ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ: SUÇLU AİLE Mİ GENLER Mİ?

02/28/2011 07:17:00

 

Son yıllarda artan şişman çocuk sayısı sağlık çalışanlarının dikkatini çekiyor. İleri dönemde birçok hastalığın tetikleyici olabilecek obezite çocuklar arasında yaygınlaşıyor. Peki ne oluyor bu çocuklara?  Sayıları her geçen gün neden artıyor?

Hayatımızda çocukluk çağı şişmanlığını etkileyen birçok etmen bulunuyor. Bu etmenleri sıralarken de en başından, anne karnından başlamak gerekiyor. Obezite genlerinin ailemizin bize mirası olduğu bir gerçek ancak suçlu sadece genlerimiz mi? Elbette ki hayır. Bebek anne karnına düştükten sonra yetişkinlik dönemi için programlanıyor. Anne karnında maruz kaldığı her şey bebeğin gelecek dönemki sağlığını etkiliyor.

Bebekte yağ dokusu gebeliğin 2. haftasında oluşmaya ve gelişmeye başlar. Annenin; obez olması ya da çok zayıf olması, gebeliği esnasında aşırı kilo alması, gebeliği esnasında sigara tüketmesi ya da gebeliği esnasında kan şekerinin yüksek seyretmesi bebeklerin doğdukları andaki vücut yağ oranlarının beklenenden yüksek olmasına neden oluyor. Çocuklarda obezite için en riskli dönemler ise yaşamın ilk 1 yılı ile 6-7 yaş dönemidir. Hayata şişman olarak gelmiş ya da çocukluk dönemini obez olarak geçirmiş çocuklarda yürümeye başlamada gecikme, çarpık bacak, pişik, deri enfeksiyonları, düz tabanlılık, ergenliğe erken giriş, kalp-damar hastalıkları ve kan yağlarının yüksek seyretmesi gibi rahatsızlıkları görebiliyoruz. Peki bu dönemlerde çocuklarımızı obeziteden korumak için ne yapmalıyız? Yaşamın ilk bir yılında doğanın bize sunduğu bir armağan olan anne sütünden faydalanmalıyız. Emzirmenin sonlarına doğru gelen süt yağ içeriği yüksek, besleyici değeri olan süttür ve bebeğin bunu emmesi doygunluk hissine ulaşmasını sağlar. Doygunluk hissine ulaşan bebek kendiliğinden memeden ayrılır ve fazla besin tüketmeyi engelleyerek obeziteye karşı korunmuş olur. Bebeğiniz artık bir yaşına geldiğinde sizinle beraber sofraya oturmalı, öğün saatleri belirli aralıklarla düzenli olmalıdır. Sağlıklı, besleyici değeri yüksek ara öğünler hazırlanmalı ve böylece atıştırıcı tip beslenmeden uzak durması sağlanmalıdır. Çocukluk çağında en sık yapılan diğer bir hata da ödüllendirici tipi beslenmedir.”Uslu durursan sana şeker veririm” anlayışı çocukların beslenme alışkanlıklarının oturduğu bu dönemde oldukça yanlıştır.

Çocuklarımızı çocukluk çağı obezitesinden koruyabilmek, yetişkinlik yaşları için onlara sağlık kazandırmak için gebeliğimiz esnasında 16 kg’dan fazla kilo almamalı, çocuklarımıza meyve ve sebzeyi sevdirmeli,  düzenli olarak tüketimlerini sağlamalı ve tabi ki sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan olan düzenli olarak spor yapma alışkanlığını çocuğumuza kazandırmalıyız.

DYT.BAŞAK DEMİRHAN

 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...