Faydalar

03/20/2012 11:49:00

Nedenini anlayamadım şekilde  ama sırf protein günlerini uygulayamadığım (aşırı cilt kuruluğu vs vs) sayın Dukan'a, kendisi hiç farkında olmasa da, hayatımın hapşırıksız günlerini bağışlamasından dolayı tarifsiz minnettarım.

Alerjimin olmadığı şey yok gibiydi zaten ama Dukan protein günlerine kadar hep sonsuz pozitif görünen mite'ları suçladım/k. Süt proteini, buğday proteini, her türlü ağaç hatta hamamböceği dışkısı bile pozitifti deri testinde (bir kısmı kanda da) ama en azından insaflıydılar, öyle mitelar gibi nerdeyse 30 cm büyümüyorlardı test sonucu, bir usturup, bir edep erkanları vardı.

Sayemde halısız, perdesiz bir evde yaşamaya başladık, gardropları, yastıkları, çarşafları mite kardeşlerin sevdiği bir yuva haline getirmemek adına elimizden geleni ardımıza koymadık, yapmadığımızı bırakmadık ama ne yapsan boş, ne yapsan faydasız. Azalmak şöyle dursun, günde 100 hapşırık altında kaldığımda şükrediyor (evet çok yaşayacağım, hatta o kadar çok yaşayacağım ki bu kadarını ne yaparım bilmiyorum), mendilsiz kalabildiğim süreler üzerine bahisler oluşturuyorduk.

Bir bütün kağıt mendili burun deliğime tıkıp, sonra da musluktan hallice akan sıvıyla sadece 40 sn sonra tamamen ıslanmış mendillerden oluşan poşet içeriğini tartmışlığım bile vardır. Boşa değil tabi burun yoluyla saatte ne kadar sıvı kaybettiğimi hesaplayabilmek adına.

Tabi şöyle bir deriinn, deriinnn nefes alabilmeler, rahat uyuyabilmeler hayal edilebilir olmaktan bile çıkmıştı benim için.

Derken hem kendilerinden ayrı adım bile atamadığım antihistaminiklerin, hem de olur olmaz her saatte ama en çok da tam yatarken yediğim ekmek-peynir ikilisinin etkisiyle, 68 kgla doğum yapan ben 69,8'e dayanıvermiştim.

Tam bu sırada tanıştım Sn. Dukan'la. Protein ye, KH yeme. Taaa okul yıllarından kalan bir Montignac geçmişim sayesinde önce bir "ben bunu yapamam" desem de, baktım ki kendilerine bahsettiğim ve diyeti uygulayanlar gözümün önünde erimeye başladılar, "ha gayret" dedim.

Biliyordum, o protein günlerini aşamayacağımı biliyordum, bunda Montignac'tan farklı yağ da yok. Bir de cilt kuruluğu bindi, zaten hiç derdim yokmuş gibi.

Azıcık modifiye ediverdim ben de (hişşt aramızda kalsın, sn. Dukan duymasın). 3 kez (aralıklarla) denediğim atak günleri bana uymadı ama sebze+protein sonuçları da herkes kadar hızlı olmasa da hiç fena değildi. Aralara ceviz (az çünkü o da aft yapıyor bende), fındık, badem, yer fıstığı eklemeleri (kendimi bildim bileli çiğ tüketirim ben bunları, yine öyle yaptım) ve sadece kahvaltıya konulmuş kuru kayısı, incir, üzümle "yeni yaşam biçimim" şenleniverdi ki sonradan edindiğim Karatay'ı uyguluyormuşum farkında olmadan.

Spor, haftada en az 4 gün spor eklendi (ki bence tartışmasız en etkili olan da bu oldu).

Tartıdaki kayıpları takip etmenin hazzından kafamı kaldırabildiğimde farkettim ki, ben hapşırmıyorum (günde 10 hapşırma sayılmaz artık), burnum akmıyor, nefes alabiliyorum.

Hoopp, benden habersiz mite kardeşlere birşey mi yaptınız ev ahalisi. Alışmıştık, yaşayıp gidiyorduk ona yaşamak denebilirse.

Yoo, kimse hiçbirşeyi değiştirmemiş. Eee ne oldu da ben hapşırmaz oldum (eksiklik sendromu).

Ağzıma cevizli, tarçınlı keki atar atmaz gıcıklanan boğazımla farkettim ki, mitelar dursa da buğday olmadan tek başlarına o kadar da etkili olamıyorlardı.

Ama nasıl olur? Azıcık reaksiyon vardı buğdayda, mite'ın yanında yok bile sayabilirdik ki saydık da.

Mekanizma tam olarak nasıl gerçekleşti bilmiyorum, belki gerçekten çapraz reaksiyon (buğday+süt proteini+mite=ekmek+peynir+mite) gelişiyordu, belki de sindirime geçtiğinde ciltte verdiği reaksiyondan çok daha şiddetlisi gerçekleşiyordu.

Neyse, ne.

Ekmeğe, makarnaya dediğim elveda, bilmeden nefes alınabilir, antihistaminiksiz, nasal steroidsiz, dekonjestansız günlere  dönüştü benim için.

Kendileriyle ebediyen (umarım) yollarımızı ayırdığımız 7 kg'a (16.01.2012'den beri) eklenecek nice nice kgcıklar dilerim, kendime de herkese de:)) 

 

 

Ynt: Faydalar

03/20/2012 11:55:00

e çok iyi bu

Ynt: Faydalar

03/20/2012 12:07:00

Hem de nasıl Hayat, hem de nasıl.

Dur ben bir dilimi de ısırayım da nazar mazar değmesin:))

Ynt: Faydalar

03/20/2012 12:16:00

Bakalım bende kan verdim kolestrol sonuclarımı merak etmekteyim

 

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:02:00

İyi çıkar inşallah. Baktırmak lazım aslında, ürik asite de baktırsaydın kan aldırmışken.

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:08:00

ah nil çok sevindim. nefes alabilmek, hayat standartlarının yükselmesi çok iyi olmuş!


7 kg da cabası :)) 

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:12:00

Sağol Özgecim. Gardrop kapağını endişelenmeden açabilme özgürlüğü:))

Ve tabi -7'den alınan keyif, tartışılmaz.

 

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:20:00

Nil ben de çok sevindim ;)

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:23:00

nil çok sevindim..yazdıkalrınızı eksileri okumak daha çok motive ediyor beni

Ynt: Faydalar

03/21/2012 06:40:00

Sağol Hülya.  Kesinlikle toplu hareket etmek direncin kırıldığı noktada çok işe yarıyor Fatoş.

 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dukan Diyeti

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...