cankayada yeni bebekli anneler:)

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 19:39:00

Ezgiciğim çok geçmiş olsun hem sana hem Asyacığa. Senin mesajını da kayaveannesi'nin mesajını da Semih'e okudum. Biraz önceki yazdıklarımı da Semih söylemişti, şimdi senin mesajın için de sordum onunla ilgili de bir şeyler söyledi.

Eşim diyor ki: Atopik dermatit (egzama) kronik yani tedavisi olmayan bir hastalık. Mevsimlere göre, yedikleri içtiklerine göre, çevresel faktörlere göre zaman zaman alevlenen bir hastalık. Dolayısıyla tekrarlaması son derece normal. Şiddetli olmadığı sürece kortizon kullanılmamalı, Elidel ile baskılayabilirler, böylece hem ileride daha önemli olayların olmasını engellerler hem de kortizonun yani steroid içeren kremlerin çok ciddi yan etkilerinden korunmuş olurlar. Sürekli nemlendirici sürmek çok önemli atopik dermatit hastaları için. Atopicliar, atopik dermatitde kullanılan ancak çok etkili olmadığı için hekimler tarafından pet tutulmamış bir ilaç. Elider, klinik çalışmalar ile kendini kanıtlamış Dünya Sağlık Örgütü ve FDA tarafından atopik dermatitli 2 ay ve üzerindeki çocuklarda kullanılması tavsiye edilen tek ürün. Kortizon 1-2 günde baskılar ama Elidel'de 5-6 günü bulur geçmesi.

Pınar diyor ki :) Canım biz Elidel'i günde bir sefer egzama olan bölgelerine sürüyoruz. Onun dışında da sürekli nemlendirici sürüyoruz. Geçene kadar Elidel'i kullanacağız. Geçtikten son ilacı bırakacağız ama nemlendirici sürmeye devam edeceğiz. Tekrarlayan bir hastalık bu o nedenle çıktıkça tekrar bu bölgelere Elidel süreceğiz. Asya da 6 aylık daha siz de onun için günde bir sefer sürün. Ben çok üzüldüm özellikle kronik olduğu ve astıma çevirme riskinin olduğu için ama dediğin gibi bizimkiler hafifmiş ne vakalar varmış. Aman Allah korusun, bu kadarka kalsın inşallah. Hepimize geçmiş olsun.

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 19:56:00

Saçtaki seboroid dermatit olabilirmiş. Onda da Elidel kullanabilirmişsin. Biz nemlendiricide de şampuanda da Mustela kullanıyoruz.

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 20:12:00

Buketcim senin kortizon kullandırdigina inanamıyorum. Umarım cok ileri düzeyde değildir bebisinin egzamasi. Senin yazdıklarını ben sonradan gördüm o nedenle önceki mesajlarımda cevap yazamadım. İyi bir hekimdir muhakkak gittiğin ama anladığım kadarıyla kortizon yanlısı bir hekim. Bu kadar kucuk bir bebeğin yüz bölgesinde kortizon kullandirmak iyi cesaret ister. Umarım hiçbir yan etki yasamadan iyileşir hepimizin bebisleri. Bana Pedimerk'deki Serdar Bey de kabuk bağlayıp icinden sıvı akmadığı sürece bebeklerde kortizonlu ilac kullanmayız demişti. Tabi Serdar Bey dermatolog değil, cocuk doktoru onun ilgi alanı bebekler ve cocuklar, ama Omer Bey'in alanı da bebekler değil bunu da unutmamak gerekir. Cok ciddi bir durum olmadıgı sürece bu kadar kucuk bebeklere kortizon vermesi ???

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 20:32:00

Kaya'nin yuzindekinin atopik dermatit olabilecegini senin tarifine göre söyledi esim ama icin rahat etsin diye bir hekime göster istersen. Ben de karıştırıyorum Dogadaki kizarikliklari. Çünkü Doga da beyaz tenli ve bazen önlük bile boynunu kizartabiliyor. Ee egzamasi da çıkınca sanki her kizariklik oymuş gibi geliyor. Onun icin ben de esime soruyorum, o anladığı icin ona göre sürüyorum ilacını. İstersen kesin emin olduktan sonra sür. İlla dermataloga da gitmenize gerek yok Doga'nin cocuk doktoru egzama teşhisini koymuştu. Hatta aile hekimine bile gösterseniz egzama olup olmadigini söyleyebilir bence.

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 21:02:00

Pınarcım sana ve eşine teşekkür ederim ben bu derdi Asya 3ayşıknolfupundan beri çekiyorum ama aşırı birşey olmadığı için çok sorun etmiyorum artık sadece alevlerine üzülüyorum tabi ama yüzünde de olması canımı sıkmadı degil:( 3ayda 1kutu emovate bitmiş buketcim biliyorum Ömer bey öyle söylüyor ama ben hala başka çözüm arayışındayım bende ne yapacağımı şaşırdım bir sürü doktor gezdik en sonunda Ömer bey memnunda kaldım rahatlattı beni böyle hafif vakaların astım olma olasılığı çok düşükmüş pınarcım sende içini ferah tutmaya çalış bak Asya esmer olmasına rağmen hassas bi cildi var fark etmiyor yani.. Önemli olan bakım ve sabır anladığım kadarıyla.. Atopicliar işe yaramıyorsa eideli deniyeyim birde umarım o işe yarar oda olmazsa yeniden kortizona döneceğiz care yok başka doktorun söylediği gibi..

