Genel bilgiler

<123>
02/14/2011 16:49:00

grubu aktif ve bu sorunu bizden sonra da yasayanlar icin bilgi edinebilecekleri bir hale getirelim diyorum. katkida bulunursaniz sevinirim. asagiya bazi baliklar yazacagim. Bunlarla ilgilie deneyimleriniz paylasirsaniz sevinirim (bu basliklara ilave etmek istedikleriniz var ise yazarsaniz bu postumu guncelleyebilirim)


 • Sikayetlerinizi nelerdi?
 • kac aylikken basladi?
 • Teshis Nasil konuldu?
 • Nasil bir tedavi izlendi?
 • Bebeginiz anne sutu/ mama hangisi ile besleniyordu?
 • baska urunlere de alerji cikti mi?
 • Alerji testlerini hangi ayda yaptirdiniz?
 • sikayetiniz gecti mi?
 • Sut urunlerini ilk nasil tuketmeye basladiniz?

Ynt: Genel bilgiler

02/14/2011 17:06:00

 • Sikayetlerinizi nelerdi?: 20 gunlukken baslayan ve bitmek tukenmek bilmeyen bir gaz sorunumuz vardi. 5. ay civarinda krizler halinde gelmeye basladi.

 • Kac aylikken basladi? 20 gunlukken gaz sorunu basladi fakat standart gaz sancilari diye 6 aylik olana kadar durumdan suphelenmedik

 • Teshis Nasil konuldu? 6 aylik oldugunda gaz sancilari kesilmeyip , daha da siddetli krizler halinde gelmeye baslayinca doktorumuz benim sut urunleri tuketmememis ve (takviye olarak mama verdigimiz icin de ) neocate  mama vermemizi istedi. birkac gun icinde gaz sancilari tamamen kesilince teshis konmus oldu.

 • Nasil bir tedavi izlendi? emzirdigim sure icinde ben sut urunleri tuketmedim, ek gidada hic sut urunu vermedik, sut urunleri yerine Neocate mama kullandi. 12 aylik oldugunda gittigimiz pediatrik gastroenteralog 10 gun prebiyotik toz kullanmamizi istedi fakat fayda etmedi. 16 aylik civarinda yine gastroenteralog sorunun aslen alerji degil de bagirsak hareketlerinin duzensizligi oldugunu dusundu. bu sebeple bagirsak sinirlerini duzenlemesi icin Motilium (aslen reflu ilaci ama dusuk dozda bu amac icin de kullaniliyormus) ve yine bir prebiyotik damla verdi. bunlarla da sonuca ulasamadik. 

 • Bebeginiz anne sutu/ mama hangisi ile besleniyordu? 10 aya kadar hem anne sutu/ hem mama ile.
 • Baska urunlere de alerji cikti mi? hayir. Aslen sut urunleri alerjisi de testlerde cikmadi. deneme yanilma yontemi ile en cok sut urunlerine hassasiyeti oldugunu gorduk. Testin negatif cikmasi sonucunda konulan tani "sut urunleri hassasiyeti" oldu.

 • Alerji testlerini hangi ayda yaptirdiniz? 7. ve 15. ayda

 • Sikayetiniz gecti mi? 19. ayda kendliginden gecti. su anda tum sut urunlerini sorunsuz tuketiyor.

 • Sut urunlerini ilk nasil tuketmeye basladiniz? ilk etapta yogurt ile basladik daha sonra yavas yavas peynir ve sute basladik. Ilk tepkisi reddetmek oldu ama yogurdun icine bal/ recel..vs. koyarak, peyniri tuzunu cikartip yumurtasina karsitirarak (ki hala beyaz oeynir yemiyor, kasar yiyor), sutu de yudum yudum icirerek alistirdik.

Ynt: Genel bilgiler

02/15/2011 14:51:00

Gaz tam olarak 19.ayda mı bitti ?

Ynt: Genel bilgiler

02/15/2011 14:53:00

1- yaklaşık 3 aylıkken kakada küçük  kan damlaları gelmeye başladı ve günde 7-8 kere kaka yapıyordu.Ama hiçbirzaman gaz sorunu olmadı

2- 3 üncü ayında kanı görmemizle başladı.

3-gaita tahlilinde mukus ve lökosit çıktı. inek sütü alerjisi olabileceği varsayımı üzerinde durup ben süt ürünleri tüketimini kestim. belirtiler tamamen yok olmadı ama büyük ölçüde azalma oldu.

