Genel bilgiler

<123>

Ynt: Genel bilgiler

12/15/2011 09:32:00

Merhaba,
Uzun zamandır yazılmamış ama araştıranlara faydası olması açısından ben de yazayım.

Soruları sırayla cevaplamaya çalıştım:

Bizim şikayetimiz günde 7-8 kere yeşil, mukuslu, kötü kokulu kaka, gaz sancısı ve sonra reflü  belirtileri, en sonda kilo alımında yavaşlamaydı. İlk  ayda 1,2 kg alan oğlum 3.ayda 550 gr sonraki ayda 360 gr almıştı. 4.aya girdiğinde sık sık kusmaya, gece uykularından ağlayarak uyanmaya başlamıştı.  

25 günlükken kakasının renginin yeşile döndüğünü farketmiştim. Doktorumuz mukus olup olmadığını takip etmemi istedi. Mukusu farkedince gaita tahlili yapıldı, bir şey çıkmadı. Süt alerjisinden şüphelendi ama çok şikayetimiz olmadığı için bekledik. Kilo alımı yavaşlayınca doktorumuzun önerisiyle  3,5 aylıkken ben süt ürünleri diyetine başladım. 4. ayda süt, total alerji ve yumurta akına bakıldı kanda. Total alerji biraz yüksek çıktı, diğerleri negatifti. 4,5 aylıkken Fügen Çullu'ya gittik, daha sıkı bir diyet yapmaya başladım. Reflü olduğunu teşhis etti. Akşamları Gaviscon kullanmaya başladık.
Oğlum 4 aylık olana kadra sadece anne sütüyle beslenmişti. Sonra kilo alımı az olduğu için günde 2 öğün neocate kullanmaya başladık.  Rapor çıkarttık.

Ben süt ürünleri dışında dana eti, yumurta akı, tahin, domates, kuruyemiş, kabuklu deniz ürünleri, narenciye ve çilek ahududu vs. yemiyordum. Balık yediğimde balık da dokunduğu için oğluma onu da listeden çıkarttım. Diğerlerinin dokunup dokunmadığını bilmiyorum. Şimdi 6,5 aylık olduk, 4 gündür keçi peyniri yiyorum, henüz bir sorun yaşamadık. Balığı 8-9 ay olana kadar yememi istemedi Fügen Hanım.

Katı diyet yapmaya başladıktan sonra günlük kaka sayısı 7-8'den 3-4'e indi, mukus yavaş yavaş azaldı, 1 ay içinde de hiç kalmadı. Neocate mama kullandığımız için kakasının renginin yeşil olacağını söylemişti Fügen Hanım. Sonra ek gıdalara da başladık zaten, günde 1-2 kere normak kaka yapmaya başladı. Kusması azaldı, şimdi hiç kalmadı. 5. ayı bitirdiğinde o ay 560 gr almıştı.  6.ayı bitirdiğinde 720 gr almıştı, kilo alımı da arttı. Yani genel olarak şilayetlerimiz geçti.
Henüz bir şey denemedik, benim 4 gündür denediğim keçi peyniri dışında.

Ynt: Genel bilgiler

02/17/2012 07:53:00

kalsiyum destegi sorusunu yeni gordum. size faydasi olmasa bile arastiran baskalari icin yazayim. ben de ayni soruya takilmistim fakat doktorumuz anne sutunden ve neocate mamadan yeterince aldigini soylemisti. yalniz ben kendim icin fizik tedavi doktoru ablamin tavsiyesi ile kullanmistim bir kur (yaklasik 1 ay kadar). vucutta kalsiyum aciginin cikmasi icin uzun sure bu gidalari almamak gerkirmis. sut urunleri diyetinin basinda ihtiyac yoktu fakat bu sure uzayinca 3 ayin sounda kullandim. 4 aylik diyetten sonra da kizim emmedi zaten.

