Sade hayat notlari

08/10/2012 23:57:00

http://annecafe.blogspot.dk/2012/08/sade-hayat-notlar.html

 • Güzellik, fazlalıklardan arınmaktır. Mikelanj
 • Gönüllü sadelik, sade hayat, bilinçli yaşam, yavaş yaşama, hız düşürme gibi çeşitli isimlerle de anılan bu modelde esas olan bir şey varsa o da özgürce, niçin yaşadığını bilerek ve kendi belirlediği bir hayat amacı doğrultusunda, kendi ihtiyaçlarını bizzat belirlemek suretiyle, hayatın asıl zenginliklerinden mümkün olan en yüksek düzeyde nasiplenerek yaşamak, buna engel olan şeyleri de aradan çıkarmak demektir.
 • İhtiyaçlar ise en belirgin şekilde, kendilerini serbest zamanlarda hissettirirler."Henry Ford demiş ki: "İnsanlar, az çalıştıklarında daha çok satın alırlar. Mal, ancak ihtiyaçları karşılarsa satılır. İhtiyaç da hissedildiği zaman karşılanır.
 • Daha önce başkalarına borcu yüzünden başı eğik dolaşan insanlar, sonraları bunu çağdaş hayatın ve tüketim toplumunun vazgeçilmez bir gereği olarak görmeye başladılar.
 • İyice eskiyinceye kadar kullandığınız kaç tane eşya sayabilirsiniz?
 • de öderiz.akşamki reklamın ücretiniAkşam reklamını gördüğümüz bir ürünün etiketinde yazılı fiyatı kasaya öderken, sadece o ürünün değil, aynı zamanda
 • Televizyon izleyiciliğinin bir bağımlılık düzeyinde olup olmadığını anlamak için bilimsel testlere gerek yoktur. Sade, basit, rahat anlaşılabilir bir soru, durumu açıklığa kavuşturabilir: Televizyonsuz bir hayat düşünebiliyor musunuz? ... Son derece katı ilkelerle belirli sınırlar içinde hapsedilmediği takdirde, içinde televizyonun yer aldığı bir hayatın bütünüyle o hayat sahibine ait olduğunu söylemek kolay değildir.
 • Psikiyatr Ayhan Songar, insanlarda gürültünün bir bağımlılık haline geldiğini söylerdi. Sessizlikte kendi düşünceleriyle baş başa kalmaktan korkanlardan insanlık tarihi ne bekleyebilir?
 • Eric Hoffer: Özgürlüğün varlığı, istediğimizi yapmakta serbest olmamızdan ziyade, istemediğimizi yapmamakta serbest olmamızla anlaşılır.
 • Tüketim uygarlığına karşı verilecek özgürlük mücadelesinin zor tarafı, onun sürekli olma zorunluluğudur. Bu mücadele bir zaferle değil ancak bir ömürle sona erer. Çünkü tüketim uygarlığı nefsin iştahını kabartan oyuncaklarıyla, görenekleriyle, tiryakilikleriyle, yeni icatlarıyla, modasıyla ve çevre baskısıyla özgür insanı dinmek bilmeyen bir çatışma halinde tutmaya çalışacaktır.
 • Yolun sonuna geldiğinizde arkanızda nasıl bir ömür bırakmış olmayı isterdiniz?
 • Çoğunlukla beraber olmanın rahatlığını terk edip de dünyanın geri kalan kısmıyla ters düşmeyi cazip kılacak ne var? Bu soruya rahatlıkla verilebilecek bir cevap son derece kısa ve nettir: Mutluluk.
 • Kendisine dayanabilen insan, uzun süre dayanır. Eğer kendi düşüncelerini dinleyebiliyorsa, ümitsiz de yaşayabilir, arkadaşsız da, kitapsız da, hatta müziksiz de. Axel Munthe.
 • Sade hayat bir yaşam biçimidir. O yaşam amacı için gerekli ve etkili bir araçtır. Ona, bir ideali bulunan ve niçin yaşadığını bilen insanlar ihtiyaç duyar.
 • Kalemi eline aldığında, 45 yıllık hayatı hakkında yazılmaya değer bir şey bulamadığını fark etti. Bir şok etkisiyle bu ödev, Boyle'u bu hayattan beklentilerini belirlemeye ve acil bir eylem planı yapmaya sevk etti.Boyle'un kendi ölüm ilanı, mezartaşı yazısı ve mezarı başında yapılacak konuşma.Birçoğumuz, hayatımızın belli bir anında hayat amacımızı sorgulamak zorunda kalırız; bazılarımız için de bu an bir dönüm noktası teşkil eder. Sade hayat gönüllülerinden Trudy Boyle, böyle bir dönüm noktasını, katıldığı bir seminerde, kendisinden üç tane metin yazması istendiğinde yaşamıştı. İstenen metinler şunlardı:
 • İnsan bu dünyadan giderken arkasında bir oyuncak koleksiyonundan daha değerli şeyler bırakmaya layık olan bir varlıktır.
 • Fazlalıklar ne ölçüde boşaltılmışsa, hayat da o ölçüde dolmuştur.
 • Soran olduğunda da hayatımızı kazandığımızdan söz ederiz. Oysa yapılan şey, hayatı kazanmak değil, bizim kazanmamıza gerek olmadan bize verilen hayatı kaybetmektir.Hayatımızı verip oyuncak alırız.
 • , sürüp giden anlamlı bir maceranın yeni ve merak uyandıran bir bölümü demektir.üzerine güneş doğan her yeni günHayatı manevi zenginlikleriyle yaşamasını öğrenen insan için,
 • Mesela bir koltuk takımı için hayatınızın iki ayını, bir araba için iki senesini verir misiniz?Satın aldığımız her şeyi hayatımızla ödediğimiz gerçeği hiçbir zaman değişmez.
 • Sade hayat için gerekli olan ilk iki temel şart:
 • 1. Bir hayat amacına sahip olmak
 • 2. Yapılan her türlü harcamanın hayatımızdan yapılan bir harcama olduğunu dikkate alarak bu harcamaları hayat amacımız doğrultusunda düzenlemek.
 • Onların yeterlilik duygusu başkalarının sahip olduğu veya olmadığı şeylere bağlı değildir.Sade yaşamayı benimseyenlerin hayatlarında şu özellik dikkati çekiyor:
 • İstiğna, kendi kendisini gani kılmak, zengin hale getirmek, zengin gibi davranmak, başkalarına ihtiyaç duymamak. Zenginlik anlamındaki gına sözcüğünden türemiş, zengin anlamına gelen ganiyi biliriz.
 • Zaman zaman gönülden böyle sesler alıyorum: Aç mısın? Önce senden açını doyur; o zaman lokman sana belki daha tatlı gelecektir. Susuzsun. Tasını önce dudakları seninkilerden fazla kurumuşa uzat; o zaman bağrını belki zülal serinletecektir. Yorgun musun? Mutlak senden yorgun bir baş vardır; yastığını evvela uzat ona, dizinde ihtimal sen de daha ferahla dinlenirsin. Üşüyorsun. Örtünü teninden fazla ürpermiş bir tene sarabilirsen, onun sıcaklığı omzunu ısıtmasa da, ruhunu üşütmez. Ruşen Eşref Ünaydın
 • Hayatın en büyük nimetleri ücretsiz ve sessiz olarak bize sunulmaktadır.
 • Jeremy TaylorHikmetin en üst mertebesi, ölürken yapmayı arzulayacağımız şeyleri, yaşarken yapmaktır.
Sade Hayat / Ümit Şimşek

