içim ağlıyor

Ynt: içim ağlıyor

02/28/2011 07:24:00

Sağolasın sümeyye, bunları bilirse insan, kendi aile düzenine uygun bir mutluluk haritası çıkarabilir düşüncesi ile paylaşmak istedim. çünkü burada bulunma amacımız aile ve çocuklar eksenli. ne kadar çok aile mutluluğu huzuru yakalarsa o kadar çok çocuk mutlu ve huzurlu büyüyecektir. Gelecek nesillerde sıkıntılı yetişmiş bir gençlik görmek en üzüleceğim konulardan biri olur. O nesli yetiştiren de buradaki ana babalar. Çocuğumun ve ilerdeki arkadaşlarının mutlu anne babalarla birlikte, içi dolu bir aile kavramı ile büyümesini istiyorum. Mutlu yetişmiş özgüveni olan çocukların başta kendileri ve aileleri olmak üzere insanlığa da faydalı olmasını istiyorum. Yoksa hepimiz geldik, gidiyoruz. Fayda sağlamayan bir yaşamın ne kerameti var. O yüzden de paylaşmak istedim. Sevgi ve selamlarımla.

Ynt: içim ağlıyor

02/28/2011 16:44:00

Şimdi geldim, yani oturabildim. Saatlerdir yemekti oydu buydu, haşat haldeyim. Kızı emzirdim yatırdım, tam üstünü örtücem Yağmur bir anda bir konuştu, Irmak çığlık çığlığa ağladı, tam da dalmıştı, neyse salıncağına yatırdım, odadan çıktım.

Sümeyye ne kadar güzel yazmışsın, aslında biz de eşlerimiz de dört dörtlük değiliz. Herkesin küçük ya da büyük eşiyle sorunları var galiba. Bir noktadan sonra kendini yıpratmak yerine elimizdekileri görmek, iyi yanları fark etmek dediğin gibi sanırım en doğrusu oluyor. Çok güzel yazmışsın. Bir de ben evlilikten daha çok şey bekliyordum, annem babam memur, annem öğretmen, babam doktor, istisnalar hariç (geç biten ameliyatlar, toplantılar, vs) babam hep vaktinde evde olurdu, bir de Ankara'da eve ulaşım daha rahat tabi, burada yolda bile saatler geçiyor. Sağol canım benim, seni kendime çok benzetiyorum ben zaten. Mesela eşimle çocuğun oyuncaklarına, gelişimine çok önem veririz mesela, bu konuda hiç duyarsız değildir. :) Sen de hamileliğinin tadını çıkar, ben hala inanamıyorum 2 hamilelik geçirdim, çocuklar büyüyor, zaman çok hızlı, yetişemiyorsun, anın tadını çıkarmak lazım... Sümeyye tamam söz bundan sonra daha sakin olucam, hep hayal ettiğim gibi evimde iki tane kapısını her açısımda mutluluk diyarına adım attığım oda var, birinin kapısında mavi süs, diğerinde pembe süs. İkisi de sağlıklı, şükürler olsun.

Nazife evet aslında en büyük çözüm, durup düşünüp konuşmak, çocuklardan bazen o kadar daralıyorum ki, yani çocuklardan değil de çocuklarla ilgilenmekten nefes alacak bir an bulamıyorum ve gerçekten çok daralıyorum.


erenim, yardımcı var ama yatılı olsa tabi süper olur ama ben yabancı istemedim, yatılı olayına da pek sıcak bakmıyorum ama çalışıyor olsaydım sanırım yatılı, yabancı falan ne olursa kabul ederdim.

Edabul, harika yazmışsın, evet mesela çocuk sahibi olmayı tercih ederek bir miktar özgürlüğümüzden vazgeçiyoruz, eşimizle başbaşa saatlerimizden vazgeçiyoruz, zamanımızın bir kısmından vazgeçiyoruz.

ozgekuzey, ben de e-mail yazıyorum bazen, kısa ve öz, kendimi ifade etmeye çalışıyorum. Evet eşim de herkes gibi gitgide olgunlaşıyor, olgunlaşmak demeyeyim de çünkü olgun bir insandır zaten, eş olarak görevlerinin farkına varıyor, tepkileri vs. oturuyor diyeyim. Mesela eskiden böyle kısa zamanda beni anlamazdı, o gün eve dönüşündeki pozitifliği beni çok mutlu etti mesela.

