Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/29/2010 13:07:00

Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye, “önemli değil ne istersen yap” der.

Sonra düşünmeye başlarım acaba ne yapsam...

Eşim;
* Tavuksuyu ve işkembe dışında çorba içmez, (hepsini çok severim)
* Pilavı tereyağlı sevmez, şehriyesiz pek yüzüne bakmaz, domatesli pilavın yanından geçmez (şehriye problem değil, domatesli pilava deli olurum,  tereyağlı da yenmez mi...)
* Sebze yemeklerinin içine kıyma, kuşbaşı et istemez, (kuşbaşı etli taze fasule, kıymalı karnabahar çok severim)
* Dolma (kabak, biber, yaprak) sadece zeytinyağlı yer, içinde kıyma olmaz, (etli de yerim, zeytinyağlı da)
* Kereviz enginarın yüzüne bakmaz (ben bayılırım...)
* Makarna da sade olacak öyle peynirli, soslu, ton balıklı yok, fırın makarna da yok, (of yaaa kuru kuru makarna mı yenir...)
* Balık soslu olmaz ya mısır unuyla kızartılır, ya soğan+limonla buğulama yapılır, ya da zeytinyağında dinlendirilip ızgara yapılır (bir tereyağlı levrek tarifim var, pişerken kokusu içim delip geçiyor...)

* Öyle salata niyetine brokoli, brüksel lahanası falan da ı-ıh (yenmez mi ya allah aşkına..)

* Dondurulmuşlardan hiç hazetmez, köfte döner gibi et türü (çalışan kadının eli kolu)

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, yine aklıma gelince yazarım.

Bu arada evde böyle ayrım yapan canım eşim, yemeğe gittiğimiz eş dostta yemek ayırt etmez, herşeyi yer.

Neden diye sorarım, “orası benim evim değil, tercih şansım yok, ama evimde istediğimi yerim” der.

Ama ben bunları da yemek istiyorum derim, “canım aşkolsun ben sana yeme demiyorum ki, kendin ye, ama ben yemem” der. Ve bunu o kadar doğal, içten ve samimi der ki, hiç kızamazsın...

Eee evde de babaya anaya kıza ayrı ayrı pişmeyeceğinden (zaten öyle tencere dolusu yemek yenmez) babanın zevkine göre bişeyler yapılır, anne babaya dahil olur, Gülce’ye uyan varsa katılır, yoksa ona da ayrı yapılır....

 

Peki ne yer derseniz, bana önerileri şunlar;

* Köfte patates kızartma

* Ciğer kızartma

* Balık kızarmta + ızgara

* Patlıcan biber kızartma (o da domates soslu değil, sarımsaklı yoğurtlu)

* Yumurtalı patates ( dikkatinizi çekerim, yine kızartma)

* Parça kırmızı et (tavada tercih sebebi, yoksa ızgara)

* Kısır (ne alaka di mi)

* Patates salatası (bayılır)

 

Bunlar dışında da yukarıda saydıklarım doğrultusunda olabilecek tüm sebzeler, tavuk falan da idare eder, ne seveeer, ne sevmez...

Yani dert ortağıma niye yazdın bunu derseniz, vallahi çok dertliyim bu durumdan....

 

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/29/2010 13:36:00

Ne ilginç dimi ,pişiren biz ama seçim yapma lüksü onların. Kardeşim ben pişiriyorum, beğenmezsen yeme, git kendin pişir dimi. Yok olmaz- öyle eğitilmedik, öyle görmedik. Şimdi düşünüyorum da bizde de pırasa, kereviz, az pişiyor ama ben bayılıyorum. Ama pişirdikten sonra da 5 gün pırasa yenmez ki.

Bazen eşimle konuşuyoruz biz ne zmaan ana-erkil düzenden ata-erkil düzene geçtik. Ne yaptık da hakimiyeti onlara kaptırdık. Ben mühendisim, eşim turizmci; öyle sosyoloji, antropoloji çok anlamayız, kendi aramızda konuşuruz işte. Geçen gün dedi ki "herhalde doğum izninde kaptırdınız siz dünyayı:))) Emzikli kadın savaşa gidecek hali yok ya, verdiniz vekaleti, anneliği tercih ettiniz. Orada bitti."

Annemin evinde de  yemeklerde söz babamın olurdu, azdı ama yine de onun sevdiği gibi pişirilirdi. Soğan kavrulmaz, kaçak demli çay içilmez...

Biz hatayı evlendiğimizde hazırladığımız şahane sofralar ile yapıyoruz. Yaa ilk evlendiğinde yakacaksın tüm yemekleri, tencere tava kalmayacak. Ondan sonra da yaptığın yemeğe talim edecek. Aşçı ile evlenmedi dimi, sevdiği kadınla evlendi....ne önemi var pilav terayağlı olmuş, brokoliler buharda haslanmış.... Ben hiç karısı güzel yemek yapamıyor diye ayrılan çift görmedim.

