Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/02/2011 08:42:00

 

Çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırmada hatalar yaptığımızı düşünüyorum. Reçetelerle besliyoruz onları... Saatli programlar yapıyoruz. Kendimizi kastıkça kasarken çocuklarda yemekten nefret etme duygusu yaratıyoruz. Acıkmadan yemeye zorluyoruz mesela... Savaşa çeviriyoruz tüm öğünleri, sonra da ödüllendirme için haftada bir, ayda bir... ne denli seyrek olursa olsun fast food sunuyoruz onlara. 

Köydeki çocuklara bakıyorum... Hepsinin boyu posu yerinde, obeziteden eser yok, yemek seçmiyorlar, gribal hastalıklara karşı dirençleri çok çok yüksek, kafaları iyi çalışıyor. Cin gibi hepsi :) 

Beslenme alışkanlıklarına bakıyorum. Üç öğünü de evde yiyorlar. Ev yemeklerini ''gerçekten''  seviyorlar. 

Çocuklar, memeden kesilir kesilmez aileleri ile aynı sofraya oturuyor burada. Özel yemekler yapılmıyor onlar için. Katkısız, mis gibi köy ekmeğini soğanlı salatanın suyuna, çorbaya, sofrada ne yemek varsa ona bandıra bandıra çocuklara veriyorlar. Yoğurdun üzerine pekmez döküp ayrı bir çanakta getiriyorlar sofraya gaz yapmaması için. Akşamları yatmadan önce bir miktar pirinci havanda dövüp yeni sağılmış süt ile muhallebi yapıyorlar. Minicik çocuklar gün içinde ellerinde bir elma, yarım portakal, bir havuç, tereyağlı bir dilim ekmek ile geziyorlar. Sıkça çiğ pırasa, çiğ patlıcan, bir tanecik taze fasulye, fırında köze gömülmüş bir patates ya da bir yeşil biberle görüyorum onları. 

2-3 yaşında bir çocuk, elinde kaşık, karnı acıkmış şekilde ailesi ile sofraya oturuyor ve önüne ne koyulursa hiç seçmeden yiyor. Çocuğun yeme sorunu yok, gaz sorunu yok, alerji sorunu yok, bronşit yok, grip yok... Zekaları başta da söylediğim gibi, ''maşallah'' dersiniz. Fast Food'un ne olduğunu bile bilmiyorlar. Ben, İpek'te birazcık hata yaptım. Fast Food'un ne olduğunu biliyor ve çok seyrek de olsa giriyoruz Mc Donald's a falan... Arada bir köydeki çocuklara da getirip dağıtıyorum oradan bir şeyler İpek'in zoruyla... Kesinlikle zevk almıyorlar bunları yemekten. Hiç de doymuyorlar... İstedikleri varsa yoksa sulu yemek! 

Kendi unları, kendi tereyağı, kendi pekmezi, kendi yoğurdu, her türlü sebzesi, domatesi, zeytini, zeytinyağı olan bir aile markete bile gitmiyor buralarda. En fazla senede birkaç kez... O da ya çamaşır deterjanı almak ya da kırılan çay bardaklarını yenilemek için... 

Çocuklara gerçek bir beslenme alışkanlığı kazandırın ne olur... Fast Food'u kesinlikle tattırmayın, bilmesin. İki eliniz kanda olsa bile evde yemek yapın. Sofra düzenini, aile ile birlikte sofraya oturmayı öğretin. Yemek hazırlarken ona da mutfakta bir vazife verin. Bezelyeleri ayıklasın mesela, pişen yemeğin kavrulan soğanın kokusunu sevsin. Yuva, ev, aile gibi gelenekleri benimsesin. Pişirenin emeğine saygı duymayı, ''eline sağlık'' demeyi öğrenerek yetişsin. Bir yaşını geçen çocuk her şeyi yer. Yemelidir de... Önemli olan tek şey yediğinin gerçek gıda olması. Gerisi boş :) 

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/02/2011 09:14:00

tamamiyle doktor reçetesiyle beslenme olayını benim de kafam almıyor bir türlü. erken yada geç verilecek sebze meyveler var ama biraz da eskileri dinlemek gerekiyor arada. annenin içgüdüsü, çocuğun hazır olup olmaması da çok etkili.
ve evet fast food'a HAYIR.
sadece yememesi değil görmemesi de şart..

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/02/2011 09:34:00

bende kesinlikle karşıyım fast fooda,kendimizde pek yemeyiz ailecek,ayda yılda bir. TAmam çocuğum bu yönden rahat, fast foodtan uzak durabilir ama en fazla okul çağına kadar,sonrasında çevresinden ve arkadaşlarından görecek ve duyacak,e haliyle isteyecek,işte asıl zorluk o zaman başlıycak,nasıl uzak tutabilicezki? Ben istemesemde dışarıda kendi gidip alacak :( inşallah sevmez hiç o tarz yemekleri

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/02/2011 09:58:00

Bizim evde de ne babasının ne de benim fast food alışkanlığımız yok. Belki yılda bir kere eve istenen pizza. En bi fast foodumuzda köfteci ramiz. Ama Gripinin dediği gibi okul çağına kadar uzak tutabiliriz ancak sonrasında mutlaka tanışacaktır. Mc Donald da doğumgünü  kutlayan insanlar var oldukça, çocuğumuzu kollamamız zor olacak gibi görünüyor. yine de evde hep beraber yemek yemeyi, masa etrafında birarada olmayı bilmesi bence de çok önemli. Biz şimdiden buna alışsın istiyoruz. hepimize kolay gelsin.


Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/04/2011 16:55:00

sofraya birlikte oturma kısmı kesinlikle bi kaç gündür kaşığa ağzını kilitleyen kızım babası sofrada kaşığını her ağzına götürüşünde kendi ağzını açıyor birlikte sofraya oturmuşsak 5 dak. önce beslemiş bile olsam ağzına verdiğim şeyleri daha zevkle yiyor.

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/04/2011 17:05:00

Lacivert, bir de kendi kaşığı olsun, ver eline, ağzına götürmeyi öğrensin. Ben yedirirken Bebedor'un kaşığını veriyorum, çok yumuşak ucu acıtmıyor ağzını, o kendi boş kaşığı için ağzını açmışken arada benim verdiğim kaşıktakilerden yemiş oluyor galeyana gelip.

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/04/2011 17:13:00

evet o kaşık işi çok işe yarıyor ama en zevk aldıkları şey elle yemek elimle ne verirsem itirazsız ağız açılıyor ama parmak ucuyla nasıl doyurayım çorbayı nasıl vereyim????????

bide porsiyonlarınız ne kadar ben mi çok zorluyorum?????

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/04/2011 18:15:00

Benim porsiyonum aventin küçük saklama kapları, şimdi içine ekmek de ufalayacakmışız. Yoğurt için de aynı ölçü, hemen hemen 1,5 babymix kutusuna eşit oluyor. Çorbayı yerse artırabilirmişiz.

Ynt: Pınar Kaftancıoğlu (İpek Hanım'ın Çiftliği'na Göre Bebeklerde Beslenme

05/04/2011 21:36:00

Periham benim 1 yasindaki oglum o kaplarin 2/3unu yiyor, masallah size :) her ne kadar pinar hanim cok hakli da olsa bir de yasam kosullari var. Dikkat etmekle beraber fast foodu öcu gibi de gormemekten yanayim.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
EK GIDAYA GEÇECEK,GEÇMEKTE OLAN,GEÇEN ANNELER

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...