Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

<12>

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

02/16/2010 13:46:00

Merhaba,

Ben de seminerle ilgili izlenimlerimi bloguma yazmıştım bu yazıda, http://www.kitubi.com/2010/02/15/Ilgaz%c4%b1n3Ya%c5%9fG%c3%bcn%c3%bcVeAnnelikBecerilerim.aspx

Buraya da kopyalayayım:

"Seminer anne-baba sayısı alışılmadık şekilde homojen dağılmış süper katılımcıların da katkısıyla son derece interaktif geçti. Sevilay Hanım (Kahveci) ve Tolga Bey (Erdoğan) bize küçük oyunlar bile hazırlamışlardı, detaylarını vermeyeyim, bir sonraki grupta benzerleri uygulanacak olursa sürprizini kaçırmayalım.  Dinlediklerimden beni özellikle etkileyenler:

  • Çocukları motive ederken doğuştan gelen özelliklerini değil, çabalarını vurgulamalı
  • Çocuğun başaracağı şeyler adımlara bölünmeli ve çocuk uzaklardaki hedefe değil, bir sonraki adıma motive edilmeli
  • Ödül ve ceza yönteminin etkisizliği ve karakter gelişiminde olumsuz etkileri tartışıldı. Kitaplarda, kaynaklarda ödül-ceza olduğu da belirtilmeden o kadar çok ödül-ceza öneriliyor ki, bu  konu üzerinde durulması beni ayrıca memnun etti. Farkında olmadan uyguladığımız "ödül-ceza"lar hakkında bir tartışma başlatsak süper olur.
  • Bir anne'nin sorusu üzerine, öfke duymanın ya da öfkeli olmamızın belli olmasının kötü olmadığı ortaya çıktı. Örneğin, çocuğunuz sizin yüzünüze vuruyorsa, öfkelenmeniz son derece normaldir ve kendimizi ne kadar zorlasak da yüzümüz öfkelendiğimizi belli edebilir. "Öfke en doğal insan duygularından birisi sonuçta" dedi Tolga Bey. Düşündüm, çocuğun birinin yüzüne vurduğunda, onun öfkeleneceğini de bilmesi gerekiyor. "Ama eğer öfkelendiğiniz için siz de çocuğa bir tane patlatıyorsanız bu sorundur" dedi.
  • Seanslarda anne-babaların kendi sorunlarını farkedip, çözümü üzerinde düşünebilmeleri çok önemliymiş. Aile içindeki doğal ahengi bozmadan, anne-baba'nın robotik hareket etmesine yol açacak dikte öneriler getirmemeye çalışıyorlarmış. Bence bu pedagog seçerken çok önemli bir kriter olmalı.
  • Aile büyüklerinin çocuğa karşı hoşgörülü yaklaşımlarının, sürekli birarada yaşanmadığı ya da aşırıya kaçılmadığı durumlarda çocuk için rahatlatıcı, bunaldığında başvuracağı güvenli bir rahatlama (belki bir çeşit terapi :)) çemberi sunabileceği üzerinde duruldu. Bu yaklaşım çok hoşuma gitti. Benim kendi çocuğuma gayet katı olabildiğim bir konuda, ablam yeğenimle ilgili beni uyarmak zorunda kalıyorsa, ve bu tüm anneanne, babaanne, dede, teyze, hala... tayfası için geçerliyse, belki de bunu doğanın onlara biçtiği gerekli bir rol olarak düşünmeli, biraz rahatlamalıyız. Bırakın, anneanne karıştırılmasından rahatsız değilse, onun evindeyken onun çekmecelerini karıştırsın, en azından siz o müdahele etmeden etmeyin dediler."

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

02/16/2010 19:08:00

Seminer bizim için de oldukça faydalıydı ve özellikle belirtmeliyim ki bir o kadar da keyifliydi. Pek çok şey öğrendik. Damla çok güzel özetlemiş zaten. Çıkışta eşimle uzun uzun kendi değerlendirmemizi yaptık. Düşündüklerimizi, kendi davranışlarımızı paylaştık.

Çocukla annelerin olduğu kadar babalarında aynı şekilde ilgili olması da bence de çok güzeldi. Böyle ailelerle tanışmış olmaktan dolayı ayrıca mutlu olduk.

Eve geldiğimizde ise anneanneye de semineri anlattık ve aslında onlarla olan iletişimimizde de faydalı oldu.

Yani hem kızımıza, hem bize, hem de dolaylı olarak anane ve dedeye yaradı bu seminer.

Dolayısıyla öncelikle Tolga Bey ve Sevilay Hanım'a ve vesile olduğu için Nurturia'a teşekkürler.


Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

02/17/2010 18:22:00

Tolga ve Sevilay'a önce kendimizi bu kadar rahat hissettirdikleri icin tesekkur ederim(z).
sonra gec kaldıgım icin özür dilerim.
Damla'nin nezdinde nurturia ekibine de bir cok sebepten tesekkur ederim, tam bulamadım simdi:)

seminer cok cok cok faydalı, eglenceliydi. özellikle bizim acımızdan en faydalı bilgilerden biri; dogustan gelen özelliklere degil, cabaya övgü yapılması gerektigiydi. bu özellikle anane ve dedenin cok yaptıgı birseydi. eve gelince onlara da anlattık, benimsettik.

tekrar olsun, tekrar gelelim?II, III olsun...devamı olmayan film bile yok artık:)
sevgiler,
Seda
(Esra ben de aynı hissiyattayım)

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

02/18/2010 10:29:00

Psikoloji İstanbul çocuk psikologlarından uzm. psk. Nilüfer Devecigil'in "0-3 Yaş Döneminde Öfke Nöbeti ve Ağlamalar" semineri ile devam ediyoruz.

sevgiler
özge

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

05/03/2010 06:14:00

Seminer fotoğraflarını çook gecikmeli olarak Flickr'a attım.

http://www.flickr.com/photos/49560005@N04/sets/72157623856517059/show/

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

05/03/2010 06:44:00

Bu seminerin tekrarı ya da devamı olacak mı acaba?

Ynt: Olumlu Ebeveynlik Becerileri Semineri

05/03/2010 10:41:00

Merhaba,
Psikoloji İstanbul tarafından gerçekleştirilecek olan seminerlerle ilgili düzenlemeler yapıyoruz. Program belli olunca sizlere buradan duyuracağız.

sevgiler
özge

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Psikoloji İstanbul Çocuk ve Ergen Bölümü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...