Denemeye başladık...

Ynt: Denemeye başladık...

08/29/2010 14:18:00

Elvan, dis doneminde pek istekli olmuyorlar bir sure ara verebilirsin. Biz de kopek disleri cikarken bir ay kadar bir ara vermistik. Istemiyorsa zorlamamak gerek.
Bizim hikayemizi surdan okuyabilirsin.
http://elayesim.blogspot.com/2010/08/tuvalet-olayi.html
Kolay gelsin.

Ynt: Denemeye başladık...

08/30/2010 11:40:00

bu ara dışarlarda gezmekten ve nöbetlerden tüm gün ilgimi ti üzerine veremedim ama doğru yöndeyiz galiba...
geçen gece nöbete ziyarete gelen bir psikolog arkadaşıma danıştım, tuvalet eğitimi için 2 yaşı beklemek gerekirmi? yoksa ben ara ara, zaman buldukça  şu şekilde uyguluyorum bu doğrumudur? diyerek yaptıklarımı anlattım, cevabı şu oldu:
- tuvalet eğitimi için 2 yaşı beklemek kasların gelişimi yönünden gereklidir , fakat farkındalık yaratmakta güzel birşey dedi...(kendisininde 3 yaş kızı var)
- bende farkındalık yarattığımı düşünüyorum, yani tamamen bezsize o isteyince geçicez galiba.
- iyi yönde gelişmeler var, bu sabah uyandığında yatakta biraz debelendi, bende geç kaldığımın farkında olaraktan yinede çiş varmı diye sordum ve gülümsemesinin ardından lazımlığa götürüp oturttum, eline makyaj ürün kutularından verdim , bir süre oturdu, sonra kendi kalktı ve lazımlığın çıkan kısmını eline alıp eğdirip içine baktı.ama yapmamıştı, en azından bunu gördü. çünkü ben ona çişini yaptığında aynı o şekilde gösteriyordum ve birlikte döküp yıkıyorduk.
_ deneyimlenenler....alıştırma kilodunun ıslaklığından rahatsız olmuyorlar, bunun yerine şortunun ıslaklığını biliyor, görüyor  ve çıkarmak istiyor.
şimdilik durum bundan ibaret, oğlum uykuda , bu gün evdeyiz ,uyanınca devam....

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 07:38:00

yesims, teşekkürler okuyacağım :)
kanca, güzel gelişmeler yaşamışsınız. bu arada alıştırma külodundaki tespitine katılıyorum. kızım da rahatsız olmuyor. normal küloduyla yaptığını çok güzel söylüyordu.

bizde de güzel gelişmeler var aslında :) nerden başlasam... dün yaşadıklarımızı biraz detaylı olacak ama anlatayım hemencecik...

sabah kalktık. kızım "anne tata" diye karnını ovuşturmaya başladı. normalde gelince kendisi yapardı, biraz da kabız oldu galiba dedim. önce masaj yaptım olmadı. sonra baktım yapmayacak, lazımlığa oturtmaya çalışayım diye düşündüm. kendisine sorunca yine "ı-ıh" dedi. sonra pelüş oyuncaklarını oturttum. kıyafetlerini çıkarttım oyuncakların, sanki onlar da tuvaletlerini yapıyormuş ve çook rahatlamış gibi bir oyun sergilettim :) duha'nın hoşuna gitti. oyuncaklarına, duha'nın da buraya oturması gerektiğini söylettim. beni dinlemeyen kız oyuncaklarını dinledi ve oturdu :))) sonra dans ettirdik oyuncakları sevinçten :) lazımlığa ilk kez oturmuş oldu böylece...

daha bitmedi :) kakasını yine yapamadı kızım. kakası gelince kalktı ayağa, lazımlığa oturtamadım. sonra "anne-baba tuvaletine gidelim mi kızım?" diye sordum. kabul etti. götürdüm, alaturka wc'de ellerimle tuttum. kızım tuvaletini yapmak yerine içinde su olan tasla oynuyordu. benim için çok zor bir pozisyondu. aldım tekrar banyoya götürdüm. lazımlığını koydum, önüne bir kova su :) ördekleri, plastik topları :) kızım sorunsuz oturdu suyu görünce. o oynarken kakası geldi. alışkın olduğundan yine kalkmak, ayakta yapmak istedi. ben "kızım oturabilirsin, buraya da çişini kakanı yapabilirsin." diye telkin edince oturdu şaşkın bir şekilde. hemen kaldırmak istemedim, 10-15 dk. sonra 2. postayı da yaptı, yine kalkmak istedi, oturttum :) "kaka yapıldı, oyun bitti" gibi bir sonuca varmaması için biraz daha oturdu ve suyla oynadı. kaldırınca kakasına şaşkın şaşkın baktı "anne mama" dedi :)) "yok kızım kaka bu" dedim de bir faciayı önledik :) aldık, wc,ye döktük, sifonu çekip baybay yaptık :)

