Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/29/2010 12:30:00

Alp artık emekliyor. Yakında sıralamaya sonra da yürümeye başlayacak inşallah. Tabi bu gelişmeyle beraber evde bazı önlemler almak gerekiyor. Öncelikle sehpa ve diğer sivri köşeli mobilyalar için yumuşak köşelikler, prizler için kapaklar, çekmece dolap kilitleri ve kapı tutucular vs. alınacak. Yutabileceği süsler ortadan kaldırıldı zaten. Evin düzeninde başka ne gibi değişiklikler yapmak gerekir? Aklıma gelmeyen ama yaşadığınız deneyimler var mı?

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/29/2010 12:54:00

Senira iki ay önce ben de buna benzer bir soru sormuş ve şu cevapları almıştım ;

http://www.nurturia.com.tr/questions/146b701e-588b-4041-8b68-9cdb00dfb97a/1/emekleme-donemi-ve-kazalara-karsi-onlem-alma , yararlı olur umarım.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/29/2010 13:38:00

Asılıp çekme ihtimaline karşı masa, sehpa örtülerini kaldırmak ve küçüktür yapamaz demeyip pencere kilidi olsa da pencere önüne sandalye, koltuk hatta büyük saksı koymamak da benim dikkat ettiklerimdi.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/30/2010 09:58:00

Belki biraz daha büyüyünce yürüyünce gerekerebilir ama "nasıl olsa anlamaz, yapamaz" diye düşünerek sokak kapısı, çekmece, dolap, tv, prizler, kablolar vs gibi hiçbir şeyi göstererek açıp kapamamak gerekiyor. Bu yumurcaklar gördükleri şeyi hafızaya kazıyıp arkanı döndüğün anda aynen uyguluyorlar.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/30/2010 10:55:00

Osman doğru söylüyor bizim bile bazen zor çıkartığmız piriz kapaklarını Can en az 2-3 aydır takıp çıkartabiliyor. Prizleri kendinden kilitlilerle değiştirmekte fayda olabilir.

Bu arada Can sadece 8 aylıkken bir defa parmağını çekmeceye kıstırdı ve peşi sıra çekmecelerin nasıl açılıp kapanması gerektiğini kendisine anlattım ve birdaha hiç sıkıştırmadı. Dolayısıyla bütün çekmece ve dolapları kilitleme bence bırak biraz keşfetsin.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

01/30/2010 19:51:00

Su dolu kova bırakmamak, tuvaletin kapısını kapalı tutmak gerekiyor. Çok az bir suda boğulabilirlermiş.

Bir de deterjanları üst dolaplara koyuyoruz emekleme döneminden beri.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

02/04/2010 07:59:00

Yazın ben dalıştayken teknede babası Ada'yı oyalamak için kovaya su doldurup içine sokmuş. Bayaa bir oynamışlar. Çocuk doktoru halası fotoğraflarını görünce epey fırçalamıştı bizi :( Ne akla hizmet içinde su olan bir kovaya çocuğu soktunuz diye...

Çok az bir suda dahi boğulma tehlikelerinin yanısıra, içinde su olmadan da kovanın içine sıkışıp ayağı kayıp düşen, ters bir biçimde oturan çıkamayan, kavasını sokan yine çıkaramayan, vs.. çok fazla kovalı boğulma vakası olduğunu söylemişti.

Yine meraktan içine bakmak istemek ve bu yaslarda başlarının çok ağır olmasından dolayı denge kaybetmek suretiyle içine girmesi muhtemel olduğundan olası tehliklere karşı klozet kapağını da kapalı tutmak önemli. Damlanın bahsettiği gibi, tuvaletin kapısını kapatmak bir çözüm olabilir, ancak biz bir akşam yemek sonrası Ada'ya "elini yıkayalım hadi banyoya" dediğimizde önden fırlayıp karanlıkta kapalı banyo kapısını görmeyerek kapıya 90dan girdiğinden beri banyo kapısını kapatamıyoruz.

Ynt: Güvenlik amacıyla düzenlemeler

04/06/2010 12:30:00

Raf gibi üzerine tırmanabileceği mobilyaları,üzerine devrilmemesi için duvara sabitlemek de başka bir önlem.Mutfak ve banyo kapılarının kilitli tutulması,cam önlerinde koltuk ve üzerine çıkabileceği herhangi birşeyi bulundurmamak aklıma gelenler.
Biz evimizi bebeğimizin güvende olacağı şekilde düzenledik.Hareketli bir bebek olduğu için sehpaları üzerlerine çıkıp amuda kalktığı için(!)kaldırdık,tv'yi duvara sabitledik,kapılara çengel taktık,kalorifer peteklerinin köşelerine sünger bantladık ve o çok sevdiği cam vitrinden uzak durması için koltuk takımından bariyer yaptık:))Tabi tüm bunlara rağmen 1 sn bile gözümüzden ayırmıyoruz.Mutfakta bi işim varsa mama sandalyesine oturtup yanıma alıyorum.Dışardan çok abartı gibi görünse de olası tehlikelerden bi nebze uzak durmuş oluyoruz.Yine de Allah korusun...
Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum..:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çocuklu ev düzenleme sanatı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...