tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

<12>
08/03/2012 09:45:00

oğlum 15aylıkken kaka ile başladık tuvalet alıştırmasına tam 2aydırda gece gündüz hiçbi şekilde bez bağlamıyorum.çok şükür gece hiç çiş yapmıyor gündüz 5saate kdr kuru kalıyor..dışarı çıkarken vs hiç bez bağlamadım..öyle biryerlerde kaçırma olayı da yok olmadı..

sorunumuz şu çişi kakayı çok iyi bilmesine rağmen söylemiyor geldiğini.geldiğini hissediyor bunun farkındayım,kaslarını kontrol edebiliyor artık(çiş yaparken çişi tut dediğimde tutuyor yap dedğimde yapıyor)yaptıktan sonra söylüyor.ben ise yoruldum artık çiş kaka peşinde koşup temizlemekten hergün söylemesi gerektiğini güzel güzel anlatmaktan...vs vs 2kere güzel güzel istekli oturuyorsa lazımlığa 3.keresinde noluyorsa istemiyor var olduğu halde yapmıyor..
birileri fikir versin bana.ne yapacağımı bilemez haldeyim ve bgn beze geri dönmeyi düşünüyorum biliyorum iyi değil çocuk için ama hazır değil sanırım daha..valla aklımı yitirebilirim artık bu wc konusundan dolayı
birde lazımlığımız sandalye gibi olandan.hiçççççççççççççç memnun değilim her seferinde yerden çiş temizliyorum lazımlık tasiyesi istiyorumtuvalet adaptörümüz var fakat henüz tuvalete hiç yapmış değil tuvalete oturmaktan bile hiç hoşlanmıyor..ne yapacağım hiç bilmiyorum...........

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 10:31:00

beraber gidip onun seçeceği bir lazımlık alın bakalım sanki sorun lazımlıkmış gibi geldi bana naçizane.

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 11:00:00

denedim hiç bi şekilde istemedi

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 11:40:00

biz hiç lazımlık kullanmadık doğrudan tuvalete alıştık beraber tuvalete gittik.sifona basmasına izin verdim.tuvalete sonradan sökülebilen stıcker lardan yapıştırdık velhasıl istediği gibi oldu herşey.lazımlığımız var ancak hiç kullanmıyoruz bence onun fikrini alın tuvaleti gösterin beraber girin sizi de görsün zaten bilen bir çocuğu ikna etme olayı sizin ki kolaylıklar ve sevgiler diliyorum.

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 11:46:00

bence birak yapsin bir sure daha. sen de oyuncak ayiya de ki; "neee cisin mi geldi? dur geldim hemen. tut yaptir alkisla. bizim lolonun yapmasini istedigim birseyde oyuncagina yaptiriyorum, hemen yutuyor numarayi. ona sut ic demeden. "aaa bebis sut mu iceceksin, aferim ic de kocccaaaman ol" opuyorum oyuncak bebegini. hemen kosuyor "anne lolin sut mer" likir  likir da iciyor. bizim de sutle basimiz dertte.

ama ben tuvalet egitiminde hic gel yapalim bile demedim, "aaa bebis cisin geldi? anneye soyle he paferim sana, baba bak bebis cis yapti", oraya da ya su dokuyorum, ya gazete burusturup atiyorum. baba da aferim bebis diyip oyuncak bebegi opuyor. bizim kiz da uzaktan bakiyor ve hemen ilk cisi geldiginde lazimliga. sanki biz soyleyince yapmayisilari geliyor maymunlarin.

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 11:47:00

anlattığııza göre, çiş kakanın farkında ama kontrolü ona bırakmanız da fayda olabilir.ben sorunun lazımlık da olduğunu düşünmüyorum. @esinci arkadaşa katılıyorum.size tuvalette eşlik etmesine izin vermelisiniz.bu süreçte en çok görsellikl yardım ediyor.biz çok şükr bitirdik tuvalet eğitimini.ama gene de ara ara eşlik ediyorum kızıma.çok hoşuna gidiyor,şevkleniyor:) kolay gelsin.bol sabr diliyorum.

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 12:24:00

anne_ss beraber tuvalete giriyoruz ztn hep.

fattololo deneyeceğim fikrin gzl.
esinci evet ssanırım ikna olayı olabilir..

