İki Yaş Sendromu

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 10:08:00

ve babalar bizim yasak koyduğumuz herşeye evet diyorlar

(bizimki en azından öle)

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 10:13:00

yoo fırat daha çok yasakçı ben daha esneğim.benim hayır olmaz dediğime babası da aynı tavri gösteriyor,ama babasının hayır dediğine ben izin verebiliyorum.bu durumu çalışan anne psikolojisi,vicdan azabı,suçluluk duygusu,otoriter olamayan anne vb.şeylere bağlıyorum kendimce.

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 10:16:00

Şu alt değiştirmede,  krem süreceğim , aman pipini kapa aman oynama , veya göbüşüne yapışıp bııııırrrrr diye ses çıkarma oyalamaları sırasında altını bağlayabiliyorum.

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 10:38:00

biraz da erkeğine göre değişir ama o,fırat baştan beri çok istekli ve hevesliydi can a bakmaya,benden daha sabırlı,sakin,çocuklarla da arası hep iyiydi.ben de hevesini hiç kırmadım.çok şanslıyım bence.seviyorum kocamı yaaa hem de çook:) 

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 11:08:00

tunacık alt değiştirme ve giyinmede hiç sorun çıkarmuyor ŞİMDİLİK. hatta bezini ıslak mendilini kendi bulup getirir. giyinirken bana yardım eder. akşam yatmaya giderken herkesi öper suyunu alır el sallar elimi tutar odasına götürür. yemek sevdiği şeylerde no problem. sevmiyorsa offff. yemek seçer. annemin dediğine göre bana eziyet ediyormuş. ayrıca çok hareketli tuna. sn yerinde durmuyor. çok yorucu. sürekli alnı mor çizik.
ferdaya gelince aslında çok beceriklidir. pasta yapar yemek yapar temizlik ütü bulaşık hepsi gelir elinden. tunanın altını alır. çok güzel oynar. sonsuz sabrı vardır. sesini yükselttiğini hiç duymadım. kuralcıdır katıdır ama. gel görki yemek yedirmez uyutmaz ama çok bilirde karışır.

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 11:30:00

Pınar, son cümlende kocaların herşeye çok karışmasından mı bahsettin ya da ben mi öyle anladım bilmiyorum.. bu konuda en çok ağzı yanan benimdir heralde. İnanır mısınız emzirme saatine, nasıl emzirdiğime bile karışan bi kocaya sahibim.. Bak şimdi ben de bize özel'e dogru kaydım....
Sendroma döneyim..Akşamları uyku tulumunu merasimle giydiriyoruz kızıma.. ""Çııttt çııtttt zamanı"" diyerek ben neşeli bi tonlama ile uyku tulumunu yere koyuyorum ve tüm çıtçıtları dans ederek çıtlıyoruz.. Sonra da düşünüyorum daha neler yapıcam acaba.. Hele bir de banyodan havluya sarılıp krulunma esnasında ""rap rapp"" dansımız var ki sormayın gitsin:))) Anneler olarak hepimiz sevimliliğimizi kaybetmeden atlatmaya çalışıyoruz bu günleri..

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 11:39:00

ozlem cok guldum cukı bızmde cıt cıt merasımımız var hercıt cıtda kahkaha atoyruz :)

Ynt: İki Yaş Sendromu

02/22/2012 11:45:00

bizim çıt çıt merasimimiz tırnak kesme esnasında oluyor. ne zaman ki tırnaklarını kesicem eylül'e hadi kızım çıtçıt yapalım diyorum doğru odasına giidyor çekmecesini açıp tırnak makası ile beni bekliyor. uyku durumumuz şu anlı babaanne 'de .kurban bayramından beri bizde.kış olduğu için anneme götüremiyorum e hayliyle eylül için kv ve kp bende kalıyor. bir sıkıntımız yok çok şükür ama insanın kendi evinde rahat edememesi , ayaklarını uzatıp tv seyredememesi de zor oluyor.
eylül son dönemlerde fazlaca mızmızlaştı. aşırı inatçı ve iki dakka kıçı yer görmüyor.çok hareketli.bir erkek çocuğu edasında.hiç farkı yok. sürekli karıştırıyor, meraklı bir böcük.
birşeyi istediği zaman olmuyorsa ağlıyor. ama buna müsade etmiyorum. ağlıyor sonra ilgisini başka birşeye yönlendirmeye çalışıyorum.asla geri adım atmıyorum. zor bir durum hem benim için hem eşim için, o ağlarken tepkisiz kalmak. ama yapacak birşey yok. her istediklerini yaparsak tepemize sçacaklar bu veletler :)

sağlıklı huzurlu olsunlar tek dileğimiz bu sanırım...
hepimize kolay gelsin!:) sabır diliyorum ...

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/01/2012 12:41:00

2 yaş sendromu nedir?
Uzm. Pedegog Elif Koca Erol
Çocuğum ve Ben dergisinden

"Çocuk, ilk defa 9-12 ayda yaşamayı denediği ve başaramayıp anneye daha şiddetle dönüşle sonuçlanan yanlız yaşama arzusunu, 2 yaş sonlarına doğru daha güçlenmiş olarak, tekrar dener. Bu ikinci deneme daha güçlüdür.Çocuğun yaşamsal becerileri oldukça gelişmiştir. Sıra kendi kendine ve çevresine ispat etmeye gelmiştir. Bu yüzden girişim ve istekleri konusunda oldukça ısrarcı olacaktır ve asla engellenmek istemeyecektir. Engelle, dirençle karşılaştığında ise daha şiddetli karşılık verecektir. Bu da çocuğu ısrarcı inatçı hatta saldırgan görmemiz mümkün olması demek."

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/01/2012 12:48:00

Nasıl Davranmalı?

*Rol model ebeveyn
: Çocuğa birşey öğretmek istiyorsanız önce kendiniz yapın. Onun yanında, gözünün önünde ve birçok kez tutarlı bir şekilde.....

*tutarlı ebeveyn davranışları: Başta anne-baba, sonrasında da evde yaşayan tüm bireylerin aynı görüşte yaklaşmaları gerekir.

*sürekli engeller pozisyonda olma: çocuk bu dönemde yeteneklerini geliştirmeye,merakını gidermeye, büyüklerini taklit etmeye ihtiyaç duyar. Şayet her hamlesi bir engelle karşılaşırsa, istediğini alabilmek için ısrarcı olacak, sonra daha ısrarcı ve sonunda inatçı olacak. Bunu çözmek için biraz hoşgörülü olun.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Temmuz 2010 anneleri ve kuzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...