4- tedavi olarak sadece ben süt ürünlerini tüketmedim ve mert 5,5 ay sadece anne sütü ile beslendi sonrasında neocate mama denedik ama maalesef başarılı olamadık.

5-ilk 5,5 ay sadece anne sütü, toplamda 15 ay annesütü ve meyve sebze. hiçbir zaman hazır mama olmadı. ilk başlarda içinde süt ürünü olmayan 2 çeşit mama hariç (organik yulaflı ve pirinç
) onuda annesütü ile hazırladık

6-antep fıstığınada  reaksiyon gösterdi fakat emin değiliz 1 kere denedik bir daha da cesaret edemedim.ben hep deneme yanılma yoluyla araştırmayı denedim alerji testlerine pek güvenim olmadığı için daha doğrusu kesin sonuç alınamadığını bildiğim için. nitekim 19. ayda kan testini yaptırdım ama sonuç negatif. hiçbir alerjisi yokmuş gibi görünüyor.

7- 19.ayda kan testi.

8- hayır geçmedi. 19.aydaki testten sonra tekrar bir deneme yaptım peynir yoğurt yediremediğim için sütle denedik -ki alerji dr una danışarak- en büyük hatayı yapmışız. 6 tatlı kaşığı süte geldiğimde (15 günde ancak gelebilmiştim) bu seferki reaksiyonu göz şişmesi ve yanakların hare hare kızarması devamındada kusma şeklinde oldu.

9- süt ürünlerine başlayacağım günü iple çekiyorum. ama ne ile başlamam gerektiğini bilemiyorum.. 

Ynt: Genel bilgiler

02/15/2011 17:03:00

Ayy ne kadar güzel hiç bir şey anlatmadan direk soruya geçmişim uykusuz gazdan kıvranılan bir gecenin sonundaki soru bu olur :)

Doğduğunda bu çocuğun gazı var dedim kimse inanmadı :) 3, 4. aya kadar gaz sancılarımız şiddetli bir şekilde devam etti. Mama takviyeli anne sütü veriyordum,  3. ya da 4. ay civarı mama değişikliği yaptım sindirimi bozuldu  gaita testinde mukus ve lökosit çıktı. Doğduğundan beri yanakları atopik bir yapıda doktorumuz süt alerjisi olabileceğini söyledi ama çok üzerinde durmadım açıkçası. Zaman ilerleyip gaz sancıları geçmeyince Ece'nin durumunu okudum burada ve bizimde süt alerjimiz olabileceğine karar verdim. Doktorumuzla konuşup Neocate mamaya geçtim. Gaz hafifledi ama en önemli belirti yanakları düzeldi.

Bende diyetimden süt ürünlerini çıkardım, bazen yoğurt, peynir denemesi yaptım hemen yanakları kızarmaya başlıyordu (gaz tam gaz devam :)).

Yaklaşık 10.aya kadar bu şekilde devam ettik gaz sorunuz çözümsüz kalmaya devam edince gastroentoloji uzmanına götürdüm alerjik yapıda olabileceğimiz (balkabağı yediği zamanda yanakları kızardı) söylendi bazı denemeler yaptık ama gaz tam gaz...

12.ayda başka bir uzmana daha götürdüm çünkü verdiğim tüm besinleri kessem de gaz şikayetimiz devam etti. Doktorumuz yoğurda başlattı tolere etti, sonra peynire ve süt bazlı mamaya geçtim. Yanaklarımız kızarmadı ama süt bazlı mama ile gaz çok arttı ve laktozsuz süt bazlı mama kullanmaya başladım.

8.ayda ve 10.ayda alerji testleri yapıldı ama anlamlı hiçbir sonuç çıkmadı.

12.ayda yapılan gaita testinde sindirilmemiş besin bulundu. Bağırsak yapısının bu şekilde olduğu yani gazlı olduğu söylendi :)

Probiyotik damla ve alternatifleri hiç bir işe yaramadı.

