Hangi okul?

12/21/2009 07:18:00

Kızım 2 yasında olmasına ragmen beni yoran bir soru bu!
hatta dogmadan dusundugum bir ayrıntı. Beyoglunda okul cıkısına denk gelip de nasıl bu soru icinizi kemirmez ki?
 
Koleje gitse, olaylar cok boyutlu olarak fiyasko. Bir ünlü kolej, cocuklara ilkokulda test cozduruyor.
Tek amacları cocukların OKS , OSS basarısı!
İstanbul'da devlet okulu cesaret istiyor, uyusturucu, ahlaksızlıkların dedikoduları..
pilot okul desen simdiden yazılman gerekir.

hep hayalim, kucuk bir yere tasınırım o zaman kadar ve takip edebildigim bir ogretmene , devlet okuluna verebilirim idi. ama zaman cok hızlı geciyor.

Gecen haftasonu kucuk-samimi bir toplantıya katıldı. Emel Cakıroglu Wilbrandt'ı bilirsiniz. MM yöntemiyle cocuk buyutme sanatı kitabının yazarı. (sistem Yayıncılık)

Hem AMI belgesi var hem almanya'da bir Montessori okulunda egitmenlik yaparken aldıgı belge...bu okulun linkini vericem (adını tam ogrendigimde)

okulda 3 yasından baslıyor cocuklar liseye kadar, hic bir mufredata baglı kalmaksızın, matematik, bilim, sanat...ogreniyorlar. Tabi Montessori yontemiyle! Montessoriyi bilenler nasıl bir matematik, nasıl bir fen kastettigimi bilirler...

Okul patronsuz ozel okul olarak gruplandırılabilir. Yani ebeveynler , cocukları icin gerekli malzeme, ogretmen, gorevli hersey icin fizibilite yapıyorlar sene basında, ogrenci basına dusen hesaplanıyor ve miktar boylelikle belirleniyor. damgalı suveterlere para vermiyorsunuz.
bir ozel okulda, okulun getirdigi markaya degilde cocugunuzun ozguvenli, kulturlu, yaratıcılıgı kalıplarla sınırlandırılmamıs bir cocuk olmasını istiyorsanız yeterli para 2000$ iken, patron sistemine 10000$ veriyorsunuz!

iste Almanya'daki bir okul gibi bir okul acmak istiyor Emel Hn, gonullulerle birlikte. su andaki MEB yonetmeliginde denklik diplomasına sahip olma gibi bir avantajı da var.

daha ayrıntılı yazmak, link ve isim vermek gerekir, ama simdilik Emel Hn'ın ismini ve Maria Montessori'yi googgle larsanız konu daha belirginlesir.

Ynt: Hangi okul?

12/23/2009 07:16:00

peki bu okulu milli eğitim destekliyormu? 8 yıllık eğitim mecburiyeti var ya.

Antalya'da da şubeleri olacakmıymış:))

Ynt: Hangi okul?

12/23/2009 09:18:00

Handecim, okulun denklik sorunu yok, yani MEB diplaması oluyor, özel izne tabi bir MEB okulu gibi bir bosluk varmıs .
Emel Hn, bu kurullarda danısmanlık ve proje kurullarında jurilik yaptıgı icin (teknik terimleri kırıp gecmis olabilirim su anda) icerdeki isleri iyi biliyor. cocugumun ilkokuldan alınıp, lise sona kadar boyle bir okulda okudugunu, kisiliginin desteklendigini, kendini kesfettigini hayal edemiyorum bile! acıkcası universite okuması cok umrumda degil benim, cok sevdigi bir sey yapsın..sonrasında para zaten gelir.

Ynt: Hangi okul?

