En çok arıza çıkardıkları durumlar

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:15:00

- Doruk bu aralar arabalarını salonun muhtelif yerlerine park etmeye başladı. Ufacık salonumuz Doruğun boy boy ve sağda solda her tarafta olan arabalarıyla doluyor akşamları. Gördükçe darallar geliyor içime ama gel görki hiç birine dokunmamıza izin vermiyor. Elleyince, yanlışlıkla çarpıp düşürünce anında kriz çıkarıyor.
- Emzik olayı bizde de var. Vermeyince emmmzzzziiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk    emmmzzzziiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk diye böğürüyor :)
- Yeğenleriyle parktaysak ve onlar bizden önce gitmeye kalkarlarsa arkalarından "aşşşaaa gideliimmmm aşşşaaa gidelim" diye tutturuyo. Aşşaaa gideliimmm olayı biraz uzun boşverin :)
- Parktan eve girince sapıtıyor resmen. Homur homur, vıyır vıyır bir şeyler söylüyor. Anlamıyoruz oğlum güzel söyle filan diyoruz ama bi kere ayar bozulunca düzelmesi zaman alıyor. Böyle zamanlarda ben de "keçiler geldiii keçiler geldiii" Diye takılıyorum oğlana :)
- Aslında uykusu geldiğinde arıza durumları artıyor ama bazen saat itibariyle uyutmak pek uygun olmuyor. Oyalamak gerekiyor. Bu zamanlarda ya sabır diyerek arıza hallerine katlanmak zorunda kalıyoruz :)

Daha vardır kesin de aklıma gelmiyor şimdi. Gelirse yazarım :)

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:17:00

Eline sıvı bişey geçmeye görsün Yiğit sakın dökme demem kalmıyo foşşş ters çevirmiş dökmüş bile.Çok hareketli, heryerden fırlıyo ,her şeye el atıyo eğer 2 yaş sendromuysa bu biz dibine vurduk. Geçen hafta bi düğüne gittik yada nereye gidersem de bi tutturuyo kalk diye kalkıcam gezicez öyle bi o yana bi bu yana.Arabayla bi yere gidiyoru mesela yarı yolda bi başlıyo aşiği diye (aşağı demek) katılana kadar.Bide çok bağırıyo sıpa duyan bişey yapıyoruz sanar. Bu arada bu 2 yaş sendromu ne zaman geçermiş ki.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:18:00

Yaaa şu anı kurtarma adına yaptıklarımız varyaaa, katmerlenerek sorun olarak ve kriz meselesi olarak geri dönüyor.
Misal,akşam misafir var yemeğe, kan ter içinde yemek yetiştirmeye çalışıyorum, Yiğit suyla oynuyor, ses etmiyorum, ayağımın altına dolanamsın diye. Ya da mama sandalyesinde pudingini yerken parmak boyası olayına girişiyor,ses etmiyorum, çünkü işim var. bakacak da kimse yok, babası na postalasam ağlayarak geri gelir , bir sürü dert. Şimdi yapıversin canımmm,bir kereden nolcak diyorum.
verdiğim mesaj:  bana yemek yedirmek için herşeye izin verirler,sınır kural yok,ben ne istersem yaparım

mesaj2: suyla oynayabilirim, yemekle oynayabilirim, yemekle parmak boyası yapabilirim. Ulennn aslında ne istersem yaparım, yeterince cıngar çıakrmaya bağlı. Olmadı kafamı mama sandalyesine dan dan vurayım, hemen tamam tamam derler bana.

Aslında inadım inat yapıp, olmayacaksa olmayacak diye tutturup, hayır ın gerçekten hayır olduğu mesajını vermeli diye düşünüyorum,nacizane.  Tabii okuduğum ve şiddetle herkese önerdiğim kitap ın etkisi çok büyük. ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYMA Robert j. Mackenzei. Bizim okulun psikoloğu Nurhayat hanım önerdi.Sağolsun.

