4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

01/21/2012 03:59:00

Grup pek uzun zamandır hareketsizmiş :) Biraz hareketlendirelim :)

Mira'nın legolar ile tanışması Dublo serisinin basit blokları olmuştu. Sonra büyük bir çiftlik seti ekledik buna... İlk hayvanları konuşturup rol oyunları oynamaya başlamıştı, artık kendi kendine, kendine göre müthiş yapılar yapıyor.
Şimdi yeni bir set daha alalım diyoruz. Yine Dublo'lardan mı gitmeli, yoksa 5-7 yaş aralığındaki setlere mi geçmeli? karasız kaldım.
Bir de Friends diye yeni bir seri çıkartmışlar. http://shop.lego.com/en-US/Friends-ByTheme
Tam bizimkinin bayılacağı cinsten ama biraz fazla kız işi olmasına takıldım gibi :S
Bu aralar aldığınız önerdiğiniz setler neler?

Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

01/21/2012 05:58:00

biz de denize duplonun setiyle başladık.. artık duplo onu kesmemeye başlayınca 5-12 yaş arası küçük bir deneme seti aldık..

 ama şimdilik bi süreliğine ortadan kaldırdım.. çünkü o kadar minikki parçaları.. ben bile zor takıp çıkarıyorum.. bi süre daha duplodan devam edeceğiz bu gidişle.. ama çok da eğlendik polis hırsız hikayesiyle.. 

Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

01/21/2012 07:47:00

Aslında küçük legolar 4+ olarak başlıyor, set olunca kurma zorluğundan dolayı kimisi 5+ gibi işaretlenebiliyor, bence Duplo almayın artık.


Küçüklerin karışık brick box ya da hafif temalı modelleri var, başlangıç için düşünülebilir. Örneğin bu set, renkleri de sanırım uygun :)
4+ ama çok parça yok, daha büyüğü de var daha fazla parça isterseniz.

Ev vb. temalı, daha karışık şeyler Creator serisinde var, bunları tek başına hemen yapamayabilir yaş aralığı yüksek. Ama çok parça çıkar, ileride yapar ve beraber bir kez yaptıktan sonra ufku açılıp daha detaylı şeylere de geçebilir. İlk set olarak değil de sonradan alınabilir bence:

Set olarak en çok çeşit City serisinde var, belki çok erkek işi gelebilir. 2012 serisinde karavan var, güzel oyun kurulabilir:

Marina:

City'de bu sene ev yok sanırım ama 2010'da güzel bir tane vardı:
Bundan bulabilir misiniz bilemiyorum, bizde Lego dışarıdaki kadar çok satılmadığı için dışarıda milletin fellik fellik aradığı bir seti x bir oyuncakçıda görebiliyorsunuz bazen :)

Friends teması ilginç. Minifig olarka gerçek minifig değiller ama diğer brick'ler aynı. Doğrudan Barbie vb'yi hedef alıyor. İlk duyurulduğunda kadınları tek tip gösteriyor vb. diye bayağı eleştiri aldılar ama karakterlerin biyografilerine bakınca Lego'nun sitesinde, Barbie'yle alakaları yok. Mesela Olivia bilim insanı olacakmış ilgi alanları da "My friends, science, school, drawing, inventing things, nature, hiking, photography, history" :) Bu karakterleri setlere kısmen yansıtmışlar. Olivia'nın Invention Workshop'u var (ama bilim kadını kişiliği eve pek yansımamış :) ) Hazırlık aşamasındaki bir kız babası olarak, ben de bu Friends olayı nasıl gelişecek merak ediyorum. 

Küçük setler çok kolay dağılabiliyor. Mira'nın, kardeşinin güvenliği için çok küçük parçaların kenrada köşede kalmadığına dikkat etmesi lazım. Ilgaz gibi darmadağınık oynuyorsa bir dönem çok dikkat etmeniz gerekebilir.

Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

01/21/2012 08:22:00

merhaba,biz Rüyaya 3 yaş hediyesi olarak Khan'ın bahsettiği http://shop.lego.com/en-GB/LEGO-Pink-Brick-Box-4625  setini almıştık...Parçaları çok minik, rüya henüz yeni yeni takıp çıkarmaya başlayabildi, sanırım 4 yaş ve üstü için daha uygunmuş. Ama evler, bahçeler çok güzel şeyler yapılabiliyor. Mira zaten 4 olmak üzere, o yüzden, biraz da küçük parçalara dikkat ederseniz çok güzel oynayabilir.

Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

01/23/2012 19:43:00

Hafta sonu annemin evinde benim eski legolar ile bir demo yaptık. Ve Gökhan haklıymış; artık Duplo almamıza gerek yokmuş. Hatta eski legoları temizledik, renklerine göre toparladık; ev temalı güzel bir brick box set oluverdi elimizde :)


Friends serisindeki, ev seti Barbie evi gibi olmuş ama diğer setlerde güzel detaylar da var gerçekten... Zaten ben öyle mi, böyle mi derken; dayısı Heartlake Vet setini almış bile :) Muhtemelen hemen açmayacağız bunu...

Sarp Ada büyüyünce kız - erkek oyuncağı durumu eşitleriz. Zaten kız ve erkek kardeşlerin olmasının en büyük avantajı; kız işi - erkek işi (!) oyuncak alınsa bile oyuncakların ortak oynanmasıdır.

Mira bir kaç hafta sonra 4 yaşında olacak, küçük parçaları takma ile ilgili çok sorunu yok ama Ada şu ara tam o küçük parçaların tadına bakma döneminde... Mira büyürken dehşetle karşılayacağımız 8 aylıkken oyun hamuru yemesi gibi şeyler Ada için son derece olağan olabiliyor. Buna rağmen sürekli gözümüzün üzerinde olması da her zaman mümkün olmuyor. 

Mira, Ada'dan önce darmadağın oynardı. Ama Ada'ya şu aşamada bir şey öğretemeyeceğimiz için küçük parçalar konusunda Mira'yı uyarmaya çalıştık. Mira'nın lego - hamur vs. oynarken altına serdiği bir iki kilimi var, bunları artık daha aktif kullanıyor. Dağılma sınırını belirleyebilmek için iyi oluyor. Dolayısıyla geride bir parça bırakma ihtimalini düşürerek daha çabuk toplanıyor.

Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

03/20/2012 08:10:00

1,5 yaşından beri Ada da sadece Duplo'larla oynuyordu. Geçen ay biz de 4+ legolara terfi ettik. Annem maalesef kardeşimle benim Lego duplolarımız, Legolarımız ve Nopper'larımızı hediye ettiği için :(, eski legolarımı Ada'ya miras bırakabilme şansım olmadı.

Biz şu seti aldık. http://shop.lego.com/en-US/Safari-Building-Set-4637

Ada ilk günden beri çok sevdi. Ben hep yapamaz diye düşünüp erteliyordum ama minik parmaklarla kolaylıkla takıp çıkarabiliyor. Kitapçığı takip ederek kolaylıkla yapıyor. Karakterleri hazırlayıp ardından da oyun kuruyor :) 3,5- 4 arası başlamak için uygun bir yaş diyebiliriz 4+ legolara.
Ynt: 4-5 yaş için önereceğiniz lego setleri

03/20/2012 08:13:00

.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
LEGO

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...