Kayaveannesi ben hergün düzenli banyo yaptırıyorum ve günde en az 2 kez tüm vücudunu nemlendiriyorum. İlk çıktığı zamanlar Biodermanın ato kremini kullanıyordum sonra mustela stelatopia kullandım uzun süre ve birkaç gündür daha yogun nemlendirme sağladığını düşündüğüm oliavatium krem kullanıyorum tabi bunlar sadece nemlendirici buarada yeni birşey keşfettim oliavatiumun banyo suyu hergün 15dk suda tutuyorum ya kızı 2gündürde ondan döküyorum suyuna valla denemediğim şey kalmadı ama bizim ailede yok alerjik bir durum sanırım bu da önem taşıyor tabi pınarcım eşin daha bilir ama bende Dr den anladıklarımı paylaşıyorum sizlerle Dr bunun genetik olduğunu söylüyor anlayamadım orasını:) sabır sabır ve sanırım geçecek unutacağız bunları bına inanalım..

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 21:10:00

Valla bizim ailede Egzama yok ben ilk kez bu hastalığı kızımda gördüm. Canım kortizon gibi 2-3 günde sonuç almayı bekleme, 5-6 gün düzenli kullanman gerekiyor.

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/01/2013 22:12:00

bu saatte gördüm mesajları ben de sayfayı bulamamıştım. buluşmaları bir süre daha ertelesek sağlıklı olabilir diye düşünüyorum. bugün doktor kontrolümüz vardı bebekli çocuklu ortamlara girmeyin diye uyardı özellikle avm lerden siz de uzak durun dedi. kızamık dışında bronşit-bronşiyolit (bulaşıcı olduğunu bilmiyordum) salgın haldeymiş. açık hava dışında dışarı çıkarmayın bu ara dedi. sizlerle de paylaşayım istedim.eve çağırma konusunda endişelenmeyin sakın benim evim o sırada müsaitti çağırdım her zaman herkesin evi uygun olmayabilir dışarda da devam ederiz bence hiç sakıncası yok, ilerde müsait olunca yine memnuniyetle çağırırım sizi :) 

 ezgi, pınar, buket kayanın annesi geçmiş olsun bebeklerinize inşallah daha büyük probleme dönüşmeden atlatırsınız. bebeklerde bu kadar sık dermatit görüldüğünü bilmiyordum doğrusu. 
konak konusunda kendi deneyimimi paylaşayım kayanın annesi için. bir kez konak geçirdik karbonat ve zeytinyağı kullandık. nedenini internette araştırırken buldum, ve dikkat edince ortadan kalktı tekrarlamadı. elbette doktorunuz daha doğru bilgi verecektir ama benim o zamanki doktorum günde iki kez yıkadığım çocuğu daha sık yıkayarak konağı geçirip önleyeceğimi söylemişti. külliyen yanlış çıktı. konak bir çeşit mantar hastalığıymış ve mantar nemli ortamda ürer. kızımın başında konak olmasının nedeni banyodan sonra bıngıldağın üzerini iyice kurulamamamdı. nemli kaldığı için olmuş. sonrasında hep kuru tutmaya dikkat ettim bir daha konak olmadı.
pınarcım doğayı da tebrik ediyorum bizim kızdan önce emekleyecek sanırım bizimki totoyu kaldırıp emeklemiyor bir türlü. emir maşallah çok hareketli tutamayacaksın hiç yakında Gülencim.
 ben de yatayım artık öptüm hepinizi ufaklıkları da görüşmek üzere


Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/02/2013 08:38:00

Nihalcim Karya'cik bu aralar diş ve ataklarla bogustu, bir de emeklemeyi mi düşünsün :)

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/02/2013 10:13:00

arkadaşlar çok çok teşekkür ederim önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için.. paylaştıkça hakkaten birşeyler öğreniyor insan ve yersiz endişelerinden kurtulabiliyor az da olsa :)çarşamba sabah izmire gidiyoruz, bugün bi baktık ta p.tesi salı için buradan bir doktor bulamadık.. p.tesi bakıcaz tekrar ama bulamazsak izmirde bi aile dostumuz var dermatolog, ona götüreceğiz... ablamla konuştum az önce, yeğenimde de varmış dermatit 3 yaşlarındayken.. yüzünde ve kollarında... o zaman bepanthen ile birkaç ilaçtan oluşan bir karışım önermiş dr.u, onlarla geçirmişler bir daha da tekrarlamamış...bakalım, biz de ona götüreceğiz belki...gelişmeleri sizlerle de paylaşırım...  doktora götürmeden bir şey kullanmayalım dedim, sadece nemli tutmaya özen göstereceğim bu arada... hepinize sevgiler, bebişlere acil şifalar diliyorum!

Ynt: cankayada yeni bebekli anneler:)

02/03/2013 17:13:00

Ezgicim telefonda bana sorduğun 2 yas ve üzerini esime sordum. Bunun SGK tarafından 2 yas altındakilere ödeme yapmamak icin yazıldığını söyledi. Türkiye'deki prospektusle Amerika'daki bir değilmiş. Amerika veya başka ülkedeki prospektusu Saglik Bakanlığı kabul etmiyormuş, kendisi oluşturuyormuş zaten artık prospektus de değilmiş, KÜB (Kisa Urun Bilgisi) diye geciyormuş. Yani 2 ay ve üzeri bebeklerde kullanılabiliyor, DSO de bunu destekliyor.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Kıpır anneler ve cocuklarının etkinlik rehberi grubu..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...