yasemin_selinnaz, gerçekten güzel bir akşam geçirdik, eve ayaklarımıza kara sular inmiş şekilde döndük, çocukları uyuttuktan sonra da aldık elimize kahvelerimizi dinlendik. :)

aishwarya, evet kesinlikle yetiştirilmenin de büyük etkisi var. Mesela benim kv çok düzensiz bir hayat yaşar, ben yaşını başını almış bir insana hele hiç yakıştırmam bunu, hiç mutfağı toplamaz, hep ertesi güne bırakır mesela, öyle odaları toplama, düzenli havalandırma, vs. alışkanlıkları yoktur, çok düzensiz yaşar. Eşim annesine bu açılardan çok benziyor, günün her saati akşam olmuş, çok yorulmuş gibi yatarlar, sürekli bir miskinlik, tembellik, hiç bana göre şeyler değil. Ailemde hiç görmedim, garip geliyor. Bakmayın ben de hergün yemek yapan bir insan değildim, hatta böylelerini takdir ederim hep, ama ikinci bebekle bir yardımcı aldıktan sonra ona da yemek ikram etmem gerektiği için zamanla düzenli yemek yapmaya başladım. Eskisinden de düzenli yaşıyorum artık, motive oldum diyebilirim. Umarım oğlum da en azından gerektiğinde eşine yardım eden, kendisine söylenmeden üstüne düşeni yapan bir erkek, eş olur.


GulcanDeniz, hehehe teşekkür ederim. İnanırım gerçekten. :)

Ynt: içim ağlıyor

02/28/2011 17:09:00

annevebebisi, aslında bende de şöyle bir durum var, ben kendimi değiştirmek, kabullenmek hiç istemedim, mesela annem "yeter artık, onu değiştiremezsin, kabul et, ne olacak maç izlese, ne güzel işte bu onun hobisi" gibi laflar eder hep, eskiden bir maç izlemesine bile izin vermezdim, hep benimle ilgilensin isterdim (bebekten önce), ama artık olabildiğince hehehe izin veriyorum, izin vermek de demeyelim de maç izlerken laf etmiyorum diyeyim, çünkü maç izlemek için benden izin alacak değil. :))) Bir de biz kadınlar hayatı çok önemsiyoruz, çok takılıyoruz, detaylar detaylar, ama işte bunun sebebi birçok şeyin bizim sorumluğumuzda olması.

erenim, ben de anlamıyorum açıkçası, tam olarak bilen varsa açıklasın. :)

selancat, evlilikte "çocuk" çok ciddi bir adım. Çoğu şeyin eskisi gibi olması imkansız oluyor, şahsen ben bu kadar detaylı düşünmemiştim ki, hayalimden tam 2 yıl sonra anne oldum yani niyetlendikten sonra tam 2,5 yıl kadar zamanım vardı, enine boyuna düşünebilirdim hehehe ama insan yaşamadığı bir şey için bir fikir sahibi olamıyor, çünkü dışarıdan çocuk çok güzel, çok eğlenceli görünüyor, çevrenizde çocuk sahibi olanlar oturup de size zorluklarından bahsetmezse, çocuk sahibi olmanın büyülü hayaliyle aklınızın ucundan bile geçmiyor. :)

Aysegul_, adaşım, birebir aynı şeyi düşünüyorum, eşime de diyorum, bu şehirde annemler falan olsaydı bu kadar dolu olmazdım, deşarj olurdum. Ama eminim ilerde bu yıllara dönüp baktığımızda "vay be" diyeceğiz, "o halde bile çocuklarımızı güzel büyütmüş, yetiştirmişiz". Bence beklentileri dile getirmek, sorunları konuşmaya çalışmak çok güzel, yani konuşarak, yazarak çok doğru yapıyoruz, ben hep diyorum eşime, ya ben de aldırış etmeseydim, önemsemeseydim, böyle ot gibi yaşamaya devam ederdik. Ben evliliğimize, ilişkimize önem verdiğim için dile getiriyorum, düzelsin istiyorum. Umarım eşine mesajın etkili olur canım. Anne olmak gerçekten, ciddi cidi çok zor, çok yıpratıcı, çok emek istiyor, çok yoruyor.

Filizzz, teşekkür ederim, şimdilik durum fena değil, keşke sabır ve enerji veren ilaçlar olsaydı, içtiğimiz anda işe yarasaydı. :)


annevebebis, mükemmel yazmışsın, kelimesi kelimesine katılyorum ama o anlarda işte aklımdan uçup gidiyor hepsi. Beklentilerin artması mutsuzluğu da artırıyor maalesef. Sümeyye'nin de yazdığı gibi yazında herşeyi özetleyen harika cümleler var. Bende farkındalık yarattığın için teşekkür ederim. :)

Ynt: içim ağlıyor

03/01/2011 01:44:00

Rica ederim, farkedersen farkedilirsin, farkedilirsen farklı olursun ;) Mutlu olun inşallah ailecek. Sevgiler.

Ynt: içim ağlıyor

03/03/2011 14:30:00

ayşegül... ben yeni evliyim henüz (15 aylık) .. ama yazdıkalrını okuyunca çok üzüldüm... etrafımda böyle şeyler yaşayan arkadaşlarım var...

ben bekarken anlattıklarında "yok canım o kadarda değildir herlade" diyordum.. kesin arkadaşımda da sorun vardır diyordum ve bunu kendisine de söylüyordum..

Ama şu an farklı düşünüyorum.. erkekler evlenince gerçekten çok değişiyorlar... eşim henüz öyle bariz bir değişiklik göstermedi ama, gidişhata bakılırsa o da pek eğilimli bu duruma ve ben bunun farkına varabildiğim için hemen müdahale ediyorum.. evin içinde bile monotonlaşmasına müsaade etmiyorum..

Tabi bu  durum ne kadar sürer bilemiyorum.. Çünki sonunda yorulacağımdan eminim.. Ve nihayetinde bir bebeğimiz yolda.. Onunla ilgilenirken neler yaşayacağamızı hiç kestiremiyorum...

Şu genellemeden oldu bitti nefret ederdim " erkek işte hepsi aynı" !

Ama burda yazılanları okudukça ve etrafımıda gözlemledikçe sanırım bu genellemnin altı çiziliyor...

Umrım hepimiz hayal ettiğimiz hayatı yaşar ve mutlu oluruz...

Sen de Lütfen Başka şeylerle ilgilenmeye çalış, sosyal faaliyet edin diyebiliyorum sadece..........

sevgiyle kal...


Ynt: içim ağlıyor

03/12/2011 08:51:00

Fatma öncelikle bebeğini sağlıkla kucaklamanı diliyorum. Maalesef oluyor işte, evlilik bambaşka bir şey, sorumluluklar kadına yüklendikçe hayat çok zorlaşıyor. Bir de tembel bir adamın eşi olmak çok zor. İşte 1-1,5 sene sonra ben işe, çocuklar kreşe, belki birşeyler değişir. Gerçi akşam eve gelince bir de çocukların bakımı, ardından sabah ikisini de kreşe hazırlamak falan, ama böyle böyle büyüyecekler işte, çocuk büyütmek inanılmaz büyük emek.

Ysmn inşallah.

Ynt: içim ağlıyor

04/20/2011 15:31:00

aysegul bende 2 yıllık evli suan hamıle ve uzgun bı bayanım..senin anlattıkların gozumde gelecegımı canlandırdı...cunku suanda bıle sızden cok farklı degılız..kadınlar gercekten cok fedakar ve cok guclu.hayal kırıklıklarına ragmen yalnızlıga ragmen tutunacak bırseyler buluyoruz.tekrar tekrar deneyıp sonunda da galıba bosverıp durumu kabullenıyoruz tabıkı yıne cocuklar icin vb...severek evlenınce o sevgı nereye kadar gotururse gıdıyoruz.ben sana gore yolun daha basındayım..ama maalesef erkekler kendılerınden vazgecırınceye kadar ugrasıyorlar...kadınlar ne zamankı artık dunyasını sadece cocuklarına adayınca da erkekler ılgısızlıkten sıkayet etmeye baslıyolar.ne yapılır ne yapmak lazım bılemıyorum...ama keske bu sevgıyı heba etmeden once anlasalar.kaybetmeden kıymetını bılseler..Allah anlamalarını nasıp etsın...

Ynt: içim ağlıyor

04/10/2012 18:46:00

Değişen bir şey pek yok...

Ynt: içim ağlıyor

04/10/2012 19:01:00

nasıl canım ya:((

Ynt: içim ağlıyor

04/10/2012 19:04:00

Aysegul,ilk yazini okudum. gozlerim doldu cok uzuldum :(

umarim simdi iyisinizdir diyetekten butun msjlari okudum ve en son yazinla karsilAStim gene uzuldum...

belli bir yastan sonra insanlarin degismesi zor oluyor.

aileden uzak, 2 cocuklu olunca da birbirinize de vakit ayiramiyorsunuz.

ins bundan. sonra her sorun kucuk de,buyuk de olsa halledersiniz ins..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...