Denemeye başladık...

Ynt: Denemeye başladık...

05/24/2011 14:39:00

bizde başladık tuvalet eğıtımıne.dediğiniz gibi bende farkındalık yarattığımı duşunuyorum.her tuvalete gidişimde beni izlemesine izin verdim ona olayı açıkladım:):çişimi yapıyorum,oh rahatladım gibi cumleler kurdum.çiş çiş demeye başladı bezini çekiştirerek,lazımlık aldık sabahları uyanır uyanmaz oturttum hep yaptı çişini.sevindik,alkış yaptık birlikte.gun içinde yanlış alarmlar erdiği oldu oyle oturdu lazımlıktaçkitap okuyoruz genelde oyalansın diye.daha bezini çıkarmadım 2 gun sonra sunnetimiz var.biraz kesintiye uğrayacak çalışmalarımız,sonra alıştırma külodu alıp devam edeceğiz.


birde bu gece 10 dan sabah 9,30 kadr olan surede bezi kuru olarak kalktı.hemen lazımlığa oturttum yıne yaptı çişini.yalnız çok şaşırdım onca surede bezinin kuru kalmasına.normalde o kadr dolu oluyor kı bezi gece için 1 numara buyuk bez kullanıyorum.gecede su içti ve 2 kere emdi.buna rağmen bezın kuru olması tesaduf mu yoksa çişini mi tuttu bilemedim:))

Ynt: Denemeye başladık...

05/24/2011 15:43:00

Elifimmm pazardan almış kayınvalidem hiç memnun kalmadım pek tabi :) Hep geçiriyor varsa önereceğiniz marka bende açığım önerilere:)


Bebeği küçük olan arkadaşlar harika bebiklerin wcye gidiyor olması, maşallah!
Şu an bizde de tuvaletini söyleme durumu yok.Sinyalleri takip ediyoruz.Aslında "çiş" "kaka" kelimelerini kullanıyor ama geldiğinde haber vermek için değil.
Bi süre rutin olarak götürdükten sonra -uykudan önce,yemeklerden sonra- tuvaletini tuvalete yapması gerektiğini öğrendiğinde söylemese de bunu belirteceklerdir bi şekilde diye düşünüyorum.

Larem çok güzel bir gelişme.Tesadüf olduğunu düşünmüyorum.Benim oğlumda çok yapıyor geceleri.Bazı sabahlar geçtiği bile oluyor.Acaba bende bu günleri görecek miyim:)

Ynt: Denemeye başladık...

05/24/2011 16:14:00

tandemmon,sizin bebiş mert'e gore kuçuk o gunlerde gelecek inşallah.


bizim sunnet olayımız var,tuvalet olayıyla çakışması ıyı oladı:((ama yılmadan devam edeceğiz,inş bu yaz bu olay çozume kavuşmuş olurda,oğlumda bezsiz bebek olur:)))

Ynt: Denemeye başladık...

05/24/2011 17:34:00

gözünüzü korkutmayayım...kızım tam 2,5 yaşında 18 aylıktan beri tuvalet olayıyla haşır neşiriz...

Benimde amacım farkındalık yaratıp,günlük yaşamın birparçası olduğunu aşılamaktı....Uzun zamandır sabah kalkar kalkmaz tuvaletimize giderdik, bazen çiş deyip kendi gitmek isterdi vs...

Nitekim bezsiz geçen 8. günümüzü yaşadık bunun...Bu kadar gecikmesinin nedeni ,her niyetlendiğimde araya hastalık girdi..Havalar soğudu..Derken havaların ısınmasını fırsat bilip başladık...


ilk gün 16 kez üstüne yaptı...Fakat uykularda kuru kalktı....

Kazaların sayısı azaldı..fakat ''haydi tuvalete gidelim '' diyerek yönlendirdiğim zaman azaldı..Kendisi çok az ,cişinin geldiğini söyledi....Kakalar ise genellikle çamaşırına:))))


Anladım ki yönlendirmek şart...Kontrol bende değil onda olsun dediğim de farkettim ki kazalarda çok oluyor ve bu beni olumsuz yönde etkiliyor...


Ve yine anladım ki hani beklediğimiz,kafa karıştıran  mesane kontrolü var ya ...O öğrenilen birşeymiş....
 Tuvalette geçirdiği extra vakitlerde (45 dakikayı bile buldu) bu kontrolü ve kasları öğreniyor.Tutup bırakıyor vs..


