Arkadaşım Otizmli olabilirmi ?

02/04/2011 12:34:00

Merhaba, bir kız arkadaşım vardı. Kendisi her zaman her trlü sert ve yüksek anlık seslere oldukça öfkeli bir tepki verirdi. Benim onunla olan iletişimimi anlamayıp beni oldukça azarlardı. Her zaman tüm dnyanın ona karşı olduğunu düşünüp bundan hayıflanır ve kendisi hariç tüm insanların çirkin olduğunu düşünürdü (psikolojik olarak). Ayrıca çok fazla korku duyan, durmadan cesaret telkini isteyen bir kişi idi. Ayrıca yemek yediği zaman inanılmaz derecede değişip tam bir pozitif karaktere dönerken. karnı açken. kfürler savurup, yırtıcı davranıp oldukça kırıcı bir karaktere bürünen. Kafasında ki durumu tam olarak birebir yapamayınca memnun olmayıp, cesaret kıran ve bulunduğu durumdan başkasını sorumlu tutan. durmadan geçmişinden hayıflanıp. bunun sorumlusunuda insanlarda gören aşırı öfkeli bir karakteri vardı.

Kendisini oldukça sevdiğimden ötürü, yalnız olmak istediği için kendimi tutup uzak duruyordum ve her başarmıyacağım yapamıycam gibi cümleleri kırıcı kurduğu zaman bile, olumlu telkinlerde bulunup, onu sakinleştirip pozitif hayaller kurmasını sağlyıp iyi hissettirmeye çalışıyordum. Fakat benim normal olmadığımı ve hatalı kısacası bozuk bir karakterim olduğundan hayıflanıyor, bende bunun üzerine ona yaklaşımım haricinde kendimi değiştirmeye yönelik yeni hobiler yeni denemelerde bulunuyordum. Fakat memnun edemiyor ve çok fazla tabiri caiz ise aşk acısı çekiyordum.

Kendisine ne olursa olsun sert davranmamakta kararlı olup fazla korumacı davrandığımı farketmekteydim, beni kendisini görmemiş olsada bir erkek büyüğü gibi görüp, azarlıyor ve aşırı derece yalan söyleyip, fiziksel ve psikolojik ilgi göstermiyordu. Bende Otizmli adlı TV tanıtım reklamını izledikden sonra acaba Otizmli olabilirmi diye kendi kendime sordum, ona bunu hissettirmeden birlikte psikolojik yardım almayı teklif ettim. ben ve o ikimiz eşli terapi almayı düşündüğümü söylediğimde, gene yırtıcı ve çok kırıcı kelimeler ile karşılaştım. Bir daha konuyu açmayıp, ona iyi geleceğii düşünerekden kendi gittiğim yoga kursuna gtürdüm, başlada saçmalık olarak gelirken daha sonrasında keyif almaya başladı, fakat bu seferde birlikte gitmemizde rahatsız olduğunu çünkü onun vücuduna baktığımı söyledi. Bana çocukca gelmekteydi bu tepkiçünkü yaşı reşit yaşının bir hayli üstüydü. Fakat ben kendimi geri çekerek kursu bıraktım. Farkındayım fazla kendimden verdiğimi en sonunda birgün aşırı bir küfür ve anlamsız kızması sonrasında ben sakinliğimi koruyup biraz yalnız yürümek istedim birşey yokmuş hatta daha önce hiç böyle bir konuşma geçmemiş gibi davranıp beni ona kötü davranmak ile suçlayınca, gerçekten ya benden kurtulmak istiyor ya da gerçekten tedviye ihtiyacı var diye düşündüm. Açıkcası şizofreni belirtilerimi diye düşünürken sadece eski yaşadığı ilişinin öcünü benden 9 ay sonrasında çıkarttığını farkettiğimde. Kendi yolumu çizmek istedim ve gene aşırı küfür yiyerek kovuldum onun hayatından. Birşey yokmuş gibi hemen ertesi sabahında telefonla arayıp konuşunca tamamen ilişkimi kopardım. Fakat suçluluk değil, Ona karşı sevgi hissleri besliyorum hala, birşey yaşamak veya geri dönmesini ya da geri dönmeyi düşünmüyorum, sadece merakımdan sormaktayım sizce Otizmli tanımı olma ihtimali varmıdır ? Ben fazlası ile alttan alarak fazlası ile yanlış davrandım. Hak arasında söylemi ile şımarttım.fakat yıkmak yerine yaratmanın güzel olduğunu kendi deneyimlerimden çıkarttığım için böyle bir tavır sergilemiş oldum. Pişmanlık duymuyorum sadece yazıklar olsun hiç birini görmemiş gibi düşünüp içimi sıkmakta tüm yaşanılanlar..

Varsa yorumları okuyup tartışmak isterim....

Ynt: Arkadaşım Otizmli olabilirmi ?

02/04/2011 13:17:00

Aslında ailesi ona oldukça yakın ve ailesi ile yaaşıyor ve annesi ile letişimi var fakat hep annesinden şikayet duymaktayım, her klasik genç kızın yaşadığı sıradan şikayetler gibiydi.
Ama sanırım bir önemi yok artık, sadece acaba yanlış anladıpım bir durum varda benmi anlamamaktayım diye görüşmediğimiz konuşmadığımız halde sorgulamaktayım kendi kendime.
Fakat yardım almak istemedi, bunun saçma burjuva bir istek olduğu gibi ergenlik mantığında tepkiler alınca ben vazgeçtim. Umarım yi olur demekteyim, benden uzakta ve habersiz olması dileği ile, hayatı düzenli süregitsin.
Teşekkür ederim size.
Yorumunuz inanın çok değerli benim adıma.
İyi günler dilerim.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...