Karatay diyeti

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:29:00

Yazınızı tekrar inceliyorum, atladığım bir nokta olmasın diye. Hangi sağlıklı karbonhidratları tavsiye ediyor Canan Hanım? Bulguru öneriyor evet, bunu belirtmeyi unutmuşum.

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:29:00

o zaman dedigim gibi canan hanimi bosverelim, kendi beslenme sistemimizi konusalim :) bastan beri bunu yapiyorum aslinda bu baslikta. hayat boyu patates, havuc yemeyin, cumlesini de inan hicbir yerde okumadim. kendisi diyrosa da yanlis tabii.. ama ben serbest gezen tavuk, dogal beslenen hayvan bulabiliyorum.. ara ogunun yanlisligini eski soylemlere, eski zaman insanlarina, beslenme aliskanliklarina bakarak da onayliyorum ben.. misir da ayri bir konu (gdo meselesinden dolayi). onu da hic tuketmeyelim, beyaz seker gibi.

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:31:00

surekli onlari mi yiyin diyor anlamadim ben? sebze de var listesinde, saglikli karbonhidrat da. 

tereyagina yumurta kirmakta, pastirma koymakta bir yanlislik yok. pastirma, eti saklamanin en saglikli yolu. ama 3 ogun yiyin bunu mu diyor?

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:32:00

kuru fasulye, nohut, mercimek, .. bunlar da serbest.

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:33:00

Ama siz Canan Hanım sizinle görüştükten sonra fikir mi değiştirdi acaba deyince boşveremiyorum işte:) Ve bana söylediklerini aktarmak durumunda kalıyorum.

Sizin beslenme tarzınıza lafım yok dediğim gibi, gayet güzel bir formül bulmuşsunuz gibi gözüküyor. Yalnız merak ettim nereden buluyorsunuz serbest gezen tavukları? İstanbul'da yaşadığınızı farz ederek soruyorum tabii. Tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa ben de oğluma oradan alayım. Onu vejetaryen yetiştirmiyorum çünkü, aklı ermeye başladığında bunun kararını kendi versin istiyorum.

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:36:00

E tamam onlar da protein işte:)

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:38:00

Tamam yanlışlık yok, 3 öğün bunları yiyin demiyor ama her gün kahvaltıda yumurta yiyince kolesteroller yükseliyor işte.

Sebzeler var evet, benim york testi sonuçlarıma göre bir tek onlar var zaten:)

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:38:00

Merhaba sevgili ülkü, 6. sayfada belirttiğim gibi, dukan yada karatay diyetlerini savunmuyorum, çünkü haklarında ayrıntılı bilgi sahibi olmam ve uygulamış olmam gerekir.
Zararlı şeylerden ve herşeyden yemekten kastımda esasında açık olmakla birlikte, örneğin canın baklava çekiyorsa hergün tabak tabak, tepsiyle yemek yerine arada bir porsiyon yemişsin, ayda bir kere ince hamurla bir kaç dilim pizza yemişsin bence problem değil. Ki kilo vermeye engel bir sağlık problemin yoksa diye de belirtmişim. Yoksa kastedilenin çocukların ağzına sosis, salam tıkmak olmadığı belli. Ben de kızıma o dediğin şeyleri küçük yaşlarda yedirmemiştim. Çünkü büyüyünce zaten bazı şeyleri yemelerini engeleyemiyorsun. Ama demek ki mesela benim kızım sağlıklı beslenme konusunu o kadar iyi anlamış ve öğrenmiş ki, geçen gün dershane hocası (birlikte yapılan bir gezi sırasında çocuk aç kalınca, neden çocuğumu aç bıraktılar diye düşünürüm diyemi nedir telaşla) ılgına hiç bir şey yediremedik, döner aldık yemem dedi, hamburger alalım dedik ben dışarıda hamburger yemem dedi (ben ona evde anne hamburgeri hazırlarım, kendi yaptığım köfte ile haftada yada 10 günde bir), tavuk alalım dedik hayır istemiyorum dedi bilginiz olsun diye söylediler.  Ki konu çocuk beslenmesine gelince farklı yerlere de gitmiş oldu.
Markete gittiğimizde onu alalım bunu alalım şeklinde abur cubura saldıran bir kızım yok, ama ben de merak ettiği şeyleri engellemedim. Sadece kısıtladım ve senelerdir bıkmadan zararlarını anlattım, anlatıyorum. Yasaklar çocuklara çekici geleceği gibi, sağlıklı beslenmeyi küçük yaşta iyi algılayamazlarsa, beslenmelerine karışamayacağınız yaşa geldiklerinde sizin engellediğiniz her şeyi yiyen kişilere dönüşebilirler. Bu nedenle kızımla markete gittiğimizde, o gün cips almak isterse, en son yediği cipsin üzerinden de 2-3 hafta geçmişse, her seferinde cipsin yararlı bir şey olmadığını vs anlatır, hadi al ama bir seferde yemeyeceksin ve her zaman alınmayacağını anlatırım. Ama asla yiyemezsin yapmam. Yaşları küçükken senin verdiklerini alıyorlar ama büyüyüp de dışarı açılınca o zamana kadar öğrendikleri ile hareket ediyorlar. Küçükken çok kısıtlanırsa da ters tepki yaratabilir.
Ayrıca çok kilolu, doyma hissini kaybetmiş, sürekli kan şekerinin düşmesi ile açlık hissi ile canı bir şeyler çeken bir kişi değilsen, genelde canının çektiği şeyler bence vücudunun da ihtiyacı olan şeyler oluyor. Et ağırlıklı beslendiğimde gözlerimin önünden z.yağlı fasülyeler, dolmalar, sebze ağırlıklı beslendiğimde de köfteler filan geçer benim, acayip canım çeker. Uzun süre meyve yemediğimde çünkü çok sevmem ama birden canımı çeşitli meyveler çeker.Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:42:00

aydin nazilliden geliyor yumurtalarimiz:) ipek hanimin ciftligini duymussundur. tavuk eti tuketmiyoruz. etimizse kurban bayramindan kurban bayramina kendi koyumuzden.. canan hanimla yasadiklariniz cok ilginc deneyimler olmus. benim anlayisima gore hasta takip edilmeli, yanlis giden birseyler varsa inatla ayni program devam ettirilmemeli.. onlar evet ayni zamanda protein kaynaklari ama karbonhidratca daha zenginler.

Ynt: Karatay diyeti

02/29/2012 07:43:00

Colpang aynı efekt bende de oluyor:) Benim de meyveyle aram süper değildir ama yeme dediklerinde en sevmediğim çeşitlerini bile canım çeker oluyor:)))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Doğum Sonrası Kilo Verme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...