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 12:25:00

Tuvalet eğitimine başlamadan önce uzun bir süre hazırlık aşamasındaydık. Önce bu fikre alışması için banyoya lazımlık koyduk. Hiç oturmadan ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlattık. Bir süre sonra buna oturacaksın dedik bir ay süresince. Birlikte gidip yeni kilotlar aldık ;"tuvaletini söylediğinde bunları giyeceksin" dedik; çekmesine koyduk, ara ara baktık. Güdüledik yani:)) Güle güle Kakalar isimli bir kitap aldık. Bir süredir  de ara ara onu okuduk. Şimdi kitaptaki gibi çişini, kakasını yapıp klozete kendi boşaltıyor ve arkasından sifonu çekip "güle güle kakalar" " Çabuk yavrularına koşş" diye bağırıp oyun oynuyor, bu çok hoşuna gidiyor. Babasıyla da şöyle bir oyun buldular, baba çiş saatinin olabileceği zamanlarda "yangın var yangın var "şarkısını söylüyor ve hemen itfaiyeyi çağırıyor( İtfaiye hortumu da oğlumun pipisi))) ve yangını söndürüyorlar. Bu oyunlar hoşuna gittiği için çişi ya da kakası olduğunda hemen oyunlara başlıyor:) Belki fikir olur dedim. Allah kolayllık versin.

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 12:29:00

bezi bağladım hiç rahatsız değil:((

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

08/03/2012 13:23:00

bezi çıkarıp bebek oyuncağımıza çiş yaptırdım fattololo dediğin gibi biraz su koydum inandı ardından onu oturttum yaptı çişini:) ama 1000tane laf anlattım:(bez mi külot mu giymek istersin dediğimde ise külot giymek istediğini belirtti..eline gülen yüz yaptım çok hoşuna gitti.yapışkan sticker larımızı da yapıştırdık..inş söyleyecek birgün ümitli ve umutluyum:))

Ynt: tuvalet eğitiminde beze geri dönüş:(

12/10/2012 09:46:00

Aynı sorunu biz de yaşıyoruz :( 6 ay sonra beze geri dönmeyi bile düşündüm ciddi ciddi ve bez de bağladım. Bu sefer de beze yapmadı, çişim geldi diye dolandı ortada :(
Kakayı aylardır tuvalete yapıtordu zaten, Nisan gibi de (19 aylıkken) bıraktım bezi, Ağustos'a kadar iyi gitti. Ne olduysa Ağustos'ta 2 hafta izin kullandıktan sonra oldu. Tatil dönüşü altına yapmaya başladı. O zamanlar çok dert etmedim, düzelir nasıl olsa diye düşündüm ama olmadı :( Aylardır her gün çiş kazası (ki artık kaza diyemiyorum zira bilinçli yaptığını düşünüyorum) yaşıyoruz. Yazın sadece kilotla dolaştığı için yorucu olmuyordu ama havalar soğuyunca kilot, atlet, pantalon hepsi çıkıyor üstünden. Hatta bir keresinde iyice abarttı ve gün boyunca tüm çişleri altına yaptı, o günü 7 kilot, 7 pantalon, 3 atlet ve 4 çift çorapla kapattık. Kızmamaya çalışıyorum ama bazen ip kopuyor :( Geçen hafta "çişleri tuvalete yaparsan balık alacağız" dedik, 3 gün iyi gitti, 4. gün gene başladı. Bir de güzelce "anne bana balık alma çünkü ben altıma çiş yaptım" diye geldi yanıma... Dediğim gibi, bir ara beze geri döneyim dedim, o da işe yaramadı. Bezi bağlattı, hatta ben kendim yapıştırcam diye hevesle bağlattı ama bu sefer de "çişim geldi, tuvalete yapıcam" diye inat etti. Kitlendim kaldım :(
Bu arada, burada ki cevapları okurken farkettim ki ben bir süredir benimle tuvalete girmesine izin vermiyorum. Acaba yeniden izin mi versem? Ayrıca, fatto'nun yöntemi de bir deneyeyim bakalım, belki bizim kız da gaza gelir.
Ayrıca, gece bezini halen bırakmadık. Gündüzü çözememişken daha bir de geceye cesaret edemedim. Bir kaç sebebi var bunun. İlk sebep sabah çok erken kalkıp işe gidiyorum, ne benim ne onun uykusuna kıyamıyorum. İkinci sebep benimle alakalı, ben de ilkokula kadar gece çiş kaçırırdım ve sanırım kızımın da alışamayacağından korkuyorum. Sonra sabaha karşı mutlaka gibi bizim yatağa geliyor, bizim yatağa kaçırma ihtimali de korkutuyor. Son sebep de, gece yorgan felan örttürmediği için uyku tulumu kullanıyorum, gece çişe kaldırınca uyku tulumunu çıkartıp giydirmek zor geliyor.
Velhasılıkelam, bu işi nasıl çözebileceğim konusunda her türlü yoruma açığım.

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...