Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/19/2010 07:55:00

"Aaa, sen farkında olmadan Montessori yöntemi uyguluyorsun. Ama o öyle yapılmıyor, böyle yapılıyor..."

Çocuklarımızla oynadığımız oyunlar, yaptığımız sohbetler bir takım sistemlerin içinde gösteriliyor. Bu sistemlerin kimileri çok moda. Çocuğuna okul bakarken mutlaka belli sistemler arayanlar var.
Bu etiketlemeyi garipsiyor musunuz, yoksa size güven mi veriyor?
Oyuncakları, oyun gruplarını buna göre satmak akılcı mı, para tuzağı mı?

Ynt: Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/19/2010 09:28:00

para tuzagı diyenlerdenim yani genellemenin icine dusmemeye ozen gostererek;

kızıma kres arıyorken, ogretmeni hamileligini ilan ettikten sonra degistirmek fikir asamasındayken, bulundugum sehirde kresleri dolastım, gezdim, not aldım, gorustum. bir kere her ahsap malzemeye sahip olan kendini montessori akımına dahil ediyor. efendim biz montessori akımından etkilendik iste ispatı ahsap yapbozlarla oynatıyoruz cocukları. ya da efendim biz yaratıcılıga onem veriyoruz waldrof akımını savunuyoruz, bakın parmak boylalarıyla soyle calısıyoruz. vs. vs. aylık odemeniz bu eksende +200tl gibi.

moda oldugu konusunda hem fikirim. nurturia'nın bile modadan etkilendigini dusunuyorum. favori gruplarda montessori ilk sırada olmalı. moda olan her sey kaliteli midir, bunu tartısmak mumkun, lakin ben bu mumkunlerin icinden yazıyı kisiselestirip kendi eksenimden bakıs acımı yazayım, bunu seciyorum;

garipsemiyorum bu akımları, guvende duymuyorum. italyan bir tıpcının kurdugu sistem kendi zihnimden elbette italyan cocuklar icin daha yararlıdır gibi bir fikre donusuyor. cocuk yetistirme de global yaklasmıyorum. kendimden vermeyi tecih ediyorum. benim bir sistemim var, bir ekolum var. buna ikicocukannesi ekolu diyoruz:)(tevazu ne zor:)okudugum kitaplardan mevcut olan ekollerden kendi suzgecimle mantıklı kısımları cekip oyle yaklasıyorum. ama benim icin aslolan ic sesim. bugune kadar birikimlerim, annemin beni yetistiris sekli, anneannemin annemi yetistirilis sekli, evliligim, kadın kimligim ve evlat sevgim.

guven duyuyormusunuz'a istinaden; bir amerikalı yazara ya da ingiliz best seller kitaplar cıkaran bir kisisel gelisim kitabı yazan yazara ne kadar guven duyuyorsam o kadar. yani suphe var icimde.

kreste ogretmen kilit bence. evde ise cocukla iletisimde de o ekol bu ekolden ziyade ic ses. mutluluk, gelisime katkı olması adına ne yapabilirim diye kafa patlatan ebeveynler inanın bana montessori metaryallerinden ya da fisher price ya da unando'dan alınan oyuncaklardan daha samimi geliyor. zira biri naylon diger icten gibi bir his var icimde. dilerim yanılmıyorumdur:)


boyle iste,
pek tabi genellemenin icine duserek oldu:)

Ynt: Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/19/2010 09:31:00

i.ç.a öyle güzel anlatmışsın ki tşkler hislerime tercüman oldum.

Ynt: Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/19/2010 09:36:00

bencede çok güzel anlatmışsın iça özlemişiz seni ve yazılarını şunu eklemek isterim ki bence aldığımız oyuncaklardan çok bizim ilgimiz , sevgimiz ,davranışlarımız şekillendiyor çocuklarımızı...

Ynt: Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/19/2010 09:52:00

İÇA cidden ne güzel anlatmışsın.  kreşlerde +300 hatta +500 ler oluyor bir ekol temsilcisi olunca.

Ynt: Eğitim sistemleri ve markalandırma

08/20/2010 20:51:00

bana pek güven vermiyor. montessori, waldorf gibi yaklaşımları kreşlerini daha rahat pazarlamak amacıyla kullanan çok yer gördüm. aslında bu yaklaşımlardan kreş sahipleri biraz haberdar olsalar bile öğretmenler bihaber. yani adını duymuş olsalar bile nasıl uygulandığını bildikleri yok.


oğlum anaokulunu bu yıl bitirdi. ben anaokulu seçerken bu yaklaşımların bulunmasını bir kriter olarak koymadım. şüphe duyduğumdan değil ama gerek görmedim diyebilirim zaten gördüğüm yerler bu yaklaşımların sadece ismini kullanarak prim yapmaya çalışan yerlerdi. adı geçen yöntemlere birebir bağlı eğitim vermek o kadar kolay değil, ben bunu yapabilen bir yere rastlamadım.

rastlasaydım da seçer miydim emin değilim. benim için anaokulu seçiminde montessori, waldorf, çoklu zeka gibi yöntemleden daha önemli kriterler vardı: http://cemuyurken.blogspot.com/2009/12/anaokulu-secimi.html


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...