İki Yaş Sendromu

01/06/2012 09:59:00

Sevgili güzel anneler,son zamanlarda çocuklarımızdaki gözlemlediğimiz davranış değişiklikleri,öfke nöbetleri,uykusuzluklar,huysuzluklar ve başka türlü davranışlar bize gümbür gümbür "iki yaş sendromu"nun geldiğini haber veriyor sanki.Malum kuzularımız artık 18 aylık oldular ve birçok şeyi de erken yaşıyorlar.Ben derim ki,bu önemli dönemle ilgili birbirimize destek olalım,yaşadıklarımızı bu başlık altında paylaşalım.Elbette her çocuk kendine özel ama işe yarar yöntemleri,tavsiyeleri,okuduğumuz makaleleri,doktor tavsiyelerini birbirimize anlatalım.Özellikle yabancı dil bilen arkadaşlar yurtdışı sitelerinden okudukları makaleleri bizimle de paylaşsınlar.Bu küçük canavarlara karşı hazırlıklı olalım:)

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:02:00

http://blogcuanne.com/2011/09/27/2-yas-sendromu-bugun-yarin-ve-daima/
önce ben paylaşayım dedim blogcu annenin tavsiyelerini çok beğeniyorum.

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:08:00

Ne iyi yaptın Yeşim bu konuyu açmakla.:)

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:14:00

sabah yaşadığımız bir örneği vereyim mesela,can uyandı yanımıza aldık.gece babası iki suluğunu da odasına koymuş,ama birinde çok az su var diğeri dolu.can boş olanı aldı bir yudum çekti bitti,aldık elinden diğerini verdik tabi açıklama yaparak.vay efendim niye almışız diye bir kıyamet,bir ağlama.oğlum bak bu dolu bundan iç dedik aldı kafamıza çarptı.ve tabi durmadan tekme yiyoruz bu arada.babası aldı dolu olanı boş olana doldurdu al oğlum dedik yine.yine binbir türlü mızmızlıkla içebildi suyunu nihayet.böyle bir durumda üstüne gitmeyelim taktiğini doğru bulurken ben,babası konuşmadan yana.daha hangisi işe yarar bulamadık.bakalım.

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:25:00

İyi olmuş Yeşim sagol..bizde de benzer durumlar mevcut ama memoya açıklama yapmamız sakinleştirmiyor, gercekten saçma bir sebepten böyle ağlıyorsa olduğu yere bırakıyorum bir süre aglayip susuyor bizde bu ise yarıyor yerde yuvarlanıyor ağlıyor sonra kalkıp yanımıza geliyor doğru mü bilmiyorum ama?

Bir de inanılmaz numaraci benim oğlan ağlama numarası yapıyor hayret edersiniz..su pınar labne reklamlarında ühüüü yapan cocuk gibi

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:30:00

ben artık yalandan ağlamayı ayırt edebiliyorum:) yüz ifadesi o kadar komik oluyor ki istediği şeyi yaptığım anda bıçak gibi kesiyor zaten.gülmemek için zor tutuyorum kendimi çünkü gülünce kızıyor!

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:33:00

kızmaları ayrı bir komiklik zaten bizimki parmağını sallamaya başlıyor ıhhhh ıhhhh diyerek.

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 10:36:00

Aynı gemideyiz sanırım...yalan ağlama olayı bizde de var... ellerini de yumruk yapıp gözlerini kapıyor bir yandan da tepkilerimizi gözlemliyor ..Yemezler ama Noyan Bey ...


Noyan çok sinirliydi dün akşam kendi yemek için tutturdu..tamam dedik eyvallah ama tabagını ben tutucam dedim kaşık senin olsun dedim.. Yüzüme fırlattı kaşığı çatalı.. Babasının elimi kaptı ısırdı... yüzüme de bir tokat geçirdi.. Bunları yaparken sanarsın sinir krizi geçiriyor... Bunun yanında anlamadığımız kelimelerle bizi haşlıyor... Ben de ceza verdim... Aldım mama sandalyesini sırtı bize dönecek şekilde buzdolabına çevirdim Noyan'ı.. cezalısın dedim.. sofrada edep diye bir şey var, burda buzdolabını izle sakinleştiğin zaman haber ver dedim...

Ne yaptı beğenirsiniz buzdolabına bakıp dönmeye çalıştı ve ce-eler yaptı bize bir sağ bir sol dönerek ama en azından siniri geçti ....

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 11:38:00

Bu konu çok yerinde olmuş Yeşim..
 Bizimki de hayır dediğin şeyi gözünün içine baka baka inatla yapıyor. Bi de pis pis sırıtıp dil çıkarması yok mu şaşkınlık verici yani:)
ben disiplinli ve katı bir anneyim. Ama babamız öyle deil. Ben kızıma hayır diyip yapma dedikce, O yapması konusunda teşvik ediyo. Çünkü benim gereksiz yasaklarım varmışmış..

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 13:46:00

Koltuk tepelerinde gezmeye bizd de var duuu daaaa ooooo yapıp kendini bize atıyor tutacağız yani:) ama odada biz yoksak duuuu daaaa ooooo diyor ama atmıyor kendini uyanık canının kıymetlini biliyor:))

Ynt: İki Yaş Sendromu

01/06/2012 14:01:00

Cok sekerler ama yaaa :) Derinde de numaradan aglama super,yurumeyi cok biliyo ya koltuk tepelerinde,bide yan bakarak yaramazlık basladı cok komik :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Temmuz 2010 anneleri ve kuzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...