BEBEKLİK VE ÇOCUKLUK DÖNEMİ KABIZLIĞI

03/07/2011 07:38:00

 

         Kabızlık, çocukluk döneminde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Dünya üzerindeki tüm çocukların yaklaşık %0,3 ila %28 ‘inde kabızlık sorunu görülmektedir. Erkek çocuklarında görülme oranı ise kız çocuklarına göre daha fazladır.

ÇOCUĞUN KABIZ OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİZ?

Sağlıklı bir çocuk yaşamın ilk 4 ayında günde 1 ila 7 defa,  4 ila 12. ayı arasında günde 2 defa, 1 yaşından sonra ise günde 1 defa kakasını yapabilir. Eğer çocuğunuz haftada 3 defadan az, sancılı ve katı kıvamda kaka yapıyorsa kabız olmuş demektir.

YAŞAMIN İLK YILINDA BEBEKLER NİÇİN KABIZ OLUR?

Kabızlığın birçok nedeni vardır. Ancak yaşamın ilk yılında en sık karşılaşılan kabızlık tamamlayıcı beslenmeye geçerken görülen kabızlıktır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkılama sık ve yumuşak olur. Ancak anne sütünden mama ile ya da inek sütü ile beslenmeye geçişte bebekler kabız olabilir. Bunun nedeni ise bebeğin tükettiği mamayı ve inek sütünü tam olarak sindirememesidir. Bağırsaktan tam olarak emilemeyen ve bağırsakta kalan yağlar kalsiyum ile birleşerek sabunlaşır. Böylece bebekte dışkılama işlemi acı verici bir hal alır.

KABIZ OLAN BEBEK NASIL BESLENMELİDİR?

·         Eğer bebek 4 aydan küçükse ve mamaya başlandığında kabız olduysa maması başka bir mama ile değiştirilmelidir.

·          4 aydan büyükse mamasının değiştirilmesinin yanında bebeğe, günlük olarak aç karnına elma, armut, kayısı veya erik sularından herhangi birinin verilmesi bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Buna alternatif olarak sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar erik ve kayısıdan yapılmış marmelat da verilebilir.

·         Bebek 7 aydan daha büyük ve püre kıvamında besinler tüketebiliyor ise günlük aldığı posa miktarı artırılmalıdır. Bebeğe günlük olarak yapılmış sebze çorbaları ve meyve püreleri verilmelidir.

 

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEKİ SÜREKLİ KABIZLIĞIN NEDENİ NEDİR?

Okul öncesi dönem ve okul çağı dönemlerinde çocuk sürekli kabız ise bunun nedeninin belirlenmesi çok önemlidir. Eğer çocuk bebeklik döneminde kabızlık yaşadıysa ve kakasını yaparken canının acıdığını öğrendiyse bilinçli olarak kakasını tutuyor olabilir. Kabızlık çeken çocuklarda genelde kakası geldiğinde bir köşeye kaçıp eğildiklerini ya da parmak uçlarında havaya kalkıp kendilerini kastıklarını görebiliriz. Bu çocuklar tuvalette çişlerini yapsalar bile kakalarını yapmayı reddederler. Bunun sonunda da altına kaçırma görülebilir. Dışkı bağırsakta ne kadar çok beklerse o kadar çok katılaşır ve çocuğun kakasını yapması gün geçtikçe zorlaşır. Eğer böyle bir durumla karşılaşılır ise muhakkak bir doktora başvurulup, çocuğun bağırsakları boşalttırılmalıdır.

KABIZ OLAN ÇOCUK NASIL BESLENMELİDİR?

Kabız olan çocukların günlük diyetlerinde bağırsak hareketlerini artırıcı yönde değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz;

·         Bebeklerde olduğu gibi sabah aç karnına kayısı ya da erik marmelatı verilip, üzerine de yarım su bardağı kadar oda sıcaklığında su içirilmelidir.

·         Biraz fiziksel hareket yapması çocuğun bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardım edecektir.

·         Günlük olarak çocuğun su tüketimi takip edilmelidir.5 -6 su bardağı su tüketmelidir.

·          Çocuğun öğlen ve akşam yemeklerinde sebze yemeği ya da sebze çorbası yemesi sağlanmalı, ara öğünlerde de elma, erik, armut, kayısı gibi meyveler tükettirilerek günlük posa alımı artırılmalıdır.

·         Bu dönemde barsak hareketlerini yavaşlaştırıcı muz, şeftali, patates, pirinç gibi besinlerden de çocuğun uzak durması sağlanmalıdır.

         Kabızlık çocukluk döneminde tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Ancak çocuklarda görülen her kabızlığın nedeninin aynı olduğunu düşünmek yanlış olur. Çocuklarda birçok sebepten dolayı kabızlık görülebilir. Yukarıda verilen öneriler yapıldıktan sonra hala kabızlık devam ediyorsa çocuğunuzu bir doktora götürme zamanı gelmiştir. Doktorunuzun yapacağı etraflı bir muayeneden sonra kabızlığın nedeni anlaşılacaktır.

Dyt.Başak Demirhan


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...