Kakayı haber verme

05/04/2010 06:25:00

Çocuklar kakayı haber vermeye ne zaman başladı ve nasıl? Kızım daha önceleri kakası olduğunu belli ediyordu, (çok küçükten beri) gidip çadıra giriyordu ya da kuytu bir köşe buluyordu. Sonra karnını tutuyordu. Anlıyordum ben de. Tuvalete götürdüğü de oldu ama insan acaba tesadüf mü filan diyor. Ama artık cumartesi ve pazar günü şüpheye yer bırakmayacak şekilde elimden tuttu, tuvalete götürdü, adaptörü gösterdi, çiş ve kaka yaptı. Pek sevindim. 

Ynt: Kakayı haber verme

05/04/2010 07:51:00

Amaaann ne güzelmiş... biz şimdilik benim çiş-kaka zamanını tahmin etmemle, biraz da Çınar'ın bazen "bufff" yada "babufff" gibi birsey demesiyle kakayı yakalayabiliyoruz... İnsallah bizimki de hemen yürümeye baslasın da elimden tutup banyoya götürsün beni :))

Ynt: Kakayı haber verme

05/05/2010 12:20:00

Beyza da 2 hafta önce salondan yavaşça dışarıya çıktı. Eliyle bir yeri işaret etti, ama ben yatak odasında olan babasını işaret ediyor zannettim ve "evet baba orda, şimdi gelicek" falan dedim. Sonra bana masumca bakıp ıkınmaya başladı:) ki bende o zaman jeton düştü, demek ki babasını değil, tuvaleti gösteriyormuş dedim.  Hemen tuvalete gittik ve Beyza da hem çişini hem kakasını yapıp sevindi.
Bu olaydan 2-3 gün sonra da yaklaşık 1 hafta süren bir durgunluk dönemine girip tuvalete oturmak istemedi.
Ama şimdi eskiye dönmüş durumdayız. bakalım tekrar tuvaleti göstermek veya tuvalete doğru gitmek gibi bir girişimde bulunacak mı diye ben de heycanla bekliyorum:)
hepimize kolaylıklar

Ynt: Kakayı haber verme

05/05/2010 12:21:00

Ay çok güzel ya:) Maşallah miniklere. Sandığımızdan daha çok şey biliyorlar bence.

Ynt: Kakayı haber verme

05/10/2010 17:34:00

Çok sevindirici haber...
Mira 14 aylıktan itibaren ara ara kendisi çişş diye kendini tuvalete götürtüyordu ama o dönemki oyun mu ciddi mi belli değildi. Hemen hemen 16 aylıkken gerçek anlamda haber vermeye başlamıştı. İşin aslı çok sevinmiştik ama tavrımızı bir süre daha değiştirmedik, sevindiğimizi çok da belli etmedik.
Bir kaç hafta emin olduktan sonra evde bez takmamaya ve alıştırma kilodu ile dolaştırmaya başladık. Kaza olduğu zaman da tepki vermiyorduk. Bakıcı ablası kraldan çok kralcı ve bizden daha cesaretli olduğu için ufak ufak parka bezsiz götürmeye başladı. Zaten o götürmese bu bez olayı da kolay kolay bitmezdi.
Bu süreci hiç acele etmeden sabırla izlemek ve gözlemek lazım. Çok çok şaşırtıcı bir süreç...

Ynt: Kakayı haber verme

05/10/2010 17:46:00

Biz de Mira gibi yavaş yavaş bezsiz gezmeye başladık. Kaka haber verme olayı devam ediyor. Gerçekten mutluluk verici bir durum:) 


Bizde başlarda bakıcı abla olaya çok şüpheliydi. Bezsiz bebek kitabını okuyunca ikna oldu. Kaka temizleme olayı bitince iyice sevindi. Şimdi adaptörle ailecek pek mutluyuz.  Daha parka gidemedik ama en azından evde bezsiz dolaşabiliyoruz.

Sevgiler:)