12/23/2009 10:02:00

Eğer hakkıyla gönül vermiş kişilerle yapılacak olursa harika olur tabii. birde uygun veliler olmalı, kıyaslama yapmayan "şu okuldakiler okumayı çoktan söktü biz geridemiyiz" demeyecek.

denklik sorunu olmaması çok iyi. bende seninle aynı fikirdeyim. kendine güvenen, mutlu, sorumluluğunu bilen bir birey olarak yetiştikten sonra gerisi zaten gelir.

ben okul işini düşünmek bile istemiyorum, bu konuda çok karamsarım. çocuğumu yarış atı gibi o sınav, bu dersane, şu özel öğretmen dolaştırmak istemiyorum:((

enson oyun oynasın diye gönderdiğim kreşte Can'ı çok sevdiklerini, full time göndermemizi ve onu süper çocuk entegre programımıdır nedir (her nedemekse) ona göre eğitebileceklerini söyleyince birdaha Can'ı hiç yollamadım. "Can sadece 1,5 yaşında mümkünse ben sadece oyun oynasın istiyorum" dediğimde benim mutlu olacağıma neden tepki verdiğimi anlayamadılar:(

Ynt: Hangi okul?

01/03/2010 16:16:00

Her yeni gelişmede haberdar oluruz değil mi? Bahsi geçen kitabı yarın alıcam inşallah.Bursa  'da da umarım  böyle bir okul olur.

Ynt: Hangi okul?

01/04/2010 05:50:00

Tabi ki haberdar ederim....Bursa'da da olmasi tamamen size bagli aslinda...boyle bir okul olursa anne-babalar cocuklarinin egitiminin icinde olacaklar, bir vakıfta calısır gibi.
sistemden sikayet etmekle kalmayıp birseyler yapmak gerekiyor cunku mevcut sistem fazlasıyla curutuldu.
ilkokul 1 cocuklarına test cozduren, hazırlıga (ilkokul 1den once) o okulda gitmezse, 1.sınıfa baslatmayan okullar dolu istanbul'da...
gecen bir arkadasım anlattı, kuzeni matematik konusunda yurtdisinda doktora yapmis, Anadolu lisesi sınavlarına giren akrabasına yardım icin ders vermek istemis ama sorular tamamen cocukları elemeye yonelik oldugu icin bazı sorularda zorlanmıs!

amac bilimi ogrensin, ileride de kendisi bilime birseyler katar degil. ezberlesin, digerlerini gecsin, etiketi olsun yuksek maasla biryerlere girsin...

benim amacım, cocugum isterse universiteye gitmesin, sevdigi birseyi bulsun ( ne olursa bilim, sanat, spor...) mutlu olsun bu zaten ona hayatını surdurecek parayı getirecektir. kendini gerceklestirmesini saglayacak sistem de kesinlikle milli egitiminki degil! beyni daha ozgur olmalı, kalıplara ilkokul 1deyken sokulmamalı...

Ynt: Hangi okul?

02/20/2010 05:34:00

Merhabalar
iki aydır pek gelişme olmadı galiba bu okul konusunda. bizimkiler okul konusunda henüz kabus görmemizi gerektirecek kadar büyük değiller, ama bu tür bir alternatif mecra arayışı ilgimi çekti.

Ynt: Hangi okul?

02/20/2010 14:48:00

merhaba,
devam ediyor aslında ama daha cok montessori grubunda http://www.nurturia.com.tr/groups/f1e7d497-0dfd-4050-9acf-9cbd010cd1b1/1/montessori-egitimi
devam ediyor...bekleriz
seda

Ynt: Hangi okul?

04/25/2010 10:55:00

Ankarada oturuyorum Oğlum 4 yaşında TED kolejinin anaokuluna vermeyi düşünüyordum. Ama TED'in lisesinin iyi olmadığı, okulda çocuğun kötü alışkanlık edinebileceği v.b şeyler duydum. Odtü daha iyi diyenler de var bir kısım kişi de TED koleji iyi diyor. Anlayacağınız kafam çok karıştı. Sizlerin bu iki okul hakkında bilginiz var mı veya tavsiye ettiğiniz başka okul

Ynt: Hangi okul?

04/26/2010 20:51:00

Merhabalar,
okulumuzla ilgili ayrintili bilgiler...
nasıl bir yapı olacak, neden?
http://montessoriokul.blogspot.com/2010/04/veli-inisiyatifi-okul-nedir.htmlCevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çoçuğum hangi okula gitmeli?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...