En çok arıza çıkardıkları durumlar

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 09:50:00

Begümden altı ay küçük bebeği olan bir arkadaşım bir gün begümü bizim evde yemek yerken gördü, "güneş seni çıldırtmıyor mu bu durum dedi bana" ben hangi durum? yemeğini yiyor dedim. Ben asla izin vermem çıldırırım dedi! bende o zaman ona şaşırmıştım o da bana mesela..

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 09:53:00

Güneş, o durum annemle benim aramda oluyor. Annemler akşam yemeğine bize kaldıklarında halini görmeniz lazım, kadın yerinde duramıyor. Ada'ya müdahale edemiyor, ama masayla uğraşıyor. Daha dün akşam, bir baktım ki dayanamamış, Ada yemeğini yerken oraya buraya dökülen yemekleri siliyor masadan. Anne ne yapıyorsun dedim, döküldü ya siliyorum filan dedi. Bırak allahaşkına yine dökecek, rahat ol sen, yemekten sonra sileriz dedim durdu ama biliyorum içi içini yiyor, çıldırdı oturduğu yerde :)

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:11:00

bana o arkadaşım çalışmasan sürekli evde olsan böyle yapmazdın dedi, ben öyle düşünmüyorum ama kısıtlı zamanımda yapabiliyorsam geniş zamanımda yapardım.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:15:00

Bence de alakası yok Güneşcim ya, tamamen seninle aynı fikirdeyim. Çalışırken daha zor. Bu konuda insanın kendini eğitmesi gerekiyor ama. Ben ilk bir kaç seferde çok huzursuz olmuştum, sürekli annem gibi bir yerleri silme ihtiyacı içindeydim. Söz verdim kendime rahat olacağım, Ada'nın yemekten keyif almasını engelleyecek bir şey yapmayacağım diye.

Aynı konu "koşma düşersin" mafyası durumlarında da aynı. Sürekli çocuğun peşinde olmak, her yaptığını dur ben yapayım demek. Sonra hiçbir şeyi beceremeyen gençler/yetişkinler çıkıyor meydana. Azıcık rahat olmak lazım bu konularda.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:16:00

yapılan birşey yok ki ama, mama sandalyesinin altına sofra bezi sermek ve önüne yemeğini koymak sonrasında üzerine 2 büyük yaş giydirilmiş tişortunu çıkarmak elini yüzünü temizlemek :=)
Bence diğeri daha zor, bak kuzum kuş hopp, yada burnunu tıka, yada yemezsen yeme ......bla blaa :=)))
Dip Not: Begüm uyumlu bir çocuk..okudukça kabul ediyorum ...

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:19:00

Esracığım , Ben begümü hiç düştüğünde kaldırmıyordum mesela, kendisi kalkıp bana öptürüyor, ama bunu görenler aaa yazık kız nasıl dayanıyon diyorlardı, sanki çokk büyük birşey olmuş gibi!!

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:24:00

Başak ben 3 ay begümleydim, sonrasında 3 gün iş 4 gün begümle bir altı ayımız geçti ama benim genel yapım sabırlıdır, sakindir, ve çocuklar ile birlikte olmayı gerçekten çok seviyorum, ablamlara,yengemlere oturmaya gittiğimizde herkes kahvesini alıp muhabbet ederken, ben çocukları toplayıp yakartop oynarım, kutu kutu pense oynarım :=) Şimdi kafamda bir kuzen günü yapma planlarım var mesela, annesiz sırf çocuklarla :=)

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:27:00

ve ben üç ay boyunca hiç yalnız bırakılmadığımda kızımla baş başa kalmayı çok istiyordum :)
Nazar olurum diye beni yatağımdan kaldırmadıklarında,
sen ameliyatlısın deyip kızımın altını değiştirdiklerinde,yıkadıklarında :=) hep ben ben yapmak istiyordum.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 10:40:00

başak çım, çalışan anne çalışmayan anne olayıı ile ilgili ne güzel yazmışsın.
Çalışan anneler(benim gözlemlerim bunlar, katılmayanlara saygılar) işyerinde geçirdikleri vakti yavrulardan çaldığını düşünerek bu zamanı telafi etmek adına belki biraz da suçluluk duygusuyla daha ''sabırlı anne'' oluyorlar. Bir şeyleri telafi etme adına bazı annelerde çok hediye alma,oyuncağa boğma şeklinde de çıkıyor(misal:görümcem)

Bizim yaşadıklarımızdan ve Hilal in de söylediği gibi ikna etme vs. ya da ''bekle'' kavramı ya da ''alışveriş'' belli bir döneme kadar çatışma yaşamaya,inatlaşmaya engel oluyor. Ya da dikkatini başka şeye çekerek sorunu ortadan kaldırma da öyle.

Ama yavrular biraz büyüyüp alıgılaRI daha yükselince bu yukarıda saydıklarım biz de işe yaramamaya başladı. sürekli ağlayan ve ağlama süreleri uzayan bir çocuğumuz oldu. Yani taktik değiştirmek şart.

Ynt: En çok arıza çıkardıkları durumlar

07/30/2010 17:35:00

İstikrar konusuyla ilgili bir parantez açmak istiyorum. Biz karı-koca inatçı kişilikleriz, istikrarlı olacağım ayağına çocukla inatlaşma potansiyelimiz var. Sizlerde de böyle durumlar varsa dikkat etmek lazım.

Daha mantıksız tantrumlar geçirdiği zamanlarda biz de onu anlayamadığımızı söyler, derin nefes alıp sakinleşmesini söylerdik. O da bir güzel koridora gider derin derin nefesler alır, sonra gelir sakin sakin söylerdi. Biraz büyüdüğünde ve kendi kendine iş becerebilir hale gelip de, sinir krizlerini onun değil, daha çok onun yaptıkları üzerine bizim geçirmeye başlamamızla birlikte  :) oturup yaptığını düşünmesini söylemeye başladık. Geçenlerde abuk bir şey yaptı, benim de ne tepki versem diye düşünmeye çalıştığımı fark etti, "anne ben düşüniyim biraz en iyisi" dedi. Ama yüzünde de öyle bir kaçamak ifade vardı ki, sanki "bu düşünme olayından bir şey çıkmıyor, güzel bu, bu olsun" gibi bir hava vardı. Ben de çok sık başvurmamaya karar verdim, belli ki etkinliğini yitirmiş.

Demokratik aile yapısını anlatan sebep-sonuca yönelik yaklaşıma rastladığımda (http://www.kitubi.com/2009/09/16/odul-ovgu-ceza-guc-oz-disiplin/)aslında zaten birçok şeyde farkında olmadan kullandığımızı farkettim. Ama yine de keşke bunu daha önce anlatan olsaydı diye düşündüm, birçok şey çok daha kolay olabilirdi. Bence mümkün olan her şeyde sebep-sonuç kullanılmalı. Ama belirli sınırlar olmasının ve gerektiğinde höt denilmesinin de kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...