Ek besinlerle ilgili önemli noktalar nelerdir?

12/12/2010 20:15:00

Gelişimi normal ve sadece 6 ay anne sütü alan bebeklerde 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalıdır. Ek besinlere başlarken önemli olan nokta, besinin besleyici değerinin olması, bebeğin çiğneme-yutma fonksiyonuna uygun şekilde hazırlanması ve ailenin sosyoekonomik düzeyidir.

Ek besine başlamada ilk kural, bebeğin kendi kendine başını tutuyor ve desteksiz oturabiliyor olmasıdır.

6. ayını dolduran bebekler, yumuşak püre kıvamındaki besinleri kaşıktan pasif olarak alır ve besini dilin ön tarafından yemek borusuna aktarır. Bu nedenle başlanacak ek besinler bebeğe püre kıvamında verilmelidir. Püre kıvamı, besin temizlenip buharda veya çok az su ile pişirilip cam rendeden geçirilip, kalın delikli elekten geçirilerek elde edilir. Eğer kıvamı biraz daha yumuşatmak isterseniz su yerine annenin kendi sütünü ekleyebilirsiniz. Göreceksiniz bebeğiniz daha çok iştahla yemeğini yiyecektir!

Ek besinler bebeğe verilirken, taze ve günlük hazırlanarak verilmelidir.
Bebeğin tanışacağı besinlerin karışım halinde olmayıp, tek tek verilmesi gerekmektedir.

Her başlanan ek besin, en az 3 gün en fazla 1 hafta tek başına verilip daha sonra yeni bir besine geçilmelidir.

Ek besinler bebeğe öğle öğününde kaşıkla verilmeye başlanmalıdır.
Verilecek ek besinin protein, enerji, kalsiyum, demir, çinko, C vitamini ve A vitamini açısından zengin olması gerekmektedir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bebeklerimiz için Herşey

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...