangi bir değişiklik olmaz ise ertesi gün aynı besin 2 katı kadar verilmelidir. 4-5 gün boyunca aynı miktarda yoğurt ile beslenmesine devam eden bebekte herhangi değişik bulgu gözlenmez ise bir hafta sonunda bebeğiniz o besine alışmıştır ve bir öğünde 150ml kadar yoğurt tüketebilir demektir. Bebeğin beslenmesine ikinci sokulacak besin elma, armut, şeftali gibi meyvelerin suyudur. Yine aynı şekilde yoğurt için izlenilen adımlar meyve suları için de izlenmelidir. Bebeğin beslenme programına sırası ile sokulması istenen diğer besinler ise şöyledir; yumurta sarısı, pirinç unlu, yoğurtlu çorbalar, sebze çorbaları, meyve püreleri, sebze yemekleri, kıymalı yemekler, ekmek içi, tahıllı, kurubaklagilli çorbalar, balık eti ve bir yaşından sonra da inek sütü ve peynirlerdir.

Sorularınıza daha detaylı cevaplar almak, kişilere/bebeklere özel hallerini öğrenmek için mutlaka merkezimiz Anne Çocuk Departmanından destek alınız.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...