Ynt: Sade hayat notlari

08/11/2012 01:51:00

Guzel hem de cok..

Ynt: Sade hayat notlari

08/11/2012 02:01:00

Merhabalar,

Farkında olmadan eşyaya bağımlı hale geliyoruz ve her bağımlılık gibi ciddi bir çaba gerektiriyor işin içinden çıkmak. 

Özellikle çocuk konusunda gereksiz alabiliyordum.Bu konuda yazılmış Daha Sade Bir Hayat - Kim Payne ile yol kat ettim diyebilirim.  Bu kitabı özellikle tavsiye ederim.

 

Ynt: Sade hayat notlari

08/11/2012 20:23:00

işte benim felsefem... ama kendimi don kişot gibi hissediyorum. tüketim çılgınlığı öyle sarmışki herkesi.başta kendi kocama  anlatamadım derdimi. cegeda aynı benim eşimde para harcamaya bayılır. ama en kötüsüde  birşeyler aldırıp  hiiiiç giymediği , kullanmadığı eşyalarının olması . sanki benim bunum var diye içini rahatlatmak maksadı. o 250 m2  7 odalı falan ev ister ben 2 yada 3 +1 . eşyaya hizmetçilik yapmakta, o eşyaları almak için fedakarlık yapmak ta istemiyorum hayat çok kısa .

Ynt: Sade hayat notlari

09/27/2012 13:20:00

Yasadıgımız yer, bu yere baglı olarak yapmıs oldugumuz secımler ve bunun getırdıgı sadelesme de soz konusu olabılıyor.


Yılın 4-5 ayı Buyukada'da yasıyorum ben. Evımızı kızımın dogmasından tam 20 gun once almıstık. Biliyorsunuz adada yasamak kolay degıl. Ulasım kısıtlı, yazların harıcınde hep 2-3 saat aralıklarla vapurlara baglısınız. Yeme-icme fasiliteleri dısında her tur magazadan (beyaz esya, kırtasıye, tuhafıye vb.) bır tane vardır her adada. Bır butık, giyim magazası yoktur ornegın. Adaya tasınmak buyuk ezıyettır, sadece ılk ve son vapurlarla esyasınızı tasımanıza izin vardır. Toplu bir tasınma icin motor kıralamak gerekır. Ada icinde de ulasım fayton yahut hamallarla saglanır.

Kızımın dogdugu yıl evımızde olan esyalar: 1 sallanan koltuk, 1 ikili, 2 de tekli bank seklınde bır oturma grubuydu. Yanı kanepemız yoktu. Hep aynı sallanan koltukta emzırdım. Sıcak su baglatamadık, esnajor ıle suyu ısıtırdık, dusakabınımız yoktu, perdenın arkasında banyo alırdık, camasır makınamız yoktu, Istanbul'a ıner camasır yıkardık. Evımızden neyı eskımıs gormussek yazlıga atmıstık bu sekılde, ve gul gıbı yasayıp gıttık o yıl. Bol bol temız hava aldık. Minimal esyalı evımızle birlikte biz de nefes aldık. Alanımızın hep acık olması icimizi de ferahlattı. 

Hala aynı evdeyız, sadece temel ıhtıyaclarımızı karsılamak uzere bır takım alımlar yaptık, o da ya kampanyalardan, ya da guvenılır markaların outletlerınden. O evde yasamanın, o sadelıgın verdıgı hıssı hıcbırseye degısmem. Ne ısımden evıme gıtmek ıcın surundugum vasıtalar, ne verdıgım essek yuku yol parası, ne de mevsım dondugunde kalorıfersız 15 dereclık havaya adada yakalanma hıssı. Hayat ne kadar sadeyse o derece tatmınkar..Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Sade bir yaşam

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...