Karatay diyeti

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 06:47:00

arkadaslar yanlisiniz var. dukan'dan falan mi bahsediyorsunuz? hayvansal gidalari sinirsiz tuketmek gibi birsey yok. meyve yememek de yok. nerden cikti bunlar? dengeli, saglikli beslenmek var. zeytinyagi tuketmek var. ogun sayisini azaltmak var (ibn-i sina'nin da dedigi gibi). ana noktalari kacirmissiniz ya da karistiriyorsunuz. lutfen yanlis yonlendirmeyelim. saglikli beslenme adina ne varsa var bu beslenmede.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 06:49:00

ben hala uyguluyorum. hem sekerim normal degerlerine girdi (seker riskim vardi), hem tansiyonum, hem demir eksikligim duzeldi. (carpintilarim oluyordu, tansiyona baglamistim. kalp doktorum tansiyonun sebebinin de ayni oldugunu soyledi: demir eksikligi). mide rahatsizliklarim olurdu, siskinlik, yanma, hazimsizlik. onlar da yok. sInIrsIz hayvansal gida da tuketmiyorum.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 06:59:00

Kitapta öyle yazmıyor olabilir ama bana Canan Karatay aynen böyle dedi, kahvaltıda 6 yumurtaya kadar yiyebilirsin, meyve hiç yok. Belki çok kilolu olduğum için böyle bir değişiklik yapmış olabilir. Ya da vejetaryen olduğum için. (hiç et, balık, tavuk yemiyorum).
Sonuç olarak önerdiklerini çok kısa bir süre yapmış olmama rağmen 2-3 haftada kolesterolüm ve b12'im yükseldi. Tekrar altını çiziyorum: Vejetaryen olmama rağmen!!! Bilmeyenler için belirteyim: normalde vejetaryenlerde bu değerlerde eksiklik olur yani çok düşük çıkar.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 07:02:00

tamam anladim simdi, size ozel bir diyet vermis. tekrar gidip bu degerleri gostermek lazim o zaman :) ilgincmis 6 yumurta, meyve yok dememesi. degerlerinize de uzuldum.


Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 07:09:00

Bir daha gitmeyi düşünmüyorum açıkçası. Çünkü kadın karşısındakini hiç dinlemiyor. Herşeyi ben bilirim havasında. İyi bir kardiyolog ve dahiliyeci olabilir ama boşver psikiyatrının dediklerini, boşver gastroentrologunun dediklerini, ben daha iyi biliyorum dediği zaman bana inandırıcı gelmiyor. Madem diğer kardiyologların, diyetisyenlerin söyledikleri bu kadar yanlış, nasıl oluyor da işe yarıyor? Diyetisyenim hamileliğim süresince bile bolca meyve ve ara öğünle beni gayet güzel zayıflatmayı başardı. Çocuğum da prematüre doğmasına rağmen gayet sağlıklı doğdu ve hala da öyle çok şükür.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 07:11:00

Bu arada doğru bulduğum yönleri de var, bunu da belirtmek isterim. Ama herkes yanlış ben doğru tavrı çok itici geliyor bana.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 09:16:00

ben kitabını baştan sona okudum,çeşitli yayınlarda da izledim..Bir defa meyve tamamen yasak demiyor zaten onu da dese  kıyamet kopartır insanlar ama meyve suyunu önermiyor,yazdığı diyet listesinde meyve bazen bir ara öğüne koyuyor ama ara öğünü de zaten önermiyor..Çünkü insülin direncini kırmak için bir ana öğünü yedikten sonra 4-5 saat birşey yememek gerekiyorki yağları yıkan leptin hormunu salgılanabilsin, eğer arada meyve yada başka birşey yersen bu bozuluyor.Verilen kahvaltıyı yapınca zaten 4-5 saat birşey yiyemiyorsun, saat oluyor 15, o saatte yine yemek yiyorsun onu da yiyince 19'a kadar tutuyor, o saatte de ancak süt içip kuruyemiş yiyorsun, 1 tane meyve de yesen neye yetecek..Hayvansal yağları ve eti,pastırmayı,kavurmayı öneriyor, kesinlikle Karatay diyetinin sebze meyve ağırlıklı bir beslenme olduğunu kimse savunamaz sanırım. Anti aging kitaplarında genç ve sağlıklı kalabilmek için aksine meyve sebze ağırlıklı beslenme öne çıkartılır. Canan Hanım'ın cilt tonuna ve fiziğine hiç dikkat ettinizmi, derisi niye bu kadar cansız ve koyu renk,acaba meyve tüketmemesindenmi, fiziği de hiç öyle fit falan durmuyor..Valla isteyen uygulayabilir ben kendi görüşlerimi yazdım..Yazın meyve ağırlıklı beslendim,cildim pırıl pırıl parlıyordu, şimdi resmen karardı..

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 10:21:00

Kitabın 60. sayfasında "birçok diyet listesinde hazır veya taze sıkılmış meyve suyu ciddi bir şekilde önerilmekte" diyor. Almanca ve türkçe onlarca diyet kitabı okudum, diyetisyenlere gittim ve hiçbir zaman hazır meyve suyu için gibi bir öneriyle karşılaşmadım. Kibrit kutusu kadar peynir önerirler diyor, benim gittiğim diyetisyenler hep her insanın ölçüsü farklıdır kendi parmağın ölçüsünde 3 parmak peynir yiyebilirsin derlerdi ki gayet makul buluyorum bunu. Yani kendini iyi göstermek için başkalarına çamur atıyor gibime geliyor.

Fiziği evet çok fit değil ama çok kötü de değil. Yalnız ağzının 2 yanından inen derin çizgiler dikkatimi çekti, çok surat asan insanlarda oluşur o çizgiler genelde:) Kesinlikle ışıl ışıl ve pozitif bir insan gibi durmuyor.

Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 13:31:00

Merhaba,
Yalnız sevgili jezebel, bu kadın 69 yaşında ya, 70'e 1 var, yani yaşına göre çizgileri ve fiziği normal ve iyi değil mi acaba?
Genç bir diyetisyenin veya doktorun kendisinin fit olmasını beklerim de 70 yaşında bir prof. dan, yaşının gerektirdiği bedeni durum yeterli olacaktır; benim fikrim...Ynt: Karatay diyeti

02/28/2012 13:42:00

Bu arada Karatay yada Dukan diyetini savunduğumdan değil. Haklarında ayrıntılı bilgi sahibi olmam ve uygulamış olmam gerekir bunun için. Ama her besinden gerektiği kadar almak, sağlıklı beslenmek ve hareket en iyisi sanırım. Bir de herkesin diyeti kendine özel. (yani insülin direnci olabilir, kilolu olmasının altında başka sağlık sorunları olabilir vs.) Bu arada besin intoleransı denilen bir şey var, yorktest yapıyorlar ve hangi besinleri tüketmemen gerektiğini söylüyorlar. Bunu uygulamış ve sonuç almış olan var mı?  


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Doğum Sonrası Kilo Verme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...