beni sevindirense kızımın lazımlık olayı bir kerelik değilmiş. öğleden sonra "anne çiş" dedi, gittik. suyla oynadı yarım saat, ama yapmadı. üşütmesinden korkarak kaldırınca olduğu gibi bıraktı kendini :) olsun dedim. kaçırmalar yaşanabilir... daha sonra akşam yemeğinde de "anne tata yapıyoo" dedi. sanırım suyla oynamak istediği için söylüyor diye düşündüm. beni banyoya doğru yönlendirdi, bezini çıkarttırdı ve lazımlığına oturdu :) yine suyla oynarken tuvaletini yaptı, bizde büyük bir sevinç :)

biraz ıslak bir yöntem olsa da, mantığı kavradı sonunda... biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın :)

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 07:55:00

bende bezsiz bebek kitabını yeni edindim ama daha önce başlamadıgıma cok cok pişmanım.çınar 25 aylık ama biz hala lazımlıgı yada adaptörü kabul etmiyoruz.çınarda elvanın bebeği gibi lazımlıgın tasını şapka yapıyor:)) babamızdan destek almaya başladık son günlerde.baba ikna etmeye çalışıyor şimdi.bezide istemiyor lazımlıgı yda tuvaletide:(çok umutsuzum ben ya.artık bırakması lazım ama her yolu deniyorum.gündüzleri çiş kilodu giydiriyorum evdeyken kaçırıyor genellikle çünkü tuvaletini yapmakistemiyor başka yere.ama kaçırsada yaptıgını anlaması için bez bağlamamaya çalışıyorum.öğlen uykusunda da bağlamıyorum.genelde kuru kalkıyor ama bazende kaçırıyor.geceleri ve dışarıda bez bağlıyorum tabii.kakasını yaptıgı zaman bana haber veriyor.(bezine yaptıktan sonra)anne kaka' diye.ama iş lazımlıga yada adaptöre geldimi yok..asla yapmıyor.bırakın yapmayı oturmuyor bile..nasıl olcak bilmem:(((

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 12:01:00

Elvan, evet yeni başladık, uzun süre niyet ettikten sonra.

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 12:08:00

Sinem-çınar, hemen ümitsizliğe kapılmayın. oğlunuz iki yaş döneminin inatçılığını gösteriyor sanki. Siz ne kadar gergin olursanız o da o kadar inat eder. Bu işler kolay işler değil. Burada herkes birbirine destek olacak, başkalarından ip uçları alacağız. Kolay gelsin.

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 12:23:00

fadis teşekkür edrim.yok telaş yapmıyorum germiyorumda ne zaman hazır olursa ozaman başlayacağız başka çaresi yok ztn.ama o da bezden sıkıldı .iyi dileklerin ve tavsiyelerin için çok teşekkür edrim

Ynt: Denemeye başladık...

08/31/2010 12:35:00

sinem-çınar, biz de ümitsiz vakaydık. ne zaman lazımlığı teklif etsem mızıldanmayla birlikte "ı-ıh", nefret etmemesi için ısrar da edemiyordum... yolunu buldum bir şekilde. sizin de vardır mutlaka hoşlandığı, sevdiği bir aktivite. lazımlığı da içine katarak sevmesini sağlayabilirsiniz belki. yakında "oturmaya başladı." diye mesaj atacağından eminim :)

Ynt: Denemeye başladık...

09/01/2010 12:00:00

biz de lazımlığa hala hayır diyoruz
adaptör almaya fırsatım olmadı bayramdan sonra inşallah
kitaplarda lazımlığa oturan çocukları örnek gösterince biraz daha ılımlı yaklaştı
bir iki kere oturdu ama çiş ya da kaka yok
sabahları bir kaç kere banyoda ayaktayken çiş çiş diyerek çişini yaptırabildim
özgürlüğüne çok düşkün olduğu için bir kaç kere de kaçıp hole yaptı çişini nereye yaptın diye sorunca eliyle de işaret ediyor oraya diye

Ynt: Denemeye başladık...

05/19/2011 07:28:00

Merhaba arkadam.mşlar.

Buraya yazılmaya  9 aylık bi ara verilmiş.Uzuuuun süren kış münasebiyle sanırım:)


Bizde oğlumla çok minnak adımlarla tuvalet eğitimine start vermiş bulunmaktayız.