Yiğit arıza çıkarmak istiyorsa, herşeyden çıkarabiliyor. bilenler bilir,
misal kuşlar neden uçuyor ühühühühüüh
neden şimşekli bardağımda vermedin suyumu ühühühühüh
hayıyyyyyyyy kırmızı şimşek baydağıı değil hayıyyyyyyyyyy mavi şimşek bardağı hayırrrrrr ühühühühühü men kendim doluycam ühühühühühü
Makarna varsa pilav diye ağlıyor,pilav varsa makarna isterim diye.


ucu bucağı yok yani.
tek sorun çıkarmadığı yer odasında başbaşayız ve oyun oynuyorsak hiççç sorun yok,yavrum bir melek. 

tabii biz babasıyla da çocuğun kafasını çok karıştırmışız,kitabı okuyunca farkettim ben. Makarna yiycez diyorum, yiğit pilav diyor, babası annesipilav yapalım, ne istiyorsa yap diyor.
Ben giydirmeye çalışıyorum, bu 2 yaş dönemi hele,canım çıkıyordu bezini bağlayana kadar,bir pantolan 15 dak da mı giyilir yaaa!!! belki 2 yaşdan değil de bizim kararsızlığımızdan oldu,bilemiyorum. Babası hemen-annesiii ağlatma çocuğu,azıcık böyle geziversin
ya da hemen üstünü giy bak sakız vercem. Yiğit bu sefer sakızzzzz diye ağlıyordu.

Sanırım tutarlı olmak çözüm oluyor.  Kitap ikna etmeye çalışmadan sonuca ulaşın,sonra mantıklı açıklamasını yapın diyor. acayip acil iş çıktı,devamını yazcam.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:27:00

Evet mesela ben yiğite çok kararlı davransamda eğer ki gerçekten istemiyosa yada bişeyi yapmak istiyosa ikna olmuyo.daha beter tersleşiyoruz sanki başka dediğim normalde yaptığı şeyleride yapmıyo ve hep huysuz aramız düzelene kadar. Yani dediğimi kabul etmektense hiç yapmam diyip ağlıyo sanki kendince bana öyle geliyo.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:33:00

Banyoya girmemek için. (girene kadar)
Banyodan çıkmamak için. (çıkana kadar)
Banyoya bazı girişlerde tuvalet fırçasını oraya buraya sürmek için
Kendim yapacağım dediği her şey. (bu konuda hak veriyorum, artık büyüyor ve ben de ammmaaaan kendi yapsın diyorum)
Yoruldum, beni kucağına al. Almıyorsam gayet rahatça gidip yere yatıveriyor ve bana gülümsüyor? Yoluma devam edersem hönkürerek peşime takılıyor ama bu aşamaya geçmeden kucağıma alıyorum:=(
Ennnnnnnn çok beni yoran şey. Benimle bekvam tabure üzerinde mutfak işi yapması. Her şeye elini sokması. Benim yardımcım yok ve bu beni çok zorluyor. KRep hamurunu karıştırırken su istedi benden mesela. Aldı ve suyu hazırladığım krep hamurunun içine attı. Muzu patates yemeğinin içine. Sürekli musluğun altındaki lambanın ipini çekip ışığı yakmaya çalışıyor. O muslukta üstünü başını ıslatıyor. Beyabeyyyyyyyyyyyyyyy beyabeyyyyyyyyyyyy diye başımı didikliyor.
Saçlarını taratmamak için arızanın beterini çıkarıyor istediğinde.


Ben şöyle düşünüyum.
Güç savaşı yapmaya değer mi?
Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer mi?

Ne var banyodan bir saatte çıksa? Büyükse bırakın kalsın mesela? Arada siz de işinizi yapın.

Kocası askerde ve 4 aydır tek başına bakan ve kızını uyuttuktan sonra da gece çalışıp sabah işe giden bir anne olarak bile ben "aaaaa benim yardımcım yok, kusura bakma batıramazsın, yapamazsın"ı çok az söylüyorum. (söylüyormuşum) Dışarıda çocukların annesinin izin vermediği şeyelere ben izin veriyormuşum, çok az sinirleniyormuşum.

Biz artık parktan dönüşlerde sorun yaşamıyoruz. Bir dönem 1 saat kalmamıza rağmen böğürüyor sonra da memei istiyorum diye beni cümle aleme rezil ediyordu. Şimdi geçti.

Dün akşam parka çıkış saatimiz 18. eve giriş saatimiz 21.
3 saat parkta kaldık. Bazen daha çok.


Bir de. "HEVESİNİ ALSIN". hem de O'nun istemediği bir anda hevesini alsın o arıza çıkardığı şeyden. Bir süre sonra arıza çıkarmıyor o şeye.


Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 07:56:00

Başak, ben gelmeden hemen önce bakıcısı akşam yemeğini her gün yediriyor. Ve biz dün akşam ev yemekleri yapılan bir kermesten de atıştırma yaptık. Uyumadan önce de bir şeyler veriyorum.  Meyve ya da kuruyemiş gibi.

Evet sanırırm ben çok az bitir komutu veriyorum.  Çünkü çok çalışıyorum. Kızımı sadece işten çıkınca, O uyuyana kadar görüyorum ve sanırım bitir demeye kendimde hak görmüyorum.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 08:02:00

Başak kitabı bitiremedim ki ben, bu hafta sonu işallah bitirip,özetini yollayacağım

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 08:07:00

zeyneb seninle bir fiil aynı şeyleri düşünüyor ve uyguluyorum.çok rahatım içim huzurlu.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 08:13:00

SINIRLAR NEDEN ÖNEMLİDİR---kitaptan alıntı

 

Siz  3 yaşındasınız. 2 tekerlekli bisiklete binemiyor ve öğleden sonraları uyumadan geçiremiyorsunuz, ama anababnıza ne yapmaları gerektiğini söylediğinizde bunu yapıyorlar!! Sizin yapmak istemediğiniz bir şeyi istediklerinde yaygara çıkarıyor ve söyleniyorsunuz,onlarda teslim oluyorlar!!!

 

Kendinizi nasıl hissederizni? Güçlü?evet. Kontrol sahibi?büyük bir olasılıkla. Güvende? Herhalde değil. her şeyden önce aldıkalrı krarlara,sizi korumalarına ve doğru yolu göstermelrine güvendiğiniz,araba kullanan, para kazanan ve sizin ellemenizin yasaklandığı aletleri kullanan ana babalarınzı onlar. Çocukların çoğu için anababalarından daha fazla güç ve kontrol sahibi olduklarını fark etmek çok rahatsız edicidir.

 

Çocuklar bizim anababa olmamıza ihtiyac duyarlar,yani bizim sınırlamalar belirlemede kararlı olmamızı ve güvenecekleri bu sınırları onlara sağlamamaızı beklerler. Güven ve devamlılık duyguları buna bağlıdır. Sınır güven veriri. Saygılı sınırların belirlenmesi çocuklara güçlü sinyaller iletir:Ben senin anababanım. Güçlü ve kapasite sahibiyim. Seni doğru yola yönlendireceğim konusunda bana güvenebilirsin.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 08:14:00

kitaptan alıntı yine:


Serbest
ana babalr ,çocuklarını işbirliğine ikna edebilmek için devamlı taktikler değiştirir ve farklı yöntemler denerler. Çok fazla tekrarlama,hatırlatma, yalvarma,pazarlık etme, ders verme, mantık yürütme, münazara ve benzeri ikna yöntemleri kullanırlar. Sonuçlar, eğer kullanılırsa, çok geç gelir ve etkisizdirler. Her şey söylendikten sonra,ana babalr genellikle sınırlarını değiştirme ya da tümüyle vazgeçme aşamasına gelirler ve çocuklar da kendi bildiklerini yaparlar. Serbestlik,ana babalar için küçük düşürücüdür..

Bir yetiştirme yöntemi olarak , serbestliğin,hem anababalar , hem de çocuklar için cezalandırmaktan çok daha kötü olduğu kesindir. Temel amaçlarımızdan hiçbirine ulaşmamızı sağlayamaz. Yanlış davranışları durduramaz. Sorumluluk kazanaılmasını ve kurallarımız veya otoritemizle ilgili vermek istediğimiz dersleri öğretemez.

Sözlerimiz davranışlarımızla desteklenmezse, sözlerimizi duymazdan gelmeyi ve istediklerini yapmaya devam etmeyi öğrenirler. Aldıkları mesaj şöyle bir şeydir:Yaptığın şeyden hoşlanmıyorum, ama bu davranıştan vazgeçmen için çok ısrar etmeyeceğim, en azından bir süre.

Onlar davranıştan vazgeçmelerinin gerçekten istendiğini nasıl bilecekler?= bilemeyecekler. Bunu bilebilmenin tek yolu ,ne kadar ileri gideceklerini görmek için bizim sınırlarımızı test etmektir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...