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/29/2010 13:54:00

Ahh çok tanıdık geldi. Niye mi, buyrun :)

  •   Tavuksuyu ve işkembe dışında çorba içmez, (Süzme mercimek ve işkembe dışında çorba içmez, ben çorba delisiyimdir, her çeşit içerim, öğün niyetine iki kase üç kase bile lüpletirim)
  •   Pilavı tereyağlı sevmez, şehriyesiz pek yüzüne bakmaz, domatesli pilavın yanından geçmez (Pilavı tereyağlı sevmez, şehriyeli yüzüne bakmaz, domatesli pilavın ve bulgur pilavının yanından geçmez, ben her türlü pilavı ayıla bayıla yerim)
  • Sebze yemeklerinin içine kıyma, kuşbaşı et istemez, ( Sebze yemeklerini içinde kıyma, kuşbaşı et olmadan yemez, bense egeliyim, etli sebze yemeği bilmem, yemem :))
  •  Dolma (kabak, biber, yaprak) sadece zeytinyağlı yer, içinde kıyma olmaz, (Dolma (kabak, biber, yaprak) zeytinyağlı yemez, içinde kıyma/parça et olmazsa yemek demez, bir tek ege usulü incecik sarılmış zeytinyağlı yaprak sarmasını çerez niyetine yer, ege usulü zeytinyağlı yaprak sarmasını yapmak ne kadar zordur bilir misin ey koca desem bilir valla)
  •   Kereviz enginarın yüzüne bakmaz (Kereviz enginarın zeytinyağlı olmazsa yüzüne bakmaz, ben her şekilde yerim özellikle yine ege usulü enginar dolmasına var ya bayılırım...)
  • Makarna da sade olacak öyle peynirli, soslu, ton balıklı yok, fırın makarna da yok, (Makarna yemez, sevmez, yerse de o da ayda yılda bir ancak soslu yer, ben her şekil yerim, makarnaya taparım hatta :))
  •  Balık soslu olmaz ya mısır unuyla kızartılır, ya soğan+limonla buğulama yapılır, ya da zeytinyağında dinlendirilip ızgara yapılır (Balık sever bak, her şekilde yer, hatta denizden babası çıksa onu da yer )
  • Öyle salata niyetine brokoli, brüksel lahanası falan da ı-ıh (aha bak bu aynı)
  •  Dondurulmuşlardan hiç hazetmez, köfte döner gibi et türü ( Dondurulmuşlardan hiç hazetmez değil, köfte döner gibi et türü şeyleri aç olunca ayıla bayıla yer )

Ben sorarım ne yemek yapalım diye, sen bilirsin der, ben söylerim, ama bir farkla o yapar :) O kadar yemek seçer ama kocam diye demiyorum, şahane yemek yapar, yapmayı sever, yapar yer yedirir, hatta ben azıtıp ne yemek yapacaksın diye sorarım, gıkını çıkarmaz :)


Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/29/2010 17:51:00

suppppppeeerrr olmus okurken bayıldım ama ben benımkını yazsam roman olurrr...o yuzden yazmayacagım belkı muaıt olunca yazarım...sızlerın ellerıne saglık

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/29/2010 18:02:00

Bir ah çeksem karşıki dağlar yıkılır :(

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/30/2010 04:06:00

Yalnız değilim diye sevinsem mi üzülsem mi :)

Esraozlem, benim eşim de egeli :) o yüzden zeytinyağı, sebze, rakı, balık dediğinde her an hazır nazır. Hatta laf aramızda ben evlendiğimden beri (5yıldır) mutfakta tek başıma yaptığım kızartma sayısı 5'i geçmez. Tüm kızartmalar kendisine aittir. (seviyor ya, ben yaparım diyor. Bence aslında kızartmayı çok sevdiği için ben beceremezsem diye riske etmek istemiyor)

İlk zamanlar da yemek yapmayı ondan öğrendiğimi göz önüne alırsak. Çok haksızlık etmiş olmak da istemem. Pilavı (tabi ki tereyağsız) ondan öğrendim. Bir arnavut ciğeri yapar parmaklarını yersin....

Ama işte mesele bu değil,
Mesele, akşam sofrada ortak zevklerde buluşmak...

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/30/2010 04:36:00

meycan, aslında aynıyız demek istemiştim ben. Ama sanki benim kocam yapar yemekleri, aman ben de yan gelir yatarım gibi olmuş ama değil valla, zeytinyağlıları misal kimselere bırakmam, ege usulü, istanbul usulü filan her şekil nefis yaparım :))

İşin latifesi bir yana, ortak zevkler konusunda kesinlikle haklısın, eskiden herkes kafasına göre takılabilirdi ama anne-baba olduktan sonra biz artık orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Mesela ben ıspanağı pek severim, eşim hiç haz etmez. Ama yapıyorum, Ada ne görürse onu yapıyor, o zaman ben bunu sevmem deme lüksümüz kalmıyor, afiyetle yeniyor ıspanak. Ya da sebzeler etli de pişiyor, ben tabağıma çaktırmadan etsiz alıyorum, lezzeti bence aynı olmuyor ama yiyorum ayıla bayıla.

Arnavut ciğerinin de iyisi pek leziz olur, onu iyi yapan kişi bulmak ise zordur. Eline sağlık eşinin. Bizde de referans eşimin annesi. Hala onun yaptığı lezzete erişemedik iki kişi, daha çok çalışmamız lazım.

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

03/30/2010 07:15:00

Ben artık çocukların görme ve taklit etme konusu ile ilgili farklı düşünüyorum.  Bir dönem her çocuk dönem dönem bazı yemekleri seçiyor. Biz ne kadar iştahla da yesek yemeyeceği varsa yemiyor. Bence esas olan yemeğin evde genel anlamda bir sorun konusu olmaması ve sürekli tek tip yemek pişirilmemesi. Ayrıca sebze yemeklerine et konulması da bir zorunluluk değil.

Ynt: Eşime sorarım “ne yemek yapalım bu hafta” diye...

04/27/2010 21:00:00

Aman Allah'ım! Yalnız olmak ne kelime bir orduymuşuz biz meğer! Eşine "ne yemek yapayım" diye sorup benzer durumu yaşayanlar!


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...