Alıştırma külodunun da süreci uzattığını düşünüyorum.Ben ilk günlerde genellikle çamaşır ve pamuklu eşofman altı giydirdim...Kazalarda eşofman altı sıvıları emdiği için yerlerde sorun olmadı..Ve kendisi de hemen rahatsız oldu..Fakat alıştırma külodunda,hiç rahatsızlık duymadı,oralı bile olmadı....

Geceleri ,benim yanımda yattığı için çişinin geldiğini dönmesinden rahatsızlığında anlayıp kalkıyoruz ve yapıyor...

Zormuş bu iş...kolay gelsin


Ynt: Denemeye başladık...

05/24/2011 19:21:00

Kolay gelsin herkese, ben oğlum 23 aylıkken başladım ve 3 günde öğrendi:)) ama başlarda wc ye gitmek istemiyordu direniyordu ama ıslandıkça baktı olmuyor söylemeye başladı, benim önerebileceğim tek şey bir kerede karar verip açacaksınız ve bir daha bağlamayacaksınız, bz şimdi gece de bağlamıyoruz ama şimdiki tecrübemolaydı gece gündüz birlikte keserdim,

Ynt: Denemeye başladık...

06/06/2011 06:13:00

Merhaba,
en sonunda bu kitabı aldım ve okudum ama bizim hikayemiz dogdugundan beri her alt acmamızda ananemizin etkisiyle cis seromonisi olmustu.
Tuttugumuzda genelde cisini yapardı bundan cesaretle 9.ayda oturak aldım ve 1 haftalık bayram tatilinde kakamızı buraya yapmaya basladık
ise baslayınca sabah gitmeden yapıyordu aksam geldigimde yapıyordu o arada ne olduysa ya bakıcı cok ilgilenmedi ya da abska birsey yapmamaya basladı oturaga oturmadı adaptor aldım ona da aynı tepki olunca ara verdim ama altını yıkarken lavaboya fln cisini yapardı

bizimkisi de cok sıvı tuketen bir cocuk ve konusmamız cok az
ama cisi soyleyebiliyot yani biara wcye girince cis diyordu suaralar onu da demiyor
hftosnu yavas yavas acıcam altını bakalım nasıl olucak
İnsallah cok gec kalmamısızdır ...

Denemeye başladık...

06/08/2011 12:49:00

merhaba arkadaşlar bizde başladık allah yardım etsin 10 dak da 1 tuvalte gidiyoruz ben çalışıyorum babannesi gün içinde ilgileniyor :) herşeyi söylüyor ama çiş biraz zorluyo kakayı kaçırıyor paçalradan dışarı çıkıyo anne bak kakam gelmiş diyor :D olsun annem tuvalete gidelim yap diyorum gidince aaa bak yapmışım diyor :D ama altıma bidaha yapmıcam (sürekli aynı şeyi söylüyor) olsun bunada şükür alışıcaz sabırla bekliyorum :D bu arada kaçtane lazımlık denedim maalesef yapmadı en güzeli tuvalete sokmak ney,n ne olduğunu daha iyi anlıyor...

Ynt: Denemeye başladık...

05/07/2012 20:33:00

Herkese merhabalar.

Yine bahar ve yine tuvalet sezonu açıldı.Yine ben açıyorum ama bebeler farklı bu sefer:)
Yahya Toprak bezsiz bebek olalı bi sene olmuş nerdeyse.
16. ay biterken tamamen kurtulduk bezden gece de dahil.
Çok şükür evlatcım gece hiç ıslatmıyor yatağını.

Şimdi kızım 16. aylık ve yine bezsiziz bütün gün.Geceleri bağlıyorum şu anda ama kuru kalkıyor nerdeyse her sabah.Bu haftasonuna kadar bi yatak koruyucusu ayarlayıp,pazartesiyle beraber gece de bağlamamayı planlıyorum.

