İki Yaş Sendromu

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/01/2012 12:51:00

*aşırı hoşgörülü olma: aman ağlamasın düşüncesiyle onun isteklerinin esiri olmak hiç zor değil. Bunu elinde ebeveylerinin telefonuyla gezen çocukları görünce hemen anlayabiliyoruz. Çözüm sınırları belirlemek. Her çocuğun sevgiye ihtiyacı vardır. Ve her çocuğun sınırlara ihtiyacı vardır.

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/01/2012 12:54:00

*deneyim şansı verme: sizin hızınızda yemek yemesini veya oyuncak toplamasını beklemeyin ama mutlaka ona deneyim şansı tanıyın.

NE KADAR SÜRER?

...
ESAS OLAN, 2-4 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KİMLİKLERİNİ GELİŞTİRME ÇABASINDA OLMASIDIR. HEM KİŞİLİKLERİ, HEMDE CİNSEL KİMLİKLERİ GELİŞECEKTİR.

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/01/2012 21:40:00

Teşekkürler pınarcım,ellerine sağlık güzel bir bilgilendirme-hatırlatma yazısı olmuş..

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/02/2012 04:55:00

ne demek rahşancım:)

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/07/2012 04:39:00

ilgimi çeken bir yazı daha:Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için öneriler*Alışveriş,temizlik,tamirat gibi bir takım işlerinize onu da ortak edin. Bu kendini işe yarar hissetmesini sağlayacaktır.

Biz tunayla çamaşır asıyoruz. bana mandal veriyor. Bulaşık makinesini boşaltıyoruz. Babasıyla oyuncak topluyor.

*işten döndüğünüzde ilk 5 dakikanızı ona ayırın ve sarılıp koklaşın.

bu kısım emme seansıyla geçiyor. üstümü bile çıkaramıyorum. banyoya bile gidemiyorum. kapıda bir pürel var. elimi zor bela pürel sürüyorum. düşünün.

*akşam yemeklerini hep beraber ve rahat bir ortamda yiyin. televizyonun kapalı olmasına özellikle dikkat edin.

bu en başından beri böyle. yanlız bu aralar mama sandalyesinde ayağa kalkmaya başladı.

*yatmadan önce yarım saatinizi onunla geçirin,okuyun,konuşun. Böylece bir uyku rutini geliştirmiş olursunuz.

yatmadan önce süt içiyoruz,kitap okuyoruz.

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/07/2012 04:49:00

hepsini iyi hoş uyguluyoruz ama gel gelelim Kaan yemek yerken masada sandalye (normal sandalye) üzerinde ayakta olmak istiyor.

Sağol Pınar.

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/07/2012 08:06:00

simden aynen bu sıralar aynı sorun bizde de var. sanırım normal sandalyeye oturmaya alıştırmalı. ben peşinde koşmaya alışkın değilim zira:((

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/22/2012 08:03:00

Konuşma olayı ile ilgili hoşuma giden notlar : 


8- Basit sorulara cevap vermesi için, - mi -mı ekli sorulara cevap vermeyi öğretebilirsiniz. Çocuğa sadece sorunuzun  fiil kısmını tekrar ederek cevaplayabileceği sorular sorun.

"bak kuş, gördün mü" "gördüm de oğlum, gördümmm de" deyin. Çocuğun vereceği cevap: Gördüm
"bu oyuncağı sevdin mi" Çocuğun vereceği cevap: Sevdim
"buraya tekrar gelelim mi"
"bugün parka gidelim mi"
7- Kendini ifade etmesi için yardımcı olmalısınız. Çocuğu herhangi bir şey için "gel, gel" diye yanınıza çağırdığınızda "hadi şimdi geldimmm de oğlum" diyebilirsiniz. "Buraya otur" dediğinizde çocuk oturunca; "oturdummm de hadi oturdummmm de oğlum" diyebilirsiniz. Çok tekrar gerekli.

