Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 05:22:00

Bizim dr. 5. ay muayenesinde başlayalım dedi. kan tahliline gerek olmadığını, demir kullanımının her durumda gerekli olduğunu söyledi. ferro sanol verdi. her gün, aç karna 8 damla. fakat hem tadı kötü (babasıyla birer damla baktık tadına, gerçekten çok çok kötü, paslı demir yalamış gibi :( ), hem de kabızlık falan diyorlar hep. iki gündür 3'er damlayla başladım. artırmayı düşünüyorum ama tedirginim. sizler ne yapıyorsunuz?

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 05:51:00

Doğumundan itibaren iki tane doktor değiştirdim. Devit dışında bir şey vermiyorum, hiç demir damlasından bahsetmediler bile. Anne sütü alıyor ya ondan belki de. Anne sütünde olmayan tek vitamin D vitaminiymiş bu nedenle devit ver dedi doktorum. Başka da bir şey vermiyorum, bir daha gittiğimde çocuk sorarım ki oğlum o zaman 6. ay muayenesi olcak.

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 06:25:00

belli bir aydan sonra anne sütünün demir içeriği yeterli gelmeyebilir dedi bana. sağlık bakanlığı ve amerikan pediatri akademisinin önerisiymiş dediğine göre :///

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 06:30:00

biz de kullanmıyoruz ama sanırım anne sütüyle karıiştırıp biberonla içirinler var bir de uyku esnasında içiriyormuş bir arkadaşım..iyi fikir gibi geldi ..:)

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 07:06:00

Başlamak gerekiyomuş. Bi ara veriyodum kabız oldu işte bende kestim. Doktor ilacı değiştirdi, bu seferde ben unutuyorum. Ama ihmal etmemek lazımmış...

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 07:14:00

anne sütüyle olmuyo maalesef. süt demir emilimini azaltıyo. artık meyveyle fln deneyebilirim. gerçi ek gıdaya da geçmedik daha....

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/28/2012 09:14:00

burcu bize doktor 4. ayda başladı, tadından oğlum hiç hoşlanmadı diye ben sallıyordum haftada 1-2 veriyordum bu gittiğimde tekrar sordum.demirin depolanması gerektiğini söyledi, ve çocukların zeka gelişiminde çok önemli olduğunu da. vermen gerekiyor mutlaka dedi.

bizim ilacımız ferrum eczası bana cocuk aç olacak sonrasında da yarım saat emzirmeyeceksin diye anlatmıştı doktor ferrumda açllık şartı yok ben de o yüzden veriyorum dedi, anne sütüyle verilebiliyormuş bu ilac.

ben bir ilaç biberonu aldım, 8 damlanın üstüne biraz anne sütü sağıyorum anne sütüyle tadı dağılıyor herhalde kendi bile içiyor eziyetten kurtuldum valla.

bir de başta kabız yapıyordu oğlumu 5 gün kaka yapmadığını biliyorum sanırım artık alıştı bağırsakları şimdi normal düzende yapıyor.

Ynt: Demir damlasına başladınız mı?

05/29/2012 19:36:00

Bizde kullanıyoruz demir ilacını. Direk veriyorum ben. Önce peçeteye damlatıp sonra ağzına 10 damla. Yüzünü ekşitiyor ama çokta kötü değil. sorunsuz içiyor 4. ayda başladık. hergün multi vitamin ve demir veriyorum. Demir önlüğümüz var artık bir kaç tane siyah.

Demir zekayı etkiliyormuş. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta olabiliyormuş. demir çay süt yada kepekli gıdalarla verilirse emilimi azaltıyormuş. Onun yerine portakal suyuyla birlikte verilebilinirmiş. Demir değeri yüksek yiyecekler. karaciğer, kırmızı et, balık, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, tahin ve kuru üzüm.Karaciğerin çocuklarda fazla tüketimi uygun değil. vs.vs. dergide gördüm dün gece :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ARALIK 2011 ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...