Zeynep için süreç çok daha kolaydı elbet.Doğduğundan beri tuvalet seramonisine şahit.Zeynep yeni doğmuştu Toprakla wcye gidip gelmeye başladığımızda.Durmadığı,ağladığı zamanlar pusette yanımıza alıyordum mecburen:)
Toprak ne yaparsa onu yapmayı kendine görev bildiğinden pek tabi tuvalete gitmeyi de kendisi teklif ediyordu sürekli.Düzenli bi yol izlemesemde ara ara wcye oturuyor,bazen yapıyor çoğu zamanda sevinç içinde oyun oynuyordu.Fiziksel bi iletişime başlamadan tuvaletin wcye yapıldığını,buna kaka,çiş dendiğini biliyordu.Toprak'ı görüyor,seslerini taklit ediyordu.Gün geçtikçe wcye her oturttuğumda bi damla da olsa kendini sıkaraktan felan yapıyordu çişini.Zaten çok sık ve az çiş yapma gibi bi derdimiz vardı.Havaların ısınacağı yoktu ve zaman geçiyordu:) 
1 ay kadar önce Topraktan biraz daha farklı olarak bezi tamamen çıkartarak başladık.Tuvalete her gittiğinde yapıyor,kendide söylüyordu.Ama söylemediği de oluyordu yani kaçırdığı.Her şeyi biliyor olsa da benim yanıma gelip kakasını çişini ifade etmenin zor olduğu farkettim.Özellikle ben mutfakta iş yaparken filan kaçırmalar oluyordu.Bi kap edindim kurbağa şeklinde lazımlık gibi bişey.Bi işe başladıysam onu yanımda getiriyor bi köşeye koyuyordum.Kolaylık olsun diye bunu düşünmüştüm ama Zeynep o lazımlığı bi hatırlatma olarak kullandı.Tuvaleti geliyor,kendine bi köşe arıyor,köşede lazımlığı görünce "kakka" demek aklına geliyordu.Çok alem bu çocuklar:)
Lazımlığa yapmaktan pek hoşlanmadı.Tuvalet kullanıyoruz yine.
Artık tuvalet araları açıldı.Kaslarını çok iyi kontrol edebiliyor.Dışarı çıkıp uzun zaman vakit geçirsek bile yapmadan eve gelebiliyor.
İlk dışarda bezsiz kaldığında tuvaleti geldiğinde öyle bi tepki verdi ki aklıma geldikçe gülüyorum:) Burda wc yok nasıl yapıcaz bu işi der gibi bi şaşkınlığı vardı:)
Geceleri kuru kalkıyor son 3 gündür kuru tamamen.Sanırım bundan sonra kuru kalkıcak.
Tabi kazalar oluyor hala.Mesela bugün pazardan geldik koştur koştur yemek yaparken,Zeynep kayınvalidemle oynuyordu.Söyledi de o mu anlamadı yoksa unuttu mu bilmiyor bi kaza yaşadık.
Ben artık alıştım çiş,kaka muhabbetine galiba çok da sallamıyorum şu an için kaçırmaları.Toprakta başıma ağrılar giriyor,günüm kötü geçiyordu kaza yaşadığımızda.O zaman önümü göremiyordum tabi.Şimdi kazaların iletişimin ve gelişimin bi parçası olduğunu biliyorum çok sakinim:)

Yıllar geçiyor ama ben lafı uzatma konusunda hiç değişmiyorum:)
Herkese kolaylıklar diliyorum.
Sevgiler

Ynt: Denemeye başladık...

05/25/2012 07:39:00

Oğlum 18 aylık ve denemeye yeni başladık.. Geç kaldık ama güç olmaz umarım. 

3 gündür günün çoğu bezsiz geçiyor. Giydirecek birşey kalmayınca pes edip bezini bağlıyorum mecburen. Sadece sabah saatlerinde bir veya iki kere çişini lazımlığa yaptı. 
Lazımlıkta uzun süreli oturuyor oyunlar oynuyoruz ama yapmıyor. 
Bir tek gelişme var; çişini altına yaparken söylüyor 'çiiiiiişş' diye :) öncesinde değil. Aslında öncesinde ama 1 sn. falan yani yapıyorum diyor aslında.
Asıl sorun kaka.. Yaptığı saatler belli ve zaten yapmadan önceki sinyallerini biliyorum. Yakalıyorum tuvalete veya lazımlığa oturtuyorum ama kesinlikle devam etmiyor tutuyor. Ne zaman kaldırsam 10 dakika içinde tekrar kakası geliyor götürüyorum ama yine yapmıyor. Bugün böyle 2 saat uğraştıktan sonra en sonunda yine altına yaptı.. 
Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Ynt: Denemeye başladık...

05/26/2012 19:30:00

Biz şimdililk sadece tuvalete ve tuvalet ortamına alışsın diye gün içinde yemek sonraları yada ara ara götürüyoruz hem lazımlık hemde klozete oturuyor.1 hafta boyunca ilk zamanlar dakikalarca oturuyordu şimdi sıkıldı 30 sn. zor oturuyor.Bike'nin söylediği gibi kaka saatlerini bilip götürüyorum,yapması gerekirken tutuyor,indirdiğimde hemen yapıyor .1 haftadır henüz denk getirebilmişliğimiz yok.Tabi biz hala bezliyiz yaklaşık 1 ay sonra bezi tamamıyle atmayı düşünüyoruz.Aynen bizimde acilen tavsiyelere ihtiyacımız var..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...