6- Yaşadığınız olayları da üzerinden zaman geçse de tekrar edin. Oğlum biz bugün nereye gittik diye sorun, çocuk cevap vermeyecekse bile cevap verebileceği kadar bir süre bekleyin. Sonra siz söyleyin; "çarşıya gittik". "Çarşıda ne yaptık?" (Aynı şekilde cevap bekleyin) Sonra cevaplayın, "Oğluma pantolon aldık." Başka ne yaptık" (Aynı şekilde cevap bekleyin)  "Dondurma yedik" gibi.. Akşam eve gelen babaya misafire bir başkasına aynı şeyleri çocukla beraber tekrar edebilirsiniz: "Oğlum gel anlatalım babaya" "Biz bugün nereye gittik biliyor musun babası"" "Çarşıya""Çarşıda ne yaptık?""Başka ne yaptık"

5- Çocuk özne ve yüklemden oluşan cümleleri öğrenip kolayca tekrar etmeye başlarsa konuşmaya başlamış demektir. Bu cümlelere nesneleri de istediğiniz gibi ekleyebilirsiniz: 

Ben eve geldim, baba işe gitti, kaşık yere düştü, biz çarşıya gittik vb.

4- Eğer fiilleri söylüyor ise, cümle kurması için basit cümleler kurun. Ben geldim, baba gitti, kuş uçtu, araba durdu, çocuk koştu, kaşık düştü vb. Çocuklar konuşmayı en başta di"li geçmiş zamanla öğreniyorlar. Sadece özne ve yüklemden oluşan bu cümleleri çocuğun ilgi alanı olan konularda ve çocuğun aklında kalacak coşkulu bir tonlama ve genelde aynı melodi ile söyleyin. Ve çok tekrar edin, birlikte gördüğünüz her olayı çocuğa rapor edin. 

3- Çocuğun cümle kurması için fiiller üzerinde çokça durmaya çalışın. Açtı, kapattı, yattı, kalktı, yedi, bitti, gitti, geldi, düştü, döndü, oynadı, uyudu, uyandı gibi basit fiilleri sürekli tekrar edin.

2- Nerede? -Burada soru cevap ikilisini çocuğa öğretebilirsiniz. Baba nerdeeeee, diye sorup babayı bulup baba buradaaa diye bağırabilirsiniz. Nerde diye sormayı ve sizin nerede sorularınıza burada diye cevap vermeyi bu şekilde öğrenir. 

1- Etrafınızdaki nesnelerin isimlerini sürekli tekrar edin, bak kitap, bak ışık gibi. Ya da "bu ne" diye sorarak da tekrar edebilirsiniz" Bu ne, sandalye; bu ne, kaşık; aa bu ne, böcek. Gibi. Ses tonunuz canlı ve çocuğun merakını davet eder şekilde olmalı. 


9- Yaşına uygun resimli kitaplar alıp oradaki nesneleri elinizle göstererek tekrar edin, resimdeki basit olayları tekrar edin.

 gibi

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/23/2012 04:18:00

Müge, bu dedikleri uygulamak lazım. Yoksa biziminkinin konuşmaya niyeti yok.

Dün akşam, Asya her akşam yaptığı gibi çoraplarını cıkardı. Eşofmanları çıkarttırdı. Hadi dedim soyunmuşken banyo keyfi yapalım. Yıkandım bi güzel. Tam giydiricem giyinmemek için ağlama krizlerine giriyor, bırakınca gülüp kaçıyor. Gel diyorum bezini takayım sadece.( Ne zaman bez çıksa işiyor çünkü) Gene ağlama krizleri..Tam yarım saat çırılçıplak gezdi odalarda.Bir baktım arka odaya gitmiş işemiş, ben de şalter attı tabi. Dedim babasına giydirecez. Anne baba bir yapıştık cocuga giydirmek için. Ama öyle böyle deil yani. Çocuk ağlamaktan mosmor ve debeleniyordu.Tam 20 dk sonra cocuk artık kriz geçirmekten sesi kısıldı, biz de kıyafetleri zar zor giydirmenin verdiği yorgunluk, çocugun haline üzülmekten helak olduk.:(( Sonrasında pişman oldum hani bu kadar zorlamasaydık diye.Ama bazen ebeveynlerin de sabrı tükeniyor işte....

Ynt: İki Yaş Sendromu

03/23/2012 05:08:00

Bizde de bu ara giyinmemw ve alti acik gezme ha biede corapsiz gezme istegi var.yikiyor ortaligi giyinmeyecem diye.bi sekilde ikna oluyor ama sonund


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Temmuz 2010 anneleri ve kuzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...