Ynt: Genel bilgiler

02/17/2012 09:46:00

aslında kalsiyum sorusu halen geçerli benim için. mert 15 gün sonra 3 yaşı bitiriyor ve ben yaklaşık 6-7 aydır süt ürünü denemesi yapmadım. 15 -16 ay emzirdim asla neo cate kullanamadım ama dışardan herhangi bir kalsiyum desteğindede bulunmadım O'nun için.mertin doktoru önermedi desteği birkaç eczacı arkadaş  faydadan çok  zararı olur dedi. sonuç olarak burada bu desteği kullanan birçok anne var ve ben ne yapacağımı şaşırdım.

Ynt: Genel bilgiler

09/27/2012 16:27:00

merhabalar, benim oğlumda süt alerjisi var  , bir de ıslak mendil   prima vs  kullandığımda  kabarıyor.Islak mendil olarak sadece unilady nin yenidoğan  pamuk ve su bileşenini kullanıyorum.


   Şikayetlerimiz ,3. ayda başladı, ,önce yanaklarında sivilce gibi  kızarıklarla  başladı..4.  ayda iyice arttı  tüm vücudu  kabardı ,bir ara   sadece burnu beyaz her  tarafı kırmızı  sivilce  gibi  yaralarla  kaplıydı  yüzünde değdiği yer  kanıyordu..

Doktorumuza gittik  şikayetler  ilk başladığında  babenin  ürünlerini tavsiye  etti,  kanda  süt alerji  testi yapıldı  negatif  çıktı .ATOPİK DERMATİT   dendi.şikayetleri  artınca  tekrar götürdüğümüzde  kortizonlu  krem  kullanmak  zorunda  kaldık 5 gün ..alerji  polikliniğine gidin mutlaka dedi.Marmara  Hastanesi  alerji  polikliniğine  gittik  orada  da  koldan  test yapıldı  yumurta,  süt,  vs  bakıldı  yine  negatif  çıktı... 1 Ay süt ürünleri  bana ve  bebeğe yasaklandı  eliminasyon  yöntemi ile   ,sıkı bir dietle  vücudundaki  kızarıklıklar  geçti..neocate  mama kullandık...

 şu anda 10 aylık  neocate  mama  kullanıyoruz,  emzirdiğim  için ,  ben de diete  devam ediyorum....
1 ay  önce  kontrole  gittik 2  yaşına  kadar  geçmez  mamaya  ve diete  devam  dediler 1  yaşına  kadar pekmez,  çiğ  domates   yasak  ...Ben de  çerez , çilek   dahil  olmak üzere az  tüketiyorum.  2 gün  önce  bamya  yedirmiştim  , ona da alerjisi  var sanırım  kolu  ve  yanağı  kabardı..
Herkese  geçmiş  olsun, en  kısa  sürede tüm  bebişlerin   alerjilerinin  sonlanması  dileğiyle....

Ynt: Genel bilgiler

11/07/2012 10:31:00

şikayetler nelerdi: kusma (günde 10 kez kustuğu olurdu)sürekli bi huzursuzluk, mız mız  hal(pış pıslardım, dolaştırırdım bana mısın demezdi),meme emerken kafasının içine kadar kızarıp bozarırdı gaz sancısı çeker gibi...
 2. ayda yeşil renkli ve kötü kokulu kaka yapmaya başladı.

ne zaman başladı: uzun bi yenidoğan sarılığı geçirdi o ara bu belirtiler de başlamıştı ama bi şeylerin ters gittiğini anca birinci ayın sonuna doğru düşünmeye başlamıştım.

teşhisin konulması: bu düşüncemi 1. ay kontrolünde dile getirdiğimde, doktoru çok üstünde durmamamı, bazı bebeklerin yenidoğan reflüsü nedeni ile kusabileceğini söyledi. 2. ay kontrolünde aynı şikayetler artarak devam edince gaz giderici şuruplar verildi.,reflü tetkikleri için ''şimdi  yormayalım, 3 aylık olunca bakarız'' dendi. verilen şuruplar hiç bir işe yaramadı.kolik bu bebek galiba derken  3.ay kontrolünde artan şikayetlere ek olarak kilo alımı düşünce (sadece 250 gr. almıştı ve anne sütüyle besleniyordu) doktorumuz ''gıda alerjisi olabilir, en sık süt alerjisi görülür, yediklerinizde eleyerek gidelim'' dedi ve ben süt ürünlerini kestim. bingoo!!! 
O mız mız oğlum 2. gün gülmeye başladı, bakışları bile değişmişti inanın.