Sonuç: Süt ürünlerini 12. aydan itibaren ufak ufak veriyorum yanakları kızarmıyor ama gaz TAMGAZ  :)

Ynt: Genel bilgiler

02/15/2011 20:56:00

Aslimert keci sutu denediniz mi? Sanirim bunu da sorulara eklemeliyim. Deynerya gaz tamamen bitti. Imkansiz gibi geliyor degil mi? Bana da oyle gelmisti ama hic sorunumuz kalmadi cok sukur. Simdi cepte yaziyorum daha detayli yazacagim. Hatta bazi tavsiyelerim olacak

Ynt: Genel bilgiler

02/16/2011 07:04:00

Hayır nesejoy keçi sütü denemedim. testten sonra dr hiçbir problem yok sütle de başlayabilirsiniz dediği için inek sütü denedim maalesef. şimdi ise tekrar  denemeyi hiç istemiyorum beni biraz korkutuyor açıkçası ama tabii tekrar bir yerden başlamam lazım. mesela merte kek börek vs. verebiliyorum ben , onları yerken hiçbir problem olmuyor. öfff çok karışık bir iş bu can sıkıcı.  

Ynt: Genel bilgiler

02/16/2011 18:45:00

Tavsiyelerini bekliyorum umudumu yitirdim ben açıkçası ne yaparsam yapayım gazdan kıvranıyoruz :(

Ynt: Genel bilgiler

02/16/2011 19:17:00

ASLIMERT,  ben bir noktada doyuma ulaştığını düşünüyorum süt ürünlerinin mesela böreğin içindekini tolere edebiliyor ama süt içmeye gelince 3.kaşıkta alerji kendini gösterebiliyor. Keçi sütünede alerji riski yüksek ama yinede daha iyi tolere edildiği söyleniyor. Birde bana önce hep yoğurt verdirdiler bilemiyorum belki vardır bir sebebi. Ama bizim sanki alerji pek değilde süt ürünleri hassasiyeti gibi bir durumdu. En kısa zamanda geçmesi dileğiyle.

Ynt: Genel bilgiler

02/18/2011 22:43:00

hepinize oncelikle umutsuzluga kapilmamanizi oneriyorum. cok iyi biliyorum ki insana hic gecmeyecekmis gibi geliyor ama bagirsaklar hazir oldugunda bir anda geciveriyor sorunlar. Ben ilk zamanlar her yogurt, peynir, sut yedirdigimde o geceyi korku icinde gecirdim. ama miktari arttirdikca ve gazla karsilasmadikca dunyalar benim oldu.


Deynerya, sinirlerinin ne kadar yipranmis olabilecegini tahmin edebiliyorum. bir ara ben bu cocuga hicbirzaman dogru duzgun birsey yediremeyecegim diye dusunuyordum. cocuk doktoru teyzeme "iyi ama onu yeme bunu yeme, bu cocuk ne yiyecek. sadece patates, havuc, kabakla mi beslenecek?" diye isyan ettigim bir gun "gerekirse eve, acele etme" demisti. 

Simdi en buyuk hatayi erken denemelerle hem onu hem de kendimi yipratarak yaptigimi goruyorum. sut bazli mama sorun cikariyorsa hemen Neocate'e geri don derim. Gaz hala devam ediyorsa peyniri kes, gaz yapabilecek her turlu seyi kes derim. Birak ne sen ne de o yipranmasin. birakin bakliyati, gaz yapici sebzeleri ben ece'ye domates, karpuz vermedigim donemleri biliyorum. 

Bu donemde doktorlarin size onerebilecegi sey deneme yanilma yontemi olabiliyor ancak. Ama eger cocugunuzun cok zorlandigini hissediyorsaniz bir sure ara verin.

Deynerya, gece beslenmeniz var mi? gece beslenmesi de gazi cok arttirici bir unsurmus.

Ynt: Genel bilgiler

02/21/2011 14:46:00

Yok gece beslenmesini kestim, daha doğrusu sabah 5-6 civarı susturamazsam biberon veriyorum ama o saate kadar biz zaten kıvranıp duruyoruz.

Neocate yada süt ürünlü mama fark etmiyor o dönemde de gazı var şimdide, bağırsakları üretiyor sürekli tam olarak şu besin diyemiyorum. Tek fark ettiğim biberon içip yatarsa daha çok gazlı :)


Onu verme, bunu verme şiştim :) Zaten öylede böylede gazı var ben hakikaten kabullendim (arada çıldırmayı saymıyorum). Umudum 19.ay hadi bakalım ya sabır diyerek devam ediyorum. :))

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Inek Sutu Alerjisi Olan Bebekler ve Sorunlari

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...