Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 18:07:00

Kızım 9 aylık.3 aylıkken Emmeyi reddetmişti ve anne sütünü 6 ay sağarak sonra da azalınca formül sütle dönüşümlü verdim.6 aydan sonra Üç aydır çevremde gördüğüm gibi herşeyi blendırdan çekerek ve bak kuş bak telefon diyerek ağzına tepme usulü zorla yedirmeye çalıştım.Yanlış yaptığımı kızım tamamen yemeyi reddedince anladım.Buradaki blw konularını okudum ve uygulamaya karar verdim: ama sizce çok mu geç kaldım?
2 gündür önüne sayısız yiyecek koydum hepsini mıncıkladı ama bir lokma bile ağzına götürmedi.Önceden beri yaptığım tek olumlu şey onu pusetinde bizimle beraber sofraya oturtmakmış.Bizimle oturuyor ama önüne koduğum şeylerin hiçbirini ağzına götürmiyor.Hiç tepki vermiyoruz.
Ama sanırım geç kaldım ki şu anda 9 aylık ama sadece biberonla anne sütü+ devam formülü içerek beslenen bir bebeğim var.Çok üzgünüm.Ne yapmalıyım?

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 18:15:00

Önüne her fırsatta yiyecek koymaya devam edin,oyuncaklarının arasına,mama sandalyesine vs heryere.Zamanla mıncıklayıp sonra ağzına götürmeye başlayacaktır,geç kalınmış bir durum yok bence.Tabii yemesi için zorlamamanız da gerekli.

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 18:17:00

Baştan zorlamasaydım ve nefret ettirmeseydim, 9 aylıkken kendi kendine yemeyi öğrenir miydi?Yani normali nedir merak ettiğimden soruyorum.Ve çok pişman olduğumdan :(

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 18:25:00

boşuna strese girmeyin bence benim oğlum 16 aylık hala yarısından çoğunu mıncıklıyor kalanını yiyor hiç birşey içöin geç kalmadınız korkmayın bence meyvelerle başlayabilirsiniz kendi eline verin küçük küçük muz parçacıklarını yesin

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 18:29:00

Evet 9 aylıkken kendi kendine birşeyler yiyebiliyorlar ama bu sizin çok geç kaldıgınız anlamına gelmiyor,önüne sayısız yiyecek koydum demişsiniz bence önce bunu yapmaktan vazgecin,birini yemedi diye öbürünü getiriyim diyip sürekli bir şeyler tasımakta değil çözüm biraz zaman tanıyın ikinizede sürekli birşeyler yedirmeye çalışıp olumsuz tepki alırsanız siz gerilirsiniz,geriliminiz bebeğe yansır bu döngü böyle sürer gider...
Pişmanlıkla kendinizi yiyip bitirmektense bi kaç gün öğün aralarını acın sevdiği şeylerle beslenmesini sağlayın yemediği noktada ısrarcı olmayın ki önce yemekle ilgili kötü anılarını unutsun,mümkünse sizin dısında biri yedirsin yemeklerini bugün ağzına götürmüyor olması her zaman öyle olacagı anlamına gelmez ,size azda gelse yasantısını sürdürebilecek kadar birşeyler mutlaka yiyordur bir kaç gün bir kaç öğün atlamakla büyük kayıplarınız olmaz endişelenmeyin,kaldı ki temel gıdası hala anne sütü yada formül süt...

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 21:10:00

Hiç geç kalmış değilsiniz. Tam zamanında doğru kararı vermişsiniz. Bebeklerin ek gıdayı gerçek anlamda yemeleri zaten ancak 9. ve 10. ayda başlar. Pes etmeyn, bu şeklde devam edin. İçiniz rahat etsin isterseniz, yine bebeğinize yemek yedirebilirsiniz. Yeter ki asla zorlamayın, bunu oyunla yapmayın, istemediğini belirttiği an buna son verin. Bir de kendi kendine yemesi için teşvik etmeye devam edin. Önüne koyduğunuz yiyeceklerin eliyle tutabileceği ve dağılmayacak kadar diri, ama ağzından dağılacak kadar yumuşak olmasına dikkat edin. Elde kolay tutabilmesi için uzun, parmak şeklinde yiyecekler olmalı (en azından başlangıç için).
Bebekler sade makarnayı kendileri yemeyi çok sever, bunu deneyin. Küçük omlet parçaları, haşlanmış brokoli ve karnıbahar koyun önüne. Siz de, o ne yiyorsa, aynısını yiyin o sırada.

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 21:10:00

Kesinlikle geç değil, ben 9 aylıkken başladım. Mama tepsisine yiyecekleri koyun siz de oradan yiyin böylece oyunla bu işi çözecek. Israrcı olmayın ve yemekten önce aç bırakın bi süre.

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/06/2013 22:08:00

önüne yiyecekleri koymaya devam edin, bir süre sonra çocuğunuzun yediğini göreceksiniz onunla birlikte sizde yemek yiyin sizinde yediğinizi görmesi bunu kolaylaştıracaktır..

geç kaldığınızı düşünmeyin bunu başlatmanın en doğru zamanındasınız içiniz rahat olsun :)


Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/07/2013 05:34:00

"Baştan zorlamasaydım ve nefret ettirmeseydim, 9 aylıkken kendi kendine yemeyi öğrenir miydi?Yani normali nedir merak ettiğimden soruyorum.Ve çok pişman olduğumdan :( "

kendinize bu kadar yüklenmeyin... ben asla zorlamadım, püre yapmadım, kendi kendine yemeye teşvik ettim, duvarlara kadar her yer yemek oldu asla sesimi çıkarmadım ama tek elde ettiğim yemek yerken çok eğlenmesi ve çiğnemeyi öğrenmesi oldu...fakat özgür iradesi ile yemek yeme imkanının olması yemek yemesini sağlamadı... şu an özgür iradesini kullanarak beslenmemeyi tercih ediyor diyebiliriz...... yani kendinizi suçlamayın, "zorlamasaydım=yerdi" kesin bir sonuç değil benim görüşüme göre...

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/07/2013 06:11:00

Çok teşekkürler çok rahatlattınız beni. Aslında benim için asıl şok önceden bu yaptıklarımı tavsiye eden komşumun 11 yaşındaki oğlunun yemek yiyişine şahit olmamdı: içine minik mink ekmek ufaladığı patates yemeğini annesine çatalla ezdirdi ve yanına koyduğu yoğurdu da üstüne boca etti ki yutabilsin.Başka türlü yemiyor.Ve tam 11 yaşında, ortaokula gidiyor ve ergenliğe girmek üzere! Onu görünce gözyaşlarımı tutamadım, çocuk yemek yerken hıçkıra hıçkıra ağladım yanında, kimse bir anlam veremedi. Ama kızımın böyle olacağını düşünmek beni kahretti o an. Ama madem ki sizler geç kalmadın diyosunuz bunun için elimden gelen herşeyi yapıcam.
Bir sorum daha olacak, mesela arada yoğurdunu filan ben kaşıkla yedirsem ya da peyniri filan yemeyince eimle ağzına koysam, bu kendi kendine yeme sürecine zararı olur mu?Zorlamadan tabi.

Ynt: Sizce çok mu geç kaldım?

03/07/2013 07:04:00

bence olmaz :) biz de bu şekilde besleniyoruz, yani biraz o yiyor, biraz ben veriyorum..kendi kendine yeme konusunda becerisi arttıkça benim verdiğim lokmaların sayısı da azaldı :))  


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Baby Led Weaning - Bebek kontrolünde beslenme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...