Ynt: Kakayı haber verme

05/13/2010 08:04:00

Sizleri okuyunca nasıl özeniyorum bilemezsiniz.Ne yapsam ne etsem diye düşünüp duruyorum ama yaptıklarım etkili olsa da sonuç ağırlıklı olmadı.Begüm ile bir ara çok uğraştım oyuncak bebeğin altındaki deliğe zeytin çekirdeği,siyah kuru üzüm sıkıştırıp kah klozete kah lazımlığa kaka yaptırıp beraber sevindik bay bay yapıp sifonu çektik alkışladık bebeğe (ona çaktırmadan) su çektirip çiş yaptırdık... Ben de evde oldukça işten gelince ona örnek oluyorum hala yanımda götürüyorum WC'ye.Odasında kitap okurken ya da bilgisayarda bir şeylerle ilgilenirken pijamasıyla adaptöre oturtuyorum (koltuğa otur diyorum) yanımda oturuyor...çişi geince mi bilmiyorum ama bezliyken arada sırada çiş diyor çömeliyor çiş çiş diyor hadi gidelim diyorum ı,ı diyor.Çok komik ama bir hafta sonu bezini çıkarıp eski pijamasının ağını yuvarlak olacak şekilde kesip lazımlığa oturttum(çıplak oturmadığı için).çiş yapmasını bekledim yaptı çok sevindi devam etmek istedim olmadı çünkü bu işi hiç bırakmamak gerek ben işteyken kalıyor babannesi yapamıyor.Bilmem ne olacak bu iş..biz de bunları deniyoruz işte... çişi gelince beni çağırıp banyoda çömelse de oraya yapsa ona da razıym ama yok işte derken sinirleniyorum...

Ynt: Kakayı haber verme

05/13/2010 09:22:00

buki, biz de sizin gibiyiz. canı isterse bazen lazimliga yapıyor ama bazen de ısrarla yere yada bezine yapıyor. zorlamakla da olmaz, kendi istemesi gerekiyor. bu iş için 1 hafta izin alıp evdeyken kendim halletmeyi düşünüyorum.1 haftanın sonunda anneannesi zaten devam ettirir.

Ynt: Kakayı haber verme

05/13/2010 17:13:00

biz de cok uzun zamandir haziriz, 16 ayliktan beri tuvalet adaptorune alistik, kakayi bazen haber veriyoruz bazen de tahmini saatlerde oturtunca yapiyor falan ama bezsiz gezmeye cesaret edememekten ve usenmekten yapmiyoruz. insallah cok gec kalmadik. haftasonu yapayim diyorum sonra surekli arabayla bir yerlere gidiyoruz disarida cesaret edemiyorum kaliyor, boyle boyle bu gunleri bulduk son alti aydir. su tembelligi ustumden atsam da su isi yapsam keske.

Ynt: Kakayı haber verme

05/14/2010 09:53:00

berenushko öyle zormuşki bu iş sandığımdan zahmetli çıktı.ben kendim uğraşıyorum valla kayınvalideme geçen lazımlığı verdim arasıra oturtursun diye bir iki oturtmaya çalışmış oturmuyor.önce ben bi denedim baya uğraştım olmamıştı bir gün zorla oturtayım dedim korkuyormu bilmeme oturmadı ağladı sonra dedim belki babannesi uğraşır o da fayda etmedi o da uğraşmak istemiyor halbuki en çok zamanını onlarla geçiriyor o uğraşsa daha etkili olur.ben sadece işten akşam gelince yapıyorum ama o uğraşmıyor işte .keşke bi bakıcı olsaydı yada annanesi bakıyor olsaydı bu böyle olmazdı.çoğu şeyi söyleyemiyorsun işte kayınvalideye o da yaşlı falan işte... ÇOK zor be çok... Ben bu aralar bıraktım artık üstüne düşmüyorum sadece ben evdeyken kendim WC'ye gittiğimde yanıma çağırıp ona da böyle yapması gerektiğini söylüyorum.Aslında çok kişiden duyduğum konuşmasını tam öğrenmesi gerekiyormuş bizimki herşeyi tam olarak söyleyemiyor sadece anne,baba,amca,mama,pilav,annane,babanne,tamam,bitti,gitti,düştü.. daha hatırlayamadıklarım vardır ve söyleyebildiklerinin haricinde deba diyor ne demekse.. Bakalım tam konuştuğunda bu iş çözülecekmi bekliyorum olmazsa 1-2 ay sonra bi alıştırma kloduyla denicem...

Ynt: Kakayı haber verme

05/14/2010 10:50:00

buki, tuvalet konusunda ben hic zorlamadim bugune kadar. annemde gunduz hic zorlamiyor ama gecenlerde sadece 1 kereye mahsus olmak uzere, Beren cis dedi ve elimden tuttu beni tuvalete goturdu. altini actim, kendisi oturdu lazimliga ve gercekten de cisini yapti :)) bir kere oldu bu simdiye kadar, ben de cok sevindim sevincimi de belli ettim ama bir daha yapmadi :(( hatta kakasi geldiginde anlayinca hadi tuvalete gidelim diyorum yok diyor:(( zamani var herhalde, bir de bu konuda ilgilenmek gerekli, calisirken olmuyor gercekten,haklisin.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bezsiz Bebek

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...