Ben geleneksel bir eğitimden geçtim.Bir çok geleneksel öğretiyi sorgulamama rağmen,tuvalet eğitimi konusunda hiç bi alternatif zihnimde canlanmamıştı.Ta ki oğlumla birlikte hemen herşeyi yeniden keşfedene dek.

9. ay civarında Yahya Toprak'ın kakasını yapmak için köşelere kaçtığını farkettim.Daha öncesi var mıydı kestiremiyorum.1,2,3 her seferinde istisnasız bir köşe bulup orda kakasını yapıyordu.

Çocuğumun kakasını yaptığının farkında olduğundan emindim.Ve bunu ulu orta yapmak yerine gizli bir yerde yapıyor olması beni çok sevindirdi.Gözlerimin önünde doğal bir senfoni:)Evet oğlumu buna hazır olduğuna kanaat getirmiştim artık.

Lakin önümde bir doğum,lahusalık,kış gibi azımsanmayacak engeller vardı.Nisan gibi havaların ısınacağını varsayarak,önümüzdeki 5 ay kadarlık bu sürede ön hazırlık yapmaya karar verdim.Tuvaletini yapmak için kenarlara kaçtığında ıkınır gibi yaparak " kaka" mı yaptın oğlum demeye başladım.Kaka sözcüğünden çok ıkınma hareketi çok daha etkili oldu pek tabi.Bununla beraber kaka yaptıktan sonra kakasını gösterme,bi süre bez bağlamayıp ne kadar rahat ettiğininin farkına varması gibi ufak destekler verdim.Israrla masadan kalkmak isteğinde müsade ettik köşelere kaçmasına:)

Bir süre sonra kaka mı yapıyorsun dediğimde "ıhhh" ıkınma hareketi:) yapmaya başladı.Kardeşinin bezini açtıp "bak kaka yapmış" diye gösteriyordum.Sonraları kardeşinin altı açıldığında hemen bir "ıhhh" sesiyle karşılaşır olduk.Sebep sonuç ilişkisini kavramıştı.Sıra geldi kakanın ve çişin tuvalete yapılcağını anlatmaya.

Biraz farklı olarak tuvalette beni yaparken görmesi yerine dinlemesini uygun gördüm.Bi kaç kez çişim geldi kakam geldi diye koşarak wcye gittim.Hemen akabindeki günlerde kucağıma onu alarak oturdum klozete."Çiş yapıyorum şimdi dinle"

Sevinerek, alkışlayarak karşıladı beni.Aferin anneye:))

Ay ne biçim bi yazı oldu yaw:)) Tuvaletimi nasıl yaptığımı anlatıyorum:))

Bi kaç kez banyo öncesi oturdum klozete -adaptör ekiyle- Neden bilmiyorum korktu.Korktuğunu farkedince hemen aldım.İki kez çişini yaptı ama çokta farkında mıydı bilmiyorum. Dün oturdum bi hafta filan aradan sonra,biraz korkasa da "ilk sözcüklerim" kitabını aldık hayvanlara baktık filan.Derken çişini yaptııııı ve benim ona yaptığım gibi parmağını ağzına götürerek"şşş" dedi:)) Yani dinle beni çiş yapıyorum:)) Veeee bittikten sonra da "tişşşş" dedi.

"Çaaaaaaaal" oğlum için dedi sevinçten kuduran anne:)) Sifon çekildi koşarak babaya anlatıldı filan.

Bu sabah kahvaltının ortasında yine ısrarla inmeye çalıştı.İndirdim koşarak koltuğun köşesine gitti."Kaka mı yapıcaksın oğlum" dedim.Koşarak wcye girdik.Oturdum ve bingo kakasını yaptı.Bu sefer "düttü-düştü" dedi.Kakasının klozete düştüğü farketti.İndik baktık.Acayip dikkatli şekilde inceledi:)

Kakaya bye bye dedik ve sifonu çektik.

Yine heyecanla babaya anlattık.


Yavrumun bunun farkında olması bile yeterli.Şu aşamada ilk önce kakadan temizlenmeye odaklıyım.Çünkü çok sıvı tüketen ve çok çiş yapan bi çocuk.Bi anda bunalmasını istemiyorum.Geceleri 3 kez filan yapıyor tahminim.Geceler beni zorlayabilir diye düşünüyorum.Yaz döneminde bi yaz okulunda çalışma ihtimalim.Eğer çişten çıkıcak gibiyse bundan vazgeçicem.Halıları yıkatmaya vermeden önce tam zamanlı bir çalışmamız olabilir.Bakalım zaman ne göstericek.


Artık havalar ısındı gari başlasın tuvalet eğitimi:))
Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...