  ''OHHH, SORUNUN KAYNAĞI BULUNDU

Ynt: Genel bilgiler

11/07/2012 11:25:00

diye sevinirken meğer yolun daha başındaymışız:///

tam teşhis konulana kadar 2 ay daha ''kefirdi, keçi sütüydü, keçi peyniri idi(bunlar benim diyetimde deneniyordu ve sütümden geçip dokunuyordu).iş senin sütün yaramıyora getirilip(sonrasında 33.ya kadar emdi)HA APTAMİL '' gibi denemelerle biraz daha yorduk el kadar bebeyi ve kanlı kaka ile  tanıştık:(((
 
Bu iş böyle olmayacak deyip, çocuk alerji uzmanına götürmemle beraber , diyetimiz tahlil sonuçlarını beklemeden kısıtlandı ve oğlum rahatladı biraz.kan tahlilerinde sütün yanısıra  yumurta,domates, çilek, soyaya da(pek çok hazır gıdanın içeriğinde var) alerjisi çıktı, ıg değerleri de çok yüksekti.  Geri kalanıda eleme yöntemi ile bulacaktık artık. NEOCATE mamamız pregomin ile değiştirildi.

TEŞHİS: Çoklu gıda alerjisi, atopik dermatit

Bu arada ek gıdaya başlama zamanı da gelmişti.  Bir ara pirinç, bulgur, patates, kabak, havuç,elma, zeytin dışında hiç bir gıda yoktu beslenmemizde. Çok temkinli bir şekilde yavaş yavaş 3 günlük süreçlerde, 3 kaşıklık artışlarla beslenmemize diğer gıdaları soktuk.
Böylelikle deniz ürünlerinin, narenciyenin, mantarın, cevizin, fındık fıstığın vs. vs. hatta ve hatta kayısının dokunduğunu fark edebildiik.

Zaman içinde kusmalar tamamen kesildi, kaka normale döndü, egzaması hafifledi.
Kilo alımı hep düşük maalesef. 1. Yaşgünü: 8.150 gr- 2. yaşgünü: 10:850 gr.

3 ayda bir testleri yenileniyor. 14 aylıkken yapılan test sonuçlarında yumurta negatifi gördüğümdeki duygumu tarif edemem.9 aylık katı diyetten sonra ilk kez diyetimiz açılmıştı.yumurtayı tolere edebiliyordu artık.

 17 aylıkken kan testlerinde inek sütü negatif çıkınca bi de deri testi yapıldı.test sonucu pozitif çıkınca diyete devam dendi.

Son bir yılda epey bi yol kat etti. Süt, balık ürünleri, tropik meyveler ve kabuklu yemişleri saymazsak tabi. Haa bi de gül gibi alerjik astımı oldu. Bak onu yazmayı unutmuşum. klimalı ortamlarda kızarır, tekstil ürünleri satan yerlere sokamam kıpkırmızı kesilir, çok sıcakta aynı şekilde. Astımı bekliyorduk zaten, bu kadar erken olmasa iyi olurdu tabi.


Arada yeni gıda denemeleri oluyor yoğurt gibi,yeşil kakayı görünce kesiyorum hemen. Fazlasına cesaretim yok bu ara.
 
Doktorumuz  3 yaşında %80 ihtimalle geçeceğini söylüyor gıdalara olan alerjisinin.
 Ancak bir ömür boyu alerjik bünyeli olacağını da ilave ediyor.

Bize düşen de bununla yaşamayı öğrenmek ve yapabildiğimizce bilinçlenmek :)


Ynt: Genel bilgiler

11/07/2012 11:34:00

Pregomini 6 aydır ağzına sokmuyor, anne sütüne devam, kalsiyum dasteği 1 kür ben kullandım fazla da kullanmak istemiyorum böbrekler açısından.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Inek Sutu Alerjisi Olan Bebekler ve Sorunlari

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...