Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/21/2011 11:57:00

1- Üşütmek ya da rüzgarda kalmak hastalığa neden olur.
Soğuk algınlığı dediğimiz şey aslında virüsler nedeniyle meydana gelir. Çocukların üşümesiyle, rüzgarda kalmalarıyla bir ilgisi yoktur. Böyle olsaydı soğuk iklimlerde çocuklar daha çok hastalanırlardı oysaki bu doğru değildir. Kışın çocuklar daha fazla hasta olurlar çünkü virüsler daha iyi ürer. Ayrıca insanlar hep iç mekanda olduğu için hastalık bulaşması da daha kolay olur.
 
2- Boğazı ağrıyan dondurma yememeli.
Boğaz enfeksiyonunun dondurma ile hiçbir ilgisi yoktur. Dondurma ya da başka soğuk şeyler yemek ya da içmek boğaz ağrısına ya da boğaz enfeksiyonuna sebep olmaz ve olan boğaz ağrısını kötüleştirmezler.
 
3- Soğuk algınlığında koruyucu antibiyotik verirsek ilerlemesini engelleriz.

Bu doğru değildir. Virüse bağlı enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramaz ve hatta dirençli enfeksiyon gelişmesine zemin hazırlayabilirler. Antibiyotikler ancak bakteri enfeksiyonuna  karşı etkilidirler.
 
4- Hasta çocuklar evden dışarı çıkmamalıdır.

Çocuklar hastayken bile açık hava almalarında fayda vardır.
 
5- Burun yeşil aktığında antibiyotik verilmelidir.
Virüslere bağlı burun akıntısı da hatta bazen alerjiye bağlı burun akıntısı da zaman zaman yeşil renk olabilir. Sinüs enfeksiyonu tanısı  konursa ancak antibiyotik gerekecektir.
 
6- Ateşi olan çocuğu giydirmek gerekir.

Aslında ateşi olan çocuğun mümkünse beziyle yatması gerekir. Giydirmek çocukların ateşini yükseltir.
 
7- Ateşli çocuğu sirkeli suyla silmek iyi gelir.
Sirke, alkol, aspirin gibi şeyler ciltteki suyu çekerek sıvı kaybına neden olabilirler ve doğru değildir.
 
8- Hasta çocuk yıkanmaz.
Aslında banyo yapmak hasta çocukları çok rahatlatır ve banyodaki buhar burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilere iyi gelir.
 
9- Çocuğun bronşları doluysa, öksürüyorsa süt içirmemeli.

Aslında sütün solunum sistemindeki ifrazatla hiçbir ilişkisi yoktur. Süt hem sıvı hem de besleyici olduğundan hasta çocuk için iyi bir besindir.

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/21/2011 21:48:00

Merhaba,
liste guzel olmus yalnız 9. madde tam olarak yanlıs olamayabilir, süt ve süt ürunleri bogazda bir tabaka olusturabileceginden ozellikle geniz akıntısına baglı oksuruk durumlarında geniz akıntısını artırabiliyor. Su aralar bu dertten muzdarip oldugumuzdan gozlemlerim de bu yönde.

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/23/2011 18:39:00

7. maddeye alternatif: Cocugun bileklerine ve alnina cok soguk olmayan ılık/serin su kompresi yapilabilir. Ates cok yukselirse dusa sokulabilir.

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/24/2011 07:30:00

Ben de 6'ya takıldım. Ateşli çocuğu örtüp terletirlermiş eskiden, gitgide öyle mi yapsak acaba diye düşünmeye başladım. Buna cesaret edemesem de ateşi çıkan, ısınmaya çalışan çocuğa bir yelek giydirdiğimde, ateşi düşüreyim kaygısıyla soymak, yıkamak gibi şeyler yapmadığımda ateşin toplamda daha kısa süre sürdüğünü gözlemliyorum. Eğer ateşi belirli bir ısıda mesela 38.3 gibi sabitleniyorsa ateş düşürücü de vermiyorum. Sonuçta ateşin yükselmesinin bir amacı var.

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/24/2011 07:32:00

Ya bu arada ateş konusuna yazacağım diye baba grubuna da üye oldum :) Neyse çıkıyorum şimdi :)

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/24/2011 07:34:00

Ben de üye oldum ama çıkmayacağım. Çünkü eşim evde çalıştığı için tamamen olmasa da bakımıyla oldkça alakadar. Onun için kalıcıyım :)

Ynt: Doğru Bilinen 9 Yanlış

01/24/2011 09:53:00

bende kalıcam eşimde bu sayede bilgilenir belki okurken buraları.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çOCUK bÜYÜTEN bABALAR

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...