Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

07/28/2012 06:43:00

Oyun onların herşeyi,kendilerini ifade ediş biçimleri,dünyaları,en büyük keyifleri.

Bu denli önemli bir durum için gelin oynadığımız oyunları,hazırladığımız materyalleri paylaşıp hayal dünyamızı geliştirip onlarında oluşturuculuklarını besleyelim...

Ynt: Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

07/28/2012 07:10:00

Ben bir kaç kartın 20 liraya satıldığı mono zebra kartlarını kendim oluşturdum,hatta 20 yi geçti kart sayım,onlarla gün aşırı hikayeler anlatıyorum.Özellikle dikkat süresini kontrol altına almış oluyorum ve göz kaslarını destekliyorum.

Parmak kuklalarımız var yine onlarla hikayeler,doğaçlama anlatımlar yapıyorum.50 adet aslında hafıza kartı olarak kullanılan kartları ben şimdilik görsel materyal olarak kullanıyorum.Meyve resimleri var mesela bir meyveyi gösteriyorum diyelim ki elma,anlatıyorum,ses tonumla oynuyorum dikkatini toparlayabilmek için ardından o meyvenin kendisini gösteriyorum,dokunuyoruz kokluyoruz tadıyoruz hatta yerken çıkan hart sesini dinletiyorum,koca bir kağıt alıp aynısından bende çiziyorum aynı renge boyuyorum vs :)ardından o meyveyle oyun oynuyoruz,hoplatıyoruz zıplatıyoruz meyveyi...Bir oyuna başlamadan önce ilk düşündüğüm şey ; oynatacağım oyunla hemen hemen her zeka tipini nasıl destekleyici şekilde oynatabilirim ve nasıl farklı uyaranlar sunabilirim.

Dokunsal materyaller sunuyorum bol bol,odanın ortasına döküyorum kumaş parçalarını,dokunuyor,oynuyor ve çok mutlu oluyor.

Mutfakta mama sandalyesinde oyalanması için,damaklarını kaşıyabilmesi için bol mutfak malzemesi sunuyorum ona,silikonlu yumuşak ve güvendiğim materyalleri,hem farklı bir uyaran oluyor hemde çok eğleniyor.

Televizyonu hiç açmıyorum,gerçi babamız gelince akşam bir müddet maruz kalıyor ama o kadar da olacak çünkü televizyon hep olacak hayatımızda,bizde olmasa başka evlerde arkadaşlarında görecek vs. Önemli olan benim ona televizyonu etkin kullanmayı öğretebilmem.Ancak şimdilik 2 yaşına kadar ne kadar az maruz kalırsa o kadar iyi diyorum ve gün içinde hiç açılmıyor tv,zaten benimde aram hiç yok.Müzik dinliyoruz bol bol,özellikle sanat müziği makamlarını ve tasavvuf  makamlarını:)

Şimdlik alıma gelenler bunlar...

 

 

Ynt: Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

Ynt: Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

07/28/2012 08:53:00

O oooo,bende sizin başlığa kopyalıyorum o zaman yazdıklarımı :)

Ynt: Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

07/28/2012 09:27:00

olur tesekkürler:)) okudumda bayagı iyisiniz ekonomik ve üretkensiniz takdir ettim dogrusu:)

Ynt: Ne gibi oyunlar oynuyoruz???

09/30/2012 11:26:00

Işıklar kesilince tesadüf keşfettiğimiz bir oyunumuz var oğlumla: El fenerini etrafda gezdiriyorum, onun eline verdiğim oluyor. Nesnelerin üzerine getirip nesnelerin adını söylüyoruz. Tavana kendi tutuyor, gülüyor. Korkmuyor. Eğitici ve eğlendirici.

Ayak parmaklarıma küçük oyuncakları iple asıyorum, çekiştirdiğinin adını söylüyorum, gıdıklandım ayyyy falan yapıyorum.

oyun parkları tercihi tabi ki. favorisi kaydırak. kendi yukarı çıkmaya çalışıyor, çoraplarını çıkarıyorum tutunabilsin diye.  balkona sünger koydum orada da rahatça oynayabiliyoruz birlikte bugünlerde


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...