Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

<12>
06/11/2010 08:12:00

31/8/2004 tarihli ve 25569 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliğinde tanımlar yapılmış, görev ve yetkiler gereği yapılması gerekli hususlara açıklık getirilmiş.

 

Pil: Şarj edilmeyen primer hücrelerde kimyasal reaksiyon sonucu oluşan kimyasal enerjinin doğrudan dönüşümü ile üretilen elektrik enerjisi kaynağını,

Şarj Edilebilir Pil: Şarj edilebilen ve birkaç defa kullanılabilen pili,

I. Grup Piller: Nikel kadmiyum ve cıva oksit piller hariç olmak üzere diğer pilleri,

II. Grup Piller: Nikel kadmiyum ve cıva oksit pilleri,

 

Nikel Kadmiyum Pil: Şarj edilebilir sekonder hücrelerde kadmiyumla nikel hidroksit arasındaki kimyasal reaksiyon sonucu kimyasal enerjinin doğrudan dönüşümü ile üretilen elektrik enerjisi kaynağını,

 

Cıva İçeren Piller: Cıva oksit elektrot içeren alkali-mangan, çinko-karbon ve cıva oksit piller gibi pilleri,

 

Düğme Pil: İşitme cihazları, saatler ve benzeri taşınabilir aletlerde kullanılan ve çapı yüksekliğinden fazla olan yuvarlak pilleri,

 

Zararlı Maddeleri İçeren Piller:

a) Ağırlıkça % 0.0005’den fazla cıva (Hg) içeren pilleri,

b) Alkali-mangan piller hariç, pil başına 25 mg’dan fazla cıva (Hg) içeren pilleri,

c) Ağırlıkça % 0.025’den fazla cıva (Hg) içeren alkali-mangan pilleri,

d) Ağırlıkça % 0.025’den fazla kadmiyum (Cd) içeren pilleri,

e) Ağırlıkça % 0.4’den fazla kurşun (Pb) içeren pilleri,

 

Üretici: Pil veya akümülatör üreten, imal eden, ürüne adını, ticaret markası veya ayırt edici işaretini koymak suretiyle kendini üretici olarak tanıtan gerçek ve tüzel kişiyi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde ithalatçıyı; ayrıca ürünün tedarik zincirinde yer alan, faaliyetleri ürünün güvenliğine ilişkin özelliklerini etkileyen gerçek ve tüzel kişiyi tanımlamaktadır.

 

Yeniden kullanılabilecek durumda olmayan kullanılmış pil ve akümülatörlerin, evsel atıklardan ayrı olarak toplanması, taşınması, bertaraf edilmesi gerekmektedir.

 

Bu konuda bizimde evsel, ambalaj derken tehlikeli atık olan pillerinde bertarafında katkılarımız olabileceği  düşüncesindeyim.  

 

Bu konuda ne yapabiliriz?

 

TAP (TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ) bizimle. Reklam gibi oldu ama…..

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından atık pillerin ayrı toplanması, taşınması, depolanması ve bertarafında yetkilendirilmiş tek kuruluş olan TAP Derneği Türkiye genelinde 2004 yılından beri çalışmalarını sürdürmektedir. http://www.tap.org.tr/">http://www.tap.org.tr/ Sayfasından  sorularınıza yanıt bulabilirsizin.

 

Pillerin Çevreye Etkileri

 

Cihazlar içerisinde bulunan pil ve bataryaların hizmet ömrü esnasında veya herhangi bir cihaza takılmadan muhafaza edilmeleri sırasında insan sağlığına hiçbir şekilde negatif etkisi bulunmamaktadır. Hizmet ömrünü tamamlamış veya herhangi bir şekilde hasar görerek kullanımı mümkün olmayan pillere ise atık piller denir. Atık pillerin çöpler vasıtasıyla toprağa karışması, denizlere, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri kimyasal maddeler çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir. Ancak bahis konusu kirlenmenin tahmin edildiği gibi kısa sürede gerçekleşmesi mümkün değildir ve yapılan araştırmalarda bu sürecin 5-15 yıl kadar olduğu doğrulanmıştır. Diğer taraftan, tehlikeli atıklar bünyesinde bulunan atık piller oranının yalnızca %0,2 civarında olduğu Avrupa daki birçok katı atık depolama sahasında yapılan testler sonucunda belirlenmiştir. Bu yazının devamı ve  

doğada pillerin yok olma süreci daha detay için http://www.tap.org.tr/pillerin_dogada_yok_olma_sureci-91.html">http://www.tap.org.tr/pillerin_dogada_yok_olma_sureci-91.html. ziyaret edebilirsiniz.

 

Biz ne yapıyoruz en azından evimizde çevremizdekileri bilgilendiriyoruz. Şarjı mümkün olmayan pillerimizi topluyoruz ve atık pil kutularına atıyoruz. Arkadaşlarımızın evlerinde oluşan atık pillerede el koyuyoruz. Dahası neler yapabiliriz, http://www.tap.org.tr/">http://www.tap.org.tr/.

 

Uzun uzun yazmadım ama eminim birçoğunuz biliyordur atık pillerin zararlarını, ayrı toplayalım derim. Ufak gibi gözüken büyük bir katkıda sizden olsun.

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 09:57:00

Başakcığım,

Ben çocukluğumdan biliyorum, babam pillere elimizi sürdürmezdi. Nedenini bir türlü anlayamazdık. Hatta inanırmısın taaa ozamanlar babam ayrı toplar poşetlere ayırırdı.

Aklıma geldi bu evlerde oluşan atık bitkisel yağlar konusuda var ama.....:)

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 09:59:00

Mümkün olduğunca şarj edilebilir pil kullanmaya çalışıyorum ama onlar da çok dayanıksız oluyor :(

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 10:20:00

evet bizde ayrı topluyoruz çok uzun süredir...bu arada kullandığım yağlarıda tenekede biriktiriyorum sonra -5 kg- olunca teslim edeceğim...

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 10:22:00

Haklısın Esra ama en azından bertarafını doğru yaparsak...

Süpersin Lina...

Başakcığım, karşımda şimdi atık yağ bertaraf eden şirketinden henüz ayrılmış bir arkadaş var ama...onun nurturiadan haberi yok, heheh :)))Yoksa tükkan senin, başkası yazmassa bir ara bakabilirim belki.

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 10:27:00

Başak, şarj edilemez pil olduğunda biriktirip diasa, migros  gibi marketlerdeki kutulara atıyorum ama tabii onlar ne yapıyor, nasıl yapıyor bilemiyorum.

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 10:35:00

Sayfayada bakmış görmüşsünüzdür.
http://www.tap.org.tr/atik_pil_toplama_noktalari_nerede-123.html
nerelere götürebileceğinizi belirtiyor. Ayrıca sizde kutu isteyebilirsiniz. 15 gün içerisinde kendileride alıyor.

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/11/2010 10:40:00

Basakçelik atık yağlarla ilgili konuyu açtım ben bakabilirsiniz.

Atık pilleri ben biriktiriyorum hatta şirkette de bunla ilgili kampanyamız vardı gönüllü toplayıcı bendim yaklaşık 5 kg kadar da toplamıştım en son hamilelik için izne ayrılana dek. Evde de hala biriktiriyorum en kısa sürede toplayıp tümünü tansaştaki tap kutusuna atıcam inş, sürekli unutuyorum tansaşa giderkende:)

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/24/2010 06:50:00

Merhaba,

Biz ofiste benim baslattigim bir kampanyayla pilleri bir kutuda biriktirip Saglik Bakanligi'nin bahcesindeki pil toplama kutusuna atiyoruz. Umarim onlarda yeterli ozeni gosterip pilleri gitmesi gereken yere gonderiyordur. 

 

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/24/2010 14:11:00

Cheunal, çok iyi.Toplama işini üstlendiğine göre...!

Ynt: Atık Pilleri Ayrı Toplayalım

06/24/2010 14:14:00

üstlendiğime göre?

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cevreci anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...