Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/08/2010 13:52:00

(Uzmanların kitap hakkında söyledikleri birkaç söz:)

"Her zamanki gibi, Elizabeth Pantley anababalara saygılı, anlaşılır, okunabilir ve kesinlikle çok yararlı bir kitap sunuyor. Bu kitap, yargılamadan ve öğüt vermeden, anababaların çocuklarına gerçekten almalarını istedikleri mesajları vermelerine yardımcı oluyor."
—Parenting Today (Günümüzde Anababahk) adlı derginin başkanı Kathy Lynn

"Her bir öyküde, kâh gülerek, kâh ağlayarak, kendinizi, ailenizi ya da tanıdığınız birini bulacaksınız. Kendinizi bulduysanız, öyküyü izleyen bölümlerden, hem gizli mesajları, hem de yapabileceğiniz değişiklikleri öğrenebilirsiniz. Elizabeth Pantley, sadece kendine ait bir üslûpla, hem eğlendiren, hem de öğreten kitaplar yazmayı bir alışkanlık haline getirmeye başladı."
—ParentsWorld.com (Anababaların Dünyası)´ndan Editör Jill Lassaline

"Elizabeth yine başardı! Gizli Mesajları okurken, yine kendimi Tam bize benziyor´ demekten alamadım. Gerçekten eve hitap ediyor ve yılllardır kendime sormakta olduğum soruların cevaplarını veriyor. Sonunda, yaşantısı yaygın aile yapısına çok benzer bir yazar bulmak çok rahatlatıcı. Gizli Mesajlar benim ışığı görmemi sağladı!"
—Çalışmayan/evde çalışan anneler için hazırlanan bir yayın olan Choosing Home (Evi SeçmekJ´dan yayıncı Janice Boyles

"Bu kitap şimdiden benim anababalık yaklaşımlarımda bir farklılık yarattı bile! Bu öykülerde kendimden çok şey buldum. Eli-zabeth Pantley´in önerileri çok önemli ve anababaların çocuklarına daha düşünceli ve etkili bir şekilde yaklaşmalarına yardımcı olacak."
—InteractiveParent.com´dan editör Betsy Gartrell-Judd

"Eğer bilmesem, Elizabeth Pantley´in gözlerimizi açan bu harika kitabı yazarken benim evimde gizlice saklandığını düşünürdüm. Burada yazılanların çoğu evdekilerle o kadar çok çakışıyor ki, sayfalar arasında hızla uçup giderken onaylamak için sürekli kafamı salladığımı farkettim. Pek çok kez gözyaşları içinde, ´Evet, ben bunu yaptım!´ dedim. Bize her zaman tekrar tekrar başvurabileceğimiz harika bir kaynak hazırladığı için Pant-ley´e şapka çıkarmak gerekiyor."
—The Family Corner.com (Aile Köşesi)´un yaratıcısı Amanda Formaro

"Gizli Mesajlar, anababalığın mihenk taşı olan ve anababaların çocukları ile olan yanlış anlaşmalara bir ışık tutmalarına yardımcı olan bir kitap. Elizabeth, anababalar olarak karşılaştığımız sorunları algılamadaki büyük başarısını kanıtlamıştır. Daha önceki başarılı kitapları Çocuğunuzla işbirliği Yapabilme ve Mükemmel Anababalık adlı çalışmalarındaki gibi çok rahat okunan bir yapıda. Sevdiğimiz insanları daha iyi anlayabilmemiz için bize yeni bir araç daha sunuyor. Onun kitaplarını herkese salık veriyoruz."
—Anababa Eğitim Uzmanları ve Aile Eğitimi İletişim ağının yaratıcıları Joe Spataro, M.D., ve Sue Spataro R.N., B.S.N.

"Elizabeth Pantley´den yeni bir başarı! Bu kitap bize çocukların da insan olduğunu ve onlara söylediklerimizin onların yaşamında çok büyük değişiklikler yarattığını hatırlatıyor. Tüm iyi niyetimize rağmen çocuklarımıza gönderdiğimiz olumsuz mesajların nasıl da azımsandığını vurguluyor. Hatta çocuklarımıza daha başarılı bir gelecek hazırlayabilmek için gerekli olan daha olumlu bir dilin ve daha yapıcı davranışların somut yollarını göstermeye çalışıyor.
—Parentsroom websitesinin editörü JÜ1 Whalen

"Elizabeth Pantley´in bir anababa ve anababa eğiticisi olarak yeteneği bir kez daha parlıyor! Anababalıgın temel becerilerinden biri etkili ve nazik bir iletişim kurmaktır. Okuduğum hiçbir anababalık kitabı bu konuyu bu kadar kapsamlı ve düşünceli bir şekilde işlememiştir. Gerçek durumlar, uygulanabilir öneriler ve duygusal etki Gizli Mesajlardı tüm anababalar için çok önemli bir kitap haline getiriyor.
—Parentingweb.com´un yaratıcısı Keri Baker

İşte kolay okunabilirliğinin yanı sıra anababaların olaylara biraz daha derinlemesine bakmasını sağlayacak öyküler! Pantley, iyi niyetle söylenmiş sözlerin çocuklara ne kadar istenmeyen -ve zararlı- mesajlar iletebileceğin} gösteriyor ve bu tür hataları önleyecek anlamlı öneriler sunuyor. Sonuç: Sizinle severek işbirliği yapan, sorumluluklarını üstlenen ve kendileri hakkında olumlu düşünen çocuklar."
—Yazar Tamara Eberlein

Gizli Mesajlar, anababalığa derinlemesine bir bakış açısı getiriyor. Gerçek ailelerin, öyküleri aracılığı ile, anababaların günlük hayatta çocukları için yaptıkları ya da yapmadıklarının etkilerini inceliyor. Çocukların sevildiklerini hissetmelerine ve sağlıklı, mutlu ve yetenekli yetişkinler olmalarına yardımcı olacak bu güçlü ve destekleyici önerileri sakın gözden kaçırmayın."
—Yazarlar Shelley Butler ve Deb Kratz

"Bizler fizik sağlığına önem veren ve yediklerine dikkat eden kişileriz. Çocuklarımızı beslediğimiz sözel diyete de eşit şekilde önem vermeliyiz. Gizli Mesajlar, çocuklarımıza, genellikle ihmal edilen olumlu, düşünceli sözel beslenmeyi vermemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Tüm anababaların okuması zorunlu bir kitap."
—Kanada, Ontario Stepfamily (üvey aileler) Kurumundan Ray ve Lynne Heinrich
çocuklarımıza verdiğimiz gizli mesajlar ne derken ve nasıl davranırken gerçekte ne söylüyoruz

EL1ZABETH PANTLEY
Çeviren: Dr. Hande Gürel
Not : Bu kitap, anababalara ve çocuk büyüten herkese değişik görüşler ve öneriler vermek üzere hazırlanmıştır. Kitabın satışının, yayıncı ya da yazarın psikolojik veya profesyonel bir hizmet vermesi anlamına gelmediğinin bilincindeyiz. Bu bilgiler herhangi bir şeyi garanti etmemektedir. Olayların tümüne uygun durumları sunmak mümkün olmadığı için, eğer gerekliyse okuyucu profesyonel yardım almalıdır. Bu kitap bir uzmanın danışmanlığının yerine geçemez.Bu kitaptaki bazı öyküler gerçektir. Bazıları yazarın anababa eğitimcisi olarak çalıştığı yıllar boyunca anababaların kendisiyle paylaştığı olayların biraraya getirilmesiyle oluşturulmuştur. (Hangilerinin ne olduğunu tahmin edeceksiniz.) Yazarın kendi ailesiyle ilgili olanlar hariç, isimler ve belirleyici özellikler değiştirilmiştir.

İçindekiler
Önsöz
Giriş
Bu Kitabı Nasıl Kullanacaksınız
1. Sorumluluk ve Bağımsızlıkla İlgili Mesajlar
Hamburger
Bay Kızarmış Balık Filetosu
Adil Ücrete Adil iş
Hep Bana!
2. Düşüncelilik ve Kibarlık Konusunda Mesajlar
Düşünülmeden Yapılan Gelişigüzel Yorumlar
Kibarlık Nerede Kaldı?
Kaba Çocuk Danny
Diş Doktoru
3. Kırgınlık ve Öfke ile İlgili Mesajlar
Bağırmak mı, Kucaklamak mı?
Siz ikiniz!
Çin Usulü Su işkencesi
Can Sıkıcı Yeni Komşu
4. İlişkilerle İlgili Mesajlar
Hakemin Etkisi
Ailedeki Yeni Bebek
Baba-Oğul
Anababaların işi Hiç Bitmez
Süper Kadın
5. Disiplin ve Davranışlarla İlgili Mesajlar
Matt! Tam Bir Felâket!
Güç Dengesi
Anasınıfı Yönergeleri
Yatağın Altındaki Canavarlar
6. Dinleme, Şefkat ve Sevgi ile İlgili Mesajlar
Ellerinizi Boşaltın, Yüreğinizi Açın
Ayakkabı Kutusu
Bebek Sevgisi
Beyzbol Yıldızı
7. Zaman ve Önceliklerle İlgili Mesajlar
Baba, Benimle Oyna!
Hayvanat Bahçesinde Bir Gün
Huzurlu Bir Pazar
8. Anababahk Yöntemleri ile İlgili Mesajlar
Bir Yıldız için Dilekler
Avukat Kızım
Toplanmayan Giysiler
Mükemmel Çocuklar
Mükemmel Çocuklar 2. Bölüm
Hey Çocuklar, Ben Burada Çalışıyorum!

Önsöz

Bir çocuğun benlik algısı, anababasından ya da ona büyüten kişilerden aldığı mesajlardan iyi veya kötü yönde etkilenir. Bir çocuk doktoru ve sekiz çocuk babası olarak pek çok aile tanıma ayrıcalığına sahibim. Her birinin yetiştirme tarzı, yetiştirdikleri her çocuk gibi farklılıklar gösterse de, bu anababaların çoğunun ortak bir noktası çocukları için en iyi olanı istemeleridir. Bu kişiler her gün doğru olanı yapmaya ve anababa olarak doğru kararlar almaya çalışmaktadırlar. Ancak bütün iyi niyetlerine rağmen yanlış kararlar alıyorlar. Bazen bu hatalar önemsiz olabilir ama sıklıkla hem çocuğun, hem de tüm ailenin geleceğini etkileyecek sorunlar yaratacak kadar etkili olmaktadır.
Peki bu iyi niyetli ve iyi anababalar neden yanlış seçimler yapmaktadır? Bazen sadece kötü bir öneri, bazen çocuklara duyulan sevginin anababaları işe yaramayan önerilere karşı savunmasız yapması, bazen doğru olmayan varsayımlar, bazen de bilgi eksikliği. Ama en yaygın olan neden, sözlerinin ve davranışlarının ne kadar büyük bir etkisinin olduğunun farkında olmamalarıdır. En iyi olan, yaptığı hatanın uzun vadeli olası etkilerini görüp de şok olan bir anababanın bir değişim geçirme isteğinin olmasıdır. En kötü olanı ise, bu keşfin çok geç yapılması ve artık geri dönülemeyecek bir yola girilmiş olunmasıdır.
Elizabeth Pantley´nin yeni kitabı Gizli Mesajlar, anababalığın pek çok anında gezinerek bilinç kazandıran bir uyanışa davet gibi. Her bölüm, sıcak, duygusal ve gülünç örneklerle ana-babaları, çocuk-anababa ilişkisinin günlük ve yaygın görüntüleri içine çekiyor. Okuyucu, anababanın çocuğuna sessizce ve farkında olmadan gönderdiği mesaj ortaya çıktığında, kâh gülerek, kâh ağlayarak kendi davranışlarının farkına varıyor.
Sadece öykünün kendisi belki de okuyucunun ciddi değişiklikler yapmasına yetecek etkiyi yaratmaktadır. Ancak, Gizli Mesajlar orada kalmayıp, öykünün ötesine geçerek mesajları irdelemeye çalışıyor; kaynağını ve çocuğun üzerindeki olası mantıksal sonuçlarını ortaya koyuyor. Daha da önemlisi, o gizli mesajları gözden geçirmenin yollarını önererek daha olumlu ve gelişmeyi destekleyici dersler veren bir iletişim aracına dönüşmelerini sağlıyor.
Bu çok özel kitap en iyi anababaların bile vicdanına seslenerek çocuklarını daha bilinçli ve duyarlı bir tutumla yetiştirme konusunda onlara esin kaynağı olacaktır. Çocuklarına daha yapıcı mesajlar verme konusunda yüreklerinde devamlı bir hatırlatıcı görevi görecektir.
—Dr. William Sears

Yazar Elizabeth Pantley´den Bir Not

Dr. Sears benim anababalık konusundaki kahramanımdır. On iki yıl önce deneyimsiz ve gergin bir anne iken onun kitapları yardımıma koşmuştu. Anababalığın ne olduğunu onun zekâsı ve bilgisinden öğrendim. Onun nazik yaklaşımları bu işi en sevecen ve başarılı şekilde nasıl yapabileceğimi gösterdi. Kitaplarıma kendi isteği ile bir önsöz yazacak kadar yararlı bulması beni çok onurlandırıyor. Tüm anababalar Dr. Sears´ı tanıyor, tanımayanlar da bence mutlaka tanımalı.
Dr. Sears, Amerika´nın en yetenekli ve saygın çocuk doktor-larındandır ve Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde Doçent´tir. Amerika´daki bazı ünlü internet sayfalarında, uzman olarak ona erişebilirsiniz. Eşi Martha Sears ile birlikte sekiz çocuk ve dört torun sahibidirler. Sık sık basında yer alan bu çiftin, anababalık konusunda yazılmış 24 kitabı bulunmaktadır.

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/08/2010 13:57:00

Kitap basligini yanlis yazmisim, off, duzeltilemiyor da, dogrusu:

Cocuklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/08/2010 15:01:00

okunacaklar listeme aldım. bu daha çok 1 yaş üstü çocuklar için sanırım pamukelma. Ne dersin?

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/09/2010 05:59:00

asagida biraz aciklama daha var:

http://www.idefix.com/kitap/cocuklarimiza-verdigimiz-gizli-mesajlar-elizabeth-pantley/tanim.asp?sid=LVEDMQEC48KF5IKKU9U6

ben bunu en kisa zamanda alip okuycam, yorumlarimi yazarim, nasilsa sana daha vakit var :)

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/10/2010 11:32:00

aldim.
gunluk hayattan diyaloglar var icinde. daha buyuk cocuklar icinmis tunam, yani anababaya laf yetistiren cocuklar icin :)
ben bayildim kitaba, kendimi gordum icinde, hem eglendim hem aci aci guldum, aralardan okudum, kimisini zaten biliyormusum ama bir profesyonel tarafindan dile getirilmesi iyice dank ettirdi, kimine de "hakkaten ya" dedim ilk defa aklima getirtti.

bir alinti yapayim:

anababanin dilegi:                           cocugun cevabi:
"...malisin"                                       "Belki, ama yapacagimi sanmiyorum."
"Neden ... yamiyorsun?"                  "Cunku istemiyorum."
"... dusunmuyorum."                        "Gercekten mi? Ama ben farkli dusunuyorum."
"... iyi olurdu."                                  "Belki olurdu. Ama ben yine de yapmayacagim."
"Keske ... yapsaydin."                      "Bunu bilmem iyi oldu."
"... tamam mi?"                                "Ihh, hayir. Sorduguna gore."

yazarin kitabin son sayfasinda isimlerini gecirttigi su kitaplari da alinacaklar listeme girdi:

"Mukemmel Anababalik: 1000 Tane Ipucu Sozlugu"
"Cocugunuzla Isbirligi Yapabilme: Bagirip Cagirmadan, Azarlamadan, Yalvarmadan Nasil Isbirligi Icinde Olabilirsiniz"

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

06/10/2010 15:57:00

pamukelma bende listeme ekledim. Bayılırım böyle kitaplara. okunacak çok kitap var. evde de sırada da. çok seviyorum ama zaman ayarlamak lazım. umarım doğumdan önce yeterli vaktim olur.

Ynt: Elizabeth Pantley - Cocuguklarimiza Verdigimiz Gizli Mesajlar

09/09/2016 07:38:00

konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama ben de bu kitabı okumak istiyorum, hiçbir yerde bulamıyorum, tükenmiş. yardımcı olabilir misiniz acaba?


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
HAMİLELERE VE ANNELERE